Setvospremači

Poruka mi ispade malo konfuzna,da li bi mogao da vuce neki na rasklapanjei koji je naj uzi od pomenutih. Mislim da kupim nesto kasnije traktor od 120 kspa da sa 82-ojkom odradim sezonu ili dvea setvospremac da posle vucem sa ovimvecim traktorom (da nebih dvaput kupovaosetvospremac).
Ja sam od 2,20 metara prosirio na 3 metra kad sam rusa kupio sada sam taj isti prosirio na 5,20 metara za jaci traktor.Ima u ovoj temi sam postavljao slike pa ako vam se svidi probajte sami da napravite nesto sam imao materijala nesto sam dokupio odradio je blizu 200 jutara i sve ok drzi nista se nije iskrivilo i popucalo
 
@stizanin
Onda kupi 3,5m, i posle imas za veci traktor. Jeste da ce da tom vecem bude mali. A rus moze da vuce 3,5m sigurno....
Evo ti ovaj, mislim da bi ti odgovarao. A mislim da je cena realna.
http://www.mojauto.rs/polovni-poljoprivredna/877198_KÖCKERLING_setvospremac-3500_2000_god
Ovaj setvospremac sam licno video, covek je kupio manji traktor pa mu ovo ne treba, dabar je, ima hidralicno sklapanje. Ja bio kod njega da gledam neki spartac.

- - - - - - - - - -

Ja planiram od 2.5-2.9m da kupim. Vuci cu ga prve godine sa 558 (prvom brzom na 2000o/min mora da ga vuce), posle se nadam da cu kupiti 577 (ili neki drugi traktor od ~70ks) da ne menjam spremac. Sada radim sa 2.2m i dva reda valjaka koji mu je taman za rad u 2. brzoj.
Ja mislim da 2,9m sa duplim valjcima nece moci da vuce u drugoj. Jedino da ima manje opruga, npr da je 2,9m, a da ima 24 opruge.
 
@Manjevic
Tacno nece moci 29 opruga da vuce. Ovaj od 2.2m ima 18 krivih S opruga i 2 reda valjaka i to je mera za 558. Jesenas kad sam radio po oranju nije mu bilo svejedno i ovaj da vuce. U prvoj je bilo mu prelako, a u drugoj se posteno oznojio. Kada se radi u prolece ide 2. brzom u svim uslovima, posto se oranje preko zime slozi, pa traktor manje propada.
I za 577 mislim da cu uzeti maks 24-25 opruga a sirina kao sto sam napisao od 2.5-2.9m. Kod 577 je prednost vise brzina pa u prvom prohodu ce ici brzinu nize, a u drugom kad tockovi ne propadaju toliko ice slicnom brzinom kao i 558 (10-11km/h). U drugom prohodu mogao bih i sa 558 vuci veci spremac, jer mu nije tesko ni na 1400-1500o/min u 2.brzoj da vuce ovaj od 2.2m i 18 opruga.

@pocerina
Nece se prodavati 2.2m spremac za sada.
 
Ja vucem sa Rakovicom 65 spremac 2,8m sa duplim valjcima, ali ima 24 opruga, prvi prohod 1. brzinom, a drugi prohod 2.brzinom, negde cak i prvom.
 
@Bojcetic

Ja koristim 558 i agromerkurov spremac 2.9(29 opruga dupla freza) ide drugom brzom kako oces!

Jako malo ga podignem na one dve poluge(hidraulika),ali naravno u drugom prohodu prvi prohod ide tanjiraca sa 24 diska.
 
@Rakin
29 opruga necu uzeti ni za 577, zato sto ne moze adekvatno da radi u svim uslovima. Desava se da bude suvo i da tone minimalno tada bi to islo, ali u situacijama kao sto je jesenje oranje i zatvaranje brazde u jesen taj od 29 opruga bi samo brljao 4-5cm u dubinu a to nije posao. Nema potrebe da idem na maksimalnu mogucu sirinu. Jedan krug vise na parceli mi apsolutno ne znaci. Daleko mi je bitnije da u skoro svim uslovima imam potrebnu dubinu i brzinu rada.
 
Koliko sirok spremac ide za LTZ dv.Uzimao sam komsijin mislim da je 2,4 prosle godine.Vukao sam ga 4 brzinom ide kao zmaj,ima dasku i duple rotore zicane.Ako bi resio da kupim spremac dali je bolje da mu nadjem meru taman ili malo manji a da ide brzo kao ovaj sto sam vukao.Koliko ulogu tu igra brzina jer sa ovim nacinom vuce kao prosle godine njiva je izgledala kao morska obala kao da je pesak.Stvarno sam zadovoljan sa ucinkom ali letim kroz njivu.Jos najlepse nisam nivu uopste tanjirao ali je lepo izmrzla.
 
@Rakin
29 opruga necu uzeti ni za 577, zato sto ne moze adekvatno da radi u svim uslovima. Desava se da bude suvo i da tone minimalno tada bi to islo, ali u situacijama kao sto je jesenje oranje i zatvaranje brazde u jesen taj od 29 opruga bi samo brljao 4-5cm u dubinu a to nije posao. Nema potrebe da idem na maksimalnu mogucu sirinu. Jedan krug vise na parceli mi apsolutno ne znaci. Daleko mi je bitnije da u skoro svim uslovima imam potrebnu dubinu i brzinu rada.
Bočetiću,577 sa setvospremačem 2,9 u bilo kojim uslovima 2 brzom ide bez brige,naravno pričam o ravnici
 
Koliko sirok spremac ide za LTZ dv.Uzimao sam komsijin mislim da je 2,4 prosle godine.Vukao sam ga 4 brzinom ide kao zmaj,ima dasku i duple rotore zicane.Ako bi resio da kupim spremac dali je bolje da mu nadjem meru taman ili malo manji a da ide brzo kao ovaj sto sam vukao.Koliko ulogu tu igra brzina jer sa ovim nacinom vuce kao prosle godine njiva je izgledala kao morska obala kao da je pesak.Stvarno sam zadovoljan sa ucinkom ali letim kroz njivu.Jos najlepse nisam nivu uopste tanjirao ali je lepo izmrzla.

To mu je ta mera druze taman 2.40...
 
Kolege sta mi savetujete? Treba da prosirim svoj spremac za jos 2,2 m pa posto treba da kupim jos dosta S opruga da li da kupim prave za ceo ili samo da dokupim krive. Koje su po vama bolje, tj koje bolje pripreme zemljiste?
 
2.9m bato i ne brini..negde ces morati da ga vuces i trecom,ali to nije problem,jer 95% ljudi vuku sa 558 r65,prvom pa lepo urade a kamoli sa ltz kome je treca brzina brza za 30% od gore navedenih..
 
29 opruga necu uzeti ni za 577, zato sto ne moze adekvatno da radi u svim uslovima. Desava se da bude suvo i da tone minimalno tada bi to islo, ali u situacijama kao sto je jesenje oranje i zatvaranje brazde u jesen taj od 29 opruga bi samo brljao 4-5cm u dubinu a to nije posao. Nema potrebe da idem na maksimalnu mogucu sirinu. Jedan krug vise na parceli mi apsolutno ne znaci. Daleko mi je bitnije da u skoro svim uslovima imam potrebnu dubinu i brzinu rada.

Hajde nesto da pitam pa da ostanem ziv? :osmeh: Kakva je to zemlja kod tebe kada 577 ne moze da radi sa 2.9m i 29 opruga?
Ako radi sa manje od 29opruga na 2.9m ona nije lepo pokriveno i pripremljeno zemljiste sa motikicama.

Ja dok sam spremao sa 560 i 2.9m sa duplim rotorima, prvi put je isao 1brzinom i 31 opruga (ubacena po jos jedna opruga iza tocka) otprilike oko 12cm dubine, a drugi put pred sejanje sam spremao drugom brzinom da napravim sloj za sejanje i uopste mu nije bilo tesko. Od kada taj spremac vucem sa rusom, dnevno uradim i po 35-37kj ladno. Teca ima 577 DV i 2.9m sa 35 opruga on uvek tera drugom brzinom, bilo da se rado o prvom ili drugom putu spremanja traktoru uopste nije tesko (isto tako i ore sa 2*35cm drugom brzinom 30cm plug ne oseca).
 
@SaleCar
Nije da ne moze. Pitanje je na kojoj dubini moze da radi. Ima jako mnogo varijabli u tom poslu. Propadanje traktora, dubina priprema, ravne/krive S opruge (ravne se nijansu lakse vuku, manje zemlju prebacuju), konstukcija valjaka. Sledeca stvar je sta se podrazumeva pod pojmom "moze da radi"? Terao sam isti spremac od 2.2m i sa 539. Islo je 1. brzom ali nije to - to. Ne mogu da uradim kvalitetno jer nemam brzinu.
Sledeca cinjenica. Prijatelj koji je jedan od najboljih ratara u selu je godinama radio sa 2.8m i 28 moticica sa 560 stari tip. NIKADA nije mogao da radi 2.brzom. Ni drugi prohod, a prvi da ne spominjemo. Iz toga sledi, da ili je nasa zemlja teza za obradu ili teramo dublje setvospremac ili nam pojmovi "moze da radi" nisu usaglaseni. :ppozdrav:

p.s. Orem ja sa 757 i 558 ali to je jako na knap. Dubina preko 25-26cm nema teorije u 1. brzoj ni u najidealnijim uslovima. Dobra stvar je sto cu se okanuti repe, pa mi veca dubina ni ne treba.
@Montoya
Tako da. Ja sa 558 imam 10km/h pri 1500o/min, a na 1800o/min 12km/h. Sto ce reci da je 2.brza kod 577 20% sporija. Ovo mi je jako bitna informacija.:ppozdrav:
 
I ja volim te pojmove moze da radi... Evo ga moj drug sa Rakovicom 65 i sa tanjiracom 28 diskova vozi drugom i vice "moze da radi vuce" ali (dimi ko da trosi gumene opanke) i evo je sad na generalci vukla je cele jedne sezone a sad tu tanjiracu preuzeo Belarus....
Zavisi i od vozaca za nekog je normalno da traktor dimi od kraja do kraja parcele ali za mene nije.... Bez ljutnje.. :ppozdrav:
 
Ja na 558 koristim neki švapski , nisam nikad mjerio ali širi je sa obe strane po jedno 30ak cm od traga . Fantastično radi , a tip je , onaj sa lancima , nešto kao mamut al kuke kao u sjetvospremača samo malo manje , dva reda valjaka . Taman mu je , ni lako ni preteško u 2. jedino dignut na neravnom malo cima.
Jel neko radio sa popuštenim pritiskom u gumama (da žvaću ) jel išta bolje?
 
@Bubu i @Montoya
Da preciziramo. Pricate o sspremacu sa 29 krivih S opruga i 2 reda valjaka?
 
Radio je kod nas covek preko 200 lanaca zemlje sa spremacom 2,9 i rusom 1025 ,mislim vecinom ga je rus vuko ,imo je on i druge traktore,i uvek sve stizo na vreme.
 
Nazad
Vrh