Setvospremači

probao sam od drugara ali nema snage u pesku jer se davi propada i traktor i setvospremac i tu trosi vise, u zemlji nema tih problema i ide odlicno i 2,9 sa 65 ks
 
Mislim da jako mnogo zavisi od dubine spremanja i dali ja podrljano ili se ide nacelo(direkt po oranju) JA SA 60KS vucem 2,2m i to po podrljanom posto imam neke svoje ideje idem 10do15cm dubine tj kad stanem da su koplja skroz u zemlji, gledam druge u selu sto spremaju 3 do 5cm dubine i imt 540 vuce 2,5m to mi dodje kao ceskanje
potrosnja je sledeca rezervor 92l goriva na 22kj plus vozanje od njive do njive mozda 10 km ukupno
a kad je gadno i tesko propadanje i vlaga ide na 5,5 do 6l po kj
sevospremac je rau 2,2m sa 22 oproge sve su stavljene krive konskilde i to je veeeelika greska mnogo bolje bi bilo da su ravne kao na germinatoru manje bi vadio zetvene ostatke
 
ja uvek idem na oko 9- 10 cm i nemam potrebe za ponistivac tragova i bude ekstra sa 2,7 ks po opruzi a i potrosnja mala a 3 cm je kao kada grebe macka
 
Poslednja izmena:
Problem je ici sa setvospremacem plice 3,4 cm ostaju tragovi,germinator na toj dubini ne ostavlja tragove.Ja idem plitko cisto da se tragovi ne poznaju.A skrkati ga 15cm u zemlju to je po meni bez veze cak i 5,6,7 klasi zemlje koja je teze za obraditi.Prolece fala Bogu bude vetrovito i kad isusi 10cm setvenog sloja a vi posejali na 6,7cm onda bude,te fazani,pa zicar,pa druga partija semena pa 100 k.raca.Ovo sto pisem pisano je vec 100x na forumu i uvek jedno te isto.Probajte na nekoj manjoj povrsini preci plice pa nek i ostanu tragovi pa se uverite da je bolje.Naravno treba i neka pametnija sejalica za tvrdje njive,mada kad cu raonici dobri seje i nodetka sve u 16
 
Nije problem uraditi plitko, ali ako je sejalica sa lošim raonim ulagačima (što sam kod mnogih primetio) onda bude veselja sa nicanjem. Samo ispiše tragove kud je prošla.
 
Problem je ici sa setvospremacem plice 3,4 cm ostaju tragovi,germinator na toj dubini ne ostavlja tragove.Ja idem plitko cisto da se tragovi ne poznaju.A skrkati ga 15cm u zemlju to je po meni bez veze cak i 5,6,7 klasi zemlje koja je teze za obraditi.Prolece fala Bogu bude vetrovito i kad isusi 10cm setvenog sloja a vi posejali na 6,7cm onda bude,te fazani,pa zicar,pa druga partija semena pa 100 k.raca.Ovo sto pisem pisano je vec 100x na forumu i uvek jedno te isto.Probajte na nekoj manjoj povrsini preci plice pa nek i ostanu tragovi pa se uverite da je bolje.Naravno treba i neka pametnija sejalica za tvrdje njive,mada kad cu raonici dobri seje i nodetka sve u 16

Druže, o čemu ti? Voleo bi da vidim kako bi ti sa raonom sejalicom posejao,a predhodno si izsetvospremirao 3, 4 cm? Druga su priča diskosne sejalice, obično ko njih ima, on poravna rano oranja, pa u proleće, samo plitko da Urea, ne stoji na površini zemljišta...

Mi smo lično da ove godine u proleće, prvo jednom spremačom da poravnamo, pa onda Urea, pa drugi put opet spremačom, oba puta na 10-ak cm, i nikad problema nismo imali sa vlagom u zemljištu...
 
Ja koliko znam svi strucnjaci preporucuju spremanje na dubini setve ili ako seje neka ozbiljnija sejalica moze se spremati jedna sentimetar plice nego sto se useje seme.
Primer ako sejemo na 7cm pozemo spremati na 6cm.
To sam cuo od iskusnijih poljoprivrednika i strucnjaka i tako radim, zatk sto ima logike.
 
mi rokamo spremac u svakom prohodu i nikad nema problema sa vlagom teze se isusuje rastresita zemlja. a sejalica kada seje ona seme pritisne i dodje do blagog uzgona vode sto je takozvani kapilarni nacin podizanja vlage. i nod nas rus 82 nosi 35 motika na spremacu 3,7m. i to zato jer nam je gusilo kod tockova pa smo ih skinili a ne zato sto nemoze da vuce.. ide fino oko 8-10cm i 7-mom u kornjaci mu taman.
 
Ja pripremam isto tako na dubinu sjetve otprilike, ne moze se to bas u centimetar potrefiti. Moj sjetvospremac se tvornicki ne moze spustiti u zemlju dublje od 10cm kad su nova koplja na oprugama, jednostavno navoj za podizanje valjaka dodje do kraja i to je to. Neki pametnjakovici onda skracuju gornju polugu da prednje motike ruju dublje od zadnjih pa njiva bude "posarana" svakako.

Sijem kukuruz OLT mehanickom sijacicom sa raonicima i ide bez problema u tako pripremljeno zemljiste.

Poznate svoju zemlju ali ako niste probali ne pricajte bez veze. To da "mora" spremac ici na 15cm dubine i nije istina...
 
naravno da nije istina, ali nekako se lepse sparta kasnije.. i kad je tako mekano lakse se iscupaju i one male travke koje su blize redu ako me razumete o cemu govorim. a mehanicka olt sejalica ima tu odliku da seje i u leniju ako treba :osmeh:
 
Ja ga je..m ako svih 37 opruga koje imam na spremacu idu na istu dubinu,pogotovo u prvom prohodu,pa jos kad zatrpavas razor jedno krilo u vazduhu a drugo malte ne ramom da dodiruje zemlju..to je kao kad neko kaze da ore na 27 cm,e gde me nadje, ni 25 ni 30 nego cm tacno..nije nego..
 
Netko nekako radi... Ne vrijedi tupiti jedno te isto kad ce opet biti i "lijevih" i "desnih" ;) Kao i u svakoj prepirci...
 
20170117_160523.jpg


- - - - - - - - - -

1aecbb527217155.jpg
20170117_160532.jpg


- - - - - - - - - -

konacno uzeo setvospremac,doterao ga u utorak
 
Nije. Ima 49 S opruga sto znaci 4.9m,a u Imt katalogu pise da su rotori 5.3m. Kad ga budem zakacio i spustim krila,onda cu da uzmem da ga premerim.

- - - - - - - - - -

Ovaj covek sto mi je prodao,ga racuna kao 5.1m
 
Nazad
Vrh