Jesenje "plavo" prskanje

Odg: Jesenje plavo prskanje

Dragojlo, dal mi nije kasno za jesenje prskanje...
Sta Ti mislis?
:ppozdrav:
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Dragojlo, hvala za info, nisam mislio da li tako treba da se oprska, nisam se lepo odrazio :) već sam mislio da li treba drvce malo da se zeleni, pomislio sam da mi je retka smeša.

A kesicu sam roknuo na punu prskalicu leđnu plastičnu, cenim da ima tek nešto manje od 10 litara...
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Karalic je napisao(la):
Dragojlo, dal mi nije kasno za jesenje prskanje...
Sta Ti mislis?
:ppozdrav:

P ja mislim da je vec kasno, jer pravilo kaze jesenje plavo prskanje sa bakrom se izvodi u jesen po opadanju lista *njamanje 75% opalog lista* na temperaturama iznad nule tacnije da je dnevna temperatura iznad +5 stepeni celzijusa, to neko vreme za praskanje u jesen je obicno od 10-18 stepeni celzijusa idealno vreme kada opadne list...

Pa sada ti sam oceni vidis kolike su dnevne temperature pa proceni da li da ides sada, trebalo bi bar da se bakar osusi pre mraka i niske temperature da ne dodje do zimrzavanja...

Moj predlog je da to ostavis za februar pa odradi da valja sa mineralnim uljem na vreme, a dotle se pripremi dobro da ne bude opet da li je kasno ::namigivanje::...mnogo svi imamo obaveza pa se ne mozemo uklopiti za sve poslove

:ppozdrav:
Post je spojen: [time]среда, 01. децембар 2010. 10:17:20 CST[/time]
_________________________________________________
oktopod je napisao(la):
Dragojlo, hvala za info, nisam mislio da li tako treba da se oprska, nisam se lepo odrazio :) već sam mislio da li treba drvce malo da se zeleni, pomislio sam da mi je retka smeša.

A kesicu sam roknuo na punu prskalicu leđnu plastičnu, cenim da ima tek nešto manje od 10 litara...

Da da ta boja je i karakteristicna nesto na sivkastoplava, golubije plava sa sivim tonom, pa otuda i naziv plavo prskanje jer vocnjaci dobijaju ton plave boje...

Ako si sipao ono pakovanje u manjim kesicama Bakar Oksihlorid 50 od galenike neznam sada koliko je grama ali ako se dobro secam mislim da je za kolicinu vode 10 litara tako da je to to, mada ima i pakovanja i od 200g sto je vec mnogo jaca doza, sa dozama ne treba preterivati samo se treba drzati uputa proizvodjaca, mada je sada jesen nebi trebalio da smeta vocu jer jake kise to saperu brzo, ali da je pocetak vegetacije e onda se ne treba igrati pogotovo sa bakrom a i sa ostalim pesticidima u vocu, mogu izazvati velike ozegotine fitotoksicnos na listu te dovesti do defoliacije i u najkrajnjem slucaju susenja...

To je isto kada bi nama lekar propisao nekakav lek od 100mg, a mi budemo pametni pa poiijemo 3-4 puta vecu dozu...i sta bi bilo posle...

Zato u deklaracijama i pise donja i goranj doza-koncentracija preparata koja se razblazi u vodi i nanosi na gajene kulture, ona gornja preporucena je maksimalna i peko toga ne treba ici.
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Ali meni je boja nestala odmah posle prskanja, jel trebala da se zadrži? Taj dan je bilo oko 20 stepeni celzijusa :cool:
Ja sam oprskao prepodne a uveče tek je padala kiša :kisa: meni se boja izgubila u trenu kako se drvo osušilo od prskanja, ostalo je boje samo na jednom koje mi je bilo prvo a nisam dobro promućkao smešu pa popljuvalo koncentrat :D
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Ma to je to, nemoj misliti da je sada stablo iste boje kao prah bakar oksihlorida, ima sigurno drugi ton nego ne oprskana blago sivilo kada se osusi, to mozes videti samo kada su jedna pored druge vocka, da je jedna oprskana a druga ne...

Bitno je da je preparat svez da mu nije rok istekao, da si lepo okpao od vrha do dna, sa svih strana, i da je se preparat osusio pre padavina,koliko god da deluje znaci jako jako mnogo za prolece, kada ponovis jos jedan tretman u februaru, i u seldecooj sezoni u vegetaciji ides samo sa preventivnim fungicidima posle kisa eventualno sistemici, insektividi po potrebi...njabolje da imas kalendar prskanja i da radis po njeu zastitu u tacno date fenofaze gajene vrste voca, i ostalo pratis i po potrebi delujes i to je to...kad se uhodas godinu dve posle videces ide lako

:ppozdrav:
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Blagodarim, jel ima negde da se nabavi taj kalendar ili neka literatura, može i na engleskom?
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Ovo deluje extra, čak ga malo i preteraše, treba prskam 15 puta godišnje :D
 
Odg: Jesenje plavo prskanje

Evo da malo kazem i o programu zastite, gore pomenut galenikin program zastite voca,
Program je odlican, kolega oktopod kazes malo ga preterase pa 15 tretmana, nije tako veruj mislim da si to mislio za jabuku, ovo sto su napisali za vrhunsku zastitu moze biti minimum eventualno mozda koje da se izostavi ali ja bi rekao to je minimum, a ostalo moze biti samo jos vise...

Ako bi morao da preskocim neki tretman bio bi to na insekticidima, ali nikako na fungicidima, jer vidite ovu godinu iza nas ljudi su imali i po 20 i kusur tretmana posle svih kisa i venturija je opet nanela velike stete, jednostavno nije se moglo od kisa da se zastiti i gotovo...

Dakle treaba ici po ovom programu pratiti imati u arsenalu ove ili neke druge prpearata ali iste aktivne materije ili za suzbijanje iste bolesti i stetocine, i na vrmeme delovati, tj. pratiti stanje u vocnjaku, pregledati stabla, list,plodove da li ima stetocina, dok kod kisnih perioda odmah posle kise tretirati fundicidima preventivinim, lokalsistemicnim, sisitemicnim i dr...

Recimo u periodu cvetanja kod jabuke stoby DF od Basf-a je ne prevazidjen, dok u kasnijim fazama, je galenikin Mankogal 80 *aktivna mateirja mankozeb* mada ima i drugih prozivodjaca, ali Mankozeb se pokazao tata mata i u vocarstvu i povrtarstvu a pogotovo kada se mesa sa sistemicima, kod jabuke recimo galenikin Akord+mankogal protiv venturie i pepelnice odlicni kao sto je i u semi navedeno...

Primer u povrtarstvu mankozeba preparat od Syngente-Ridomil Gold MZ68 vrhunski preparat protiv plamenjace korpira i paradajza, licno proveren i koristim u nazad par godina...samo govorim koliko je mankozeb jako dobar...ali nemojte preterivati sa tretmanima nego kao sto pise u programu, vidite da se dosta puta naizmenicno menjaju preparati, da ne bi doslo do rezistentnosti na aktinu materiju i da posle nema efekta delovanja nista...

Samo rotirajte nekoliko preparata razlicitih aktivnih materija i nacina delovanja, i kod fungicida i insekticida i nemoze da omane ako se pravovremeno deluje po planu i programu prskanja, recimo ovom gore od galenike...

Ako naovo dodate jos nekoliko tretmana folijarne prihrane zbog mikro elemenata taj broj moze biti i 20 u kisnim godinama i vise...kad sam gore pomenuo mankogal-Ak.m. mankozeb se ne sme mesati sa folijarnim djubrivima koja sadrze bor moze doci do ozegotina na listovima gajenih kultura...

obavezno citajte uputstva, pridrzavajte se normi i preporucenih kolicina , broja tretmana u toku sezone i to je to...dobro se zastitite, nos,usta,oci, kozu kada radite sa pesticidima...

I u letnjim periodima Cuvajte Pcele tretirajte predvece po zalaski sunca kada cele odu iz vocnjaka, jer bez njih nam je sve uzalud.

:ppozdrav:
 
Dragi Dragojlo, vidim da ste pomenuli zimsko prskanje krečom i bakrom, e sad interesuje me koliko čega ide na 10 litara vode i da li ide još neki sastojak (čuo sam da neki stavljaju so, esenciju, ne znam koliko su u pravu)? Molim za odgovor ako ste već spravljali takvu smešu. Hvala unapred!
 
Kaže mi ujak da pošto je ovo prskanje relativno skupo, a ja imam svega 50 stabala kajsije 6-15 godina starosti, 8 trešanja 6 godina starosti i 30 trešanja 4 godine starosti, da ovo prskanje mogu da preskočim jer nisam takoreći ozbiljan tj rentabilan proizvođač...koliko je ovo tačno, tj koliko je ovim trešnjama bitno ovo prskanje, za kajsije i nije tako bitno jer od njih i nemam neki prihod veliki a ne planiram ni više od još jedno 5 godina da ih posedujem :) Trebalo bi mi oko 80 eur za ovo prskanje, zato pitam...ako je bitno, će da odradim, u proleće ću sigurno da ga odradim :ppozdrav:
 
Pa nije 50 već stotinak, a od proleća do sad su trešnje jako narasle, recimo da mi treba 150-200 litara tečnosti, to je oko 2 litre ulja...ne znam šta sam istripovao, u pravu si za cenu...zar ne treba i bakarni oksihlorid ili cuprozin plus cipkord? To mu sve onda dođe na 40-50 eur?
 
ja nisam bas nesto strucan, ali cini mi se da mesas jesenje i zimsko prskanje, jer se zimsko radi sa plavim/crvenim uljem, i to tek negde tamo u februaru, a jesenje kad opadne 70% listova i onda ides sa bakrom, cuprozin itd i sl.
 
Upravo tako kolega, čim otpadne 70 % listova može se odraditi "kupanje" voća Bakarnim oksidom 50 ili Cuprozinom, temperatura ne bi trebala da bude ispod 5 stepeni i da ne bude obilnih padavina.
 
Tačno tako, pomešao sam tj mislio sam da je isto, sad se znači prska bakrom samo i to je to? Ništa više se ne meće? :sta:
 
Bem mu, meni je ovo jesenje prskanje luksuz uz svo prskanje tokom godine i ono najvažnije zimsko početkom marta. Ja sam pumpu od atomizera već rastavio i zaštitio od smrzavanja. Mada nakon ubiranja plodova i opadanja lista nema ništa bolje od dezinfekcije tih ožiljaka na granama ali...
 
Ne treba sada nikakvo ulje,nemojte trositi pare kada nema potrebe,ulje ide tek kad prodje zima,februar-mart.Sada za kajsije a mislim i na ostalo voce ide samo nesto na bazi bakra.Meni je zastitar dao cuprozin 35.Doza 350grama na 100 litara.Cekam samo da stane vetar,duva ovde u Vojvodini vec 10 dana.
 
Nazad
Vrh