Jesenje "plavo" prskanje

Jel pocelo prskanje? Gledam u sljivi skoro da nije ostalo lista, dok sa tresnjom to nije slucaj. Kako je stanje kod VaS i kad planirate da tretirate? Da li je rano da se pocne ?
 
Nije rano ako ti je opao skoro svaki list, to je indivudualno do nivoa kako koje stablo.

Ja ne planiram, vec 3 godine ne prskam u jesen iz razloga cimaze. Tada je vec krenula zima, dal traktor pali, dal je blato il ce kisa, dal je temperatura barem 10 stepeni, hladno mi nepotrebno se smrzavam i slicno, a na kraju oprskam sto kasnije na prolece, kada su pupoljci nabubrili i nesto ne vidim da imam neki problem zbog toga.

Nikoga ne ubedjujem da ne treba, ne bih u tu diskusiju, znam i sam teoriju, samo kazem svoje iskustvo.

Eh da pricam o kosticavom vocu (tresnje, kajsije, sljive i slicno), problema imam sa jabukama npr ali njih imam 8 kod kuce i ni tokom godine one ne dobijaju potrebne tretmane uvek, a i problemi nisu ne znam koji tako da....ko ima zasade jabuka ili dunja ili nemam pojma svakako je mozda bolje da oprska.
 
Upravo tako @oktopod, znam par ljudi koji imaju lepe šljivike čak jedan ima zasad kajsije i tvrde da sam opičen što prskam u jesen. Oni prskaju u proleće što kasnije pred pucanje pupoljaka i tako godinama... i vidim da im ništa nefali, a opet ja kao nešto se bojim... strepim... pa prskam u jesen... Dok za jabuke, dunje, kruške... trebalo bi i tokom zime bar puta oprskati voćnjak.
Mislim da lobi hemiske industrije radi punom parom na "edukaciji" prskaj... prskaj... prskaj... na žalost i sam sam podlego...
 
Bio sam letos na kajsijadi u Miokovcima. Predavac, privatni zastitar iz Grocke, kaze da nije dovoljno samo 2 puta, u jesen i prolece, odraditi tretman bakrom vec i jos neki put u toku zime kada naidje toplije vreme. Kaze americka iskustva su da od jeseni do proleca treba 4 kg aktivne materije bakra po ha.
 
Bio sam letos na kajsijadi u Miokovcima. Predavac, privatni zastitar iz Grocke, kaze da nije dovoljno samo 2 puta, u jesen i prolece, odraditi tretman bakrom vec i jos neki put u toku zime kada naidje toplije vreme. Kaze americka iskustva su da od jeseni do proleca treba 4 kg aktivne materije bakra po ha.
Kako se zove taj predavač?
 
Zemljiste ce da trujemo bakrom dokle god ne pocne da sprovodi struju! Mocicemo gratis da sprovedemo struju do vocnjaka ne trebaju nam kablovi! :haha:


Sto vise bakra (i druge hemije) to "bolje". Voce nije zdravo ako bar 30 puta nije trovano, zivela farmaceutska mafija ::novac::

Boze sacuvaj nas takvih predavaca ...


Izvini Slobo znam da si ozbiljan covek ali nisam mogao da se suzdrzim :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Druze ne prelazim u organsku proizvodnju (to je kod komercijalnih sorti voca neizvodljivo). Ali sam protivnik prevelike upotrebe hemije...

Efikasna zastita vocnjaka, vise zavisi od pogadjanja pravog termina za zastitu. Nego od prevelike upotrebe hemije, samo prskaj i prskaj (da li je vreme za zastitu ili nije nema veze samo prskaj) i sto vise bakra " to bolje"!
(po sistemu samo prskaj) rekli "strucnjaci", dal je kisa ili hladno vreme, "nema veze" samo ti rokaj: Od preparata kupi "ovo" i "ovo", ma da bi bilo dobro da dodas i "ovo" Ako stavis jos i OVO" e to je ono pravo, nema da mislis samo prskaj i ne boj se....

Kako Bakar, tako i drugi preparati! Posle nam je neko drugi kriv kada nam ne otkupe voce zato sto je zatrovano! Psujemo majku, znamo sve najbolje itd!

Pravi strucnjak kaze: Stavi toliko i toliko % bakarnog preparata i vodi racuna o vremenu prskanja, mora da bude toplo, drvo mora da bude suvo a ne mokro, posle prskanja kisa ne sme da pada toliko i toliko sati itd itd...


Savete "strucnjaka" uvek uzimam sa rezervom! Visokoobrazovani sa kravatama su upropastili ovu zemlju!!!
 
Apsolutno se slažem ,u svemu rečenom, sa Gorskim!!!
Ali!!! ( Da, naravno da uvek, ali uvek, ima neko "Ali!", pa zar ste sumnjali(?), pa kom narodu pripadamo?)
Naravno da se samo šalim!!!
No, dodao bih: Više puta sam već pisao da sam "živeo" organsku poljoprivredu (ma šta to značilo i kako je još krstili uglavnom mislim na poljoprivredu bez hemije), a to stoga što, verovatno ,imam dosta godina( jebiga ...).
Sećam se okopavanja i špartanja kukuruza i repe motikom i konjskim i kravljim špartačima, te košenja pšenice kosom i sakupljanje srpom i slično... . Što se tiče, voća nikad ničim šljiva nije prskana, a vinograd samo sa "plavim kamenom"...
I tu dolazimo do onog "Ali!!!" sa početka priče...dakle plavi kamen je ustvari jedan oblik bakarnog preparata ( tačnu hemijsku formulu i naziv sam nekad znao), a mi smo ga nabavljali i "preko veze" iz ovdašnje (zatvorene i zapuštene) fabrike "Kablovi..."
To preko veze, znači da su radnici iznosili za svoje potrebe, i potrebe komšija i poznanika, direktno iz proizvodnje...
I danas u "doktrinama" o organskoj ( ili sličnog naziva) poljoprivredi , preparat i na bazi bakra su dozvoljeni , kao , možda jedini...
Ali svakao zadnje dve rečenice, u gornjem postu, su puna istina.
Podržavam!!!
 
Da li da prskam vocke?Jos uvek ima dosta lisca na njim?Ili da im ogulim lisce pa da prskam?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ljudi preskocismo godinu, sada je kraj oktobra 2019 . U okolini Uzica na jabukama dosta lista, na rankama isti puno lista, sami na ponekoj cacanci uglavnom opalo lisce.
U backoj sam prosle nedelje opskao bakrom hidroksidom sve. Taman je bilo jer je oko 80 lisva opala na kajsijama I sljivama nesto manje na visnjama.
 
Kod mene nista osim krusaka nije spremno za prskanje.

Kako koje stablo na ostalim vockama, negde je opalo 30 posto negde nista, ali se svuda po liscu vidi da je jesen, krece da se susi...
 
Bio sam letos na kajsijadi u Miokovcima. Predavac, privatni zastitar iz Grocke, kaze da nije dovoljno samo 2 puta, u jesen i prolece, odraditi tretman bakrom vec i jos neki put u toku zime kada naidje toplije vreme. Kaze americka iskustva su da od jeseni do proleca treba 4 kg aktivne materije bakra po ha.


To bi značilo u prevodu na primer~ preparat Cuprocafaro sa sadržajem bakra od 500 gr.AM u jednom kilogramu,računski iznosi da treba da se upotrebi 8 kg.ovog preparata po hektaru.
Ja lično toliko i koristim,znači sada za ovo jesenje ili zimsko prskanje ,5 kg po ha u 1000 litara vode a za prolećno 3 kg.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh