Setvospremači

Bojčetić,ja imam IMT 2,9 ima 29 krivih S opruga sa jednim redom valjaka
al ako ti nešto znači spusto sam ga na 3,5 i na 4 oznaka na točkovima,to je prilično duboko i vuče ga samo tako,dasku ne skidam...
 
LJudi na kojoj vi dubini radite sa setvospremačima kad nemožete da ih vučete, nije to gruber, prvo gaženje tojest ravnanje se ide dublje 10-12cm u zavisnosti od izgleda oranja može i pliće, predsetvena priprema ide 2-7cm uzavisnosti šta se seje (nije ista priprema za lucerku i kukuruz, primer), sa imt 560 sam deset godina vukao rau 2,8m sa jednim rotorom i 24 opruge i uvek sam prvo gaženje radio 1 brzinom a predsetveno 2 brzinom na 1800 obrtaja i potrošnja mi je bila u prvom gaženju oko 3lit po kj a drugo gaženje 2lit po kj, sad vučem taj isti setvospremač sa 26 opruga belarus 820 i prvo gaženje idem 6 brza na 1900-2000obrtaja (11-11,5km ubijanje i štruckanje bespotrebno i to mu lako za vući) i potrošnja mi je od 3,5-3,8lit po kj a drugo gaženje idem 7 brza 1900-2000obr (13.5-14kmč bespotrebno i to mu je lako za vući) i potrošnja 3lit po kj, tako da ja planiram da uzmem setvospremač od 3,6m da bi traktor uposlio maksimalno i da smanjim potrošnju i popravim kvalitet obrade a ne da letim po njivi i lomim sebe i mašine i pravim samo veće rashode, inače probao sam 3,6m huđikov setvospremač i vuče ga lepo, prvo gaženje 6 kornjača (9-9,3km) a drugo 6 brza (11-11,5km) jedino me brine nošenje huđikovog spremača pošto je dosta težak i masivan ali on mi se svakako nesviđa kako radi tako da njega ne planiram kupovati.Mislim da nema potrebe ići brže od 10-12km u završnoj pripremi da nebi došlo do prašnjave strukture zemljišta a što se tiče potrebne vučne snage za jednu S oprugu mislim da je 2ks sasvim dovoljno, da dodam da i tip zemljišt ima ulogu, kod mene je srednje teška zemlja za obradu. Znam da nisam otkrio vruću vodu ali ovo pisanje će možda nekom i koristiti.:ppozdrav:
 
@bojcetic

Ja radim sa 558 i sa 757 plugom i uvek drzim oko 30 cm dubinu,I naravno prva brza par puta sam probao nizbrdo drugom i vuce al dimi!

Vec 3 godine radim sa kombinacijom 558 i 2.9 spremac i radna dubina je oko 8 do 10 cm ali u drugom prohodu posle tanjirace,uvek druga brza a na dasci za ravnanje uvek ima zemlje do pola!

http://www.youtube.com/watch?v=-nesw-EpJ_U

Veoma je moguce da je drugacija zemlja kod tebe,kod nas ima peska!

http://i936.photobucket.com/albums/ad206/Rakin_04/Fotografija0367.jpg

http://i936.photobucket.com/albums/ad206/Rakin_04/Fotografija0365.jpg

http://i936.photobucket.com/albums/ad206/Rakin_04/Fotografija0364.jpg

(Pozdrav bojcetic za tebe,Pomogo si mi letos oko herbicida).
 
@Rakin
Po ponasanju tvog 558 sa plugom 757 zakljucujem da je kod mene ipak teza zemlja za obradu. Ja ne mogu da orem na 30cm u 1. brzoj a da pri tome temperatura motora ostane u granicama normale. Rekao bih da je kod mene 15-20% onda teza zemlja, sto objasnjava zasto ja ne mogu da vucem setvospremac te sirine (broja moticica) 2.brzom.
Drago mi je ako sam ti pomogao oko herbicida :ppozdrav:

@Sale Turija
Naravno otpor nije isti pri 2cm dubine za papriku i 5-7cm za kukuruz. Ja sam i naglasio da kad radim drugi prohod nije mu uopste tesko i verovatno bih mogao vuci 24-25 moticica u drugom prohodu, ali u prvom ako hocu da idem 12km/h (1800o/min 2 brza) i dubine 10-12cm ne moze vise od 18-20 moticica. Situacija se jos pogorsava kada se radi u jesen, tada mu je i 18 moticica problem ako propadaju tockovi (16.9 su gume). A samo jedna opaska. NIKOG u selu nisam video sa Rusom 820 da radi sa 3.6m. Manje vise svi rade sa 2.9-3.2m. Kombinacija koju sam video u radu je 820 ravan most i Consum 3.2m. Traktor je DOBRO uposlen (koja je brzina i obrtaji ne znam, sac metodom ide 9km/h prvi prohod.
 
Citam ove postove pa se malo cudim,kod mene 560 nikad nije mogao da vuce spremac 2,20 dupli rotori drugom al da spremira ne da prasi.A rus 820 oce da pusi sa 2,9 imam i jedno i drugo pa znam.I jos nesto nije bas brzina presudna u spremiranju prevelika brzina ume da bude problem jer spremac (skace)po njivi pa je samim tim setveni sloj ne jednak.
 
Bojčetiću kod nas ga čovek sa starom 82-kom radio u kombinaciji IMT 3,7m jedno 10godina a sad taj isti vuče sa 82.1 (11-12 god) i dan danas a i u Srbobranu sam video još jednog sa 820 i IMT 3,7m. Više me brine težina setvospremača zbog nošenja, IMT nosi bez problema samo ja nisam za njegovu kupovinu.
 
I kod mene u selu najcesca kombinacija Belarus 820 i spremac 2.90-3.20... Ja moj vucem lepo ali kao da mu fali neka moticica ali tako je kupljen pa neznam dali fali ili ne....
 
Jebi ga komso kad kazem ne moze drugom moze ali posle par puta dize temp,ne podrivam naravno cak sam par puta spremao za setvu soje drljacom jer je spremac cupao i ono malo vlage sto je bilo,a ne voli ni on bas jako plitko::namigivanje::Zato sam se bacio u posao pravljenja teske drljace teska,laka,spremac pa kako uslovi budu zahtevali tako ce biti.
 
@Rakin
Po ponasanju tvog 558 sa plugom 757 zakljucujem da je kod mene ipak teza zemlja za obradu. Ja ne mogu da orem na 30cm u 1. brzoj a da pri tome temperatura motora ostane u granicama normale. Rekao bih da je kod mene 15-20% onda teza zemlja, sto objasnjava zasto ja ne mogu da vucem setvospremac te sirine (broja moticica) 2.brzom.
Drago mi je ako sam ti pomogao oko herbicida :ppozdrav:

@Sale Turija
Naravno otpor nije isti pri 2cm dubine za papriku i 5-7cm za kukuruz. Ja sam i naglasio da kad radim drugi prohod nije mu uopste tesko i verovatno bih mogao vuci 24-25 moticica u drugom prohodu, ali u prvom ako hocu da idem 12km/h (1800o/min 2 brza) i dubine 10-12cm ne moze vise od 18-20 moticica. Situacija se jos pogorsava kada se radi u jesen, tada mu je i 18 moticica problem ako propadaju tockovi (16.9 su gume). A samo jedna opaska. NIKOG u selu nisam video sa Rusom 820 da radi sa 3.6m. Manje vise svi rade sa 2.9-3.2m. Kombinacija koju sam video u radu je 820 ravan most i Consum 3.2m. Traktor je DOBRO uposlen (koja je brzina i obrtaji ne znam, sac metodom ide 9km/h prvi prohod.
ako budes prvi prohod sa 558 isao 2 brzom na 1800obr ili ce otpasti tockovi ili ces ispastiiz njega!:osmeh:
prvi prohod 1 brza da ravna,drugi prohod 2 brza da pegla,amin!:ppozdrav:
 
Ne teram ga na 12km/h. Idem na 1500-1550 o/min ili 10-10.5km/h. Gume su mu siroke, a oranje je prilicno ravno jer se ore u povoljnim uslovima i uvek da se lepo zaoru dzombe. Nemam puno pa mogu da uradim kvaliteno oranje. Drugi prohod idem na 1800-1900o/min. Prvu brzu sam terao jesenas na delu koje je lose uzoran i smorio se koliko sporo ide:haha:
 
Ja vucem 2.90 sa daskom,jedan red rotora ali samo prvom, R65, drugom sam probao ali samo 10 ak metara.
 
Kako mozes da ga vuces drugom?Moze i moja ali moram dosta da splicim,ali to nije posao,tragovi ostaju.
 
Nazad
Vrh