Kastracija...krvnom ili bezkrvnom metodom?!

Spensi
Prijatelju moj ako se neljutis da te tako nazovem,trenutno zivis u drzavi gdje je koliko-toliko sredjena situacija.U ovoj drzavi gdje ja zivim nezna se tko pije a tko placa.Samo kastracija jagnjadi se radi iz razloga sto moji janjci nejedu koncentrat da dostignu kilazu cca 30kg za 2,5mijeseca nego idu na pasu i uvecer ih doceka zobanje "da zaprljaju brkove".Ustvari bolje receno da se lakse odluce od ovaca da neskacu po njima dok ove leze i prezivaju.Znaci jagnjetu treba 4,5-5 mijeseci da ima 30-35 kg a tad je u fazi "da se osijeca musko" i pocimlju ovce proganjati natijerivati itd.Bez obzira sto struka kaze da se spolno zrelo postaje od 7-8 mijeseci, situacija sa terena pokazuje drukcije da ovaj (janjac)moze oploditi ovcu i tako oplodi tetku,sestru po majci,majku,babu itd.Sta se tu desava sad dolazi do incesta i rodoskrvnuca.Ja znam koliko znam ali neznam toliko i nemam previse vremena da bi se sa time zanimao tko je koga pr.ao_Ovako imam mir znam da nijedna nije oplodjena kad ja nezelim da se nece jagnjiti na -20 itd.U cijeloj ovoj prici trziste zahtjeva kad se ovca treba jagnjiti i kad je najbolja cijena sa najmanje muke i najmanje ulaganja u stado.Ako mi jagnje pojede 60 eura a ja dobijem 80 eura onda ga necu ni drzati.Ako pojede kao sad 20 a dobijem 100 eura onda se ima o cemu razgovarati.Nitko iz ljubavi nedrzi 150 ovaca nego iz koristi a i onaj koji drzi 10 nedrzi sto mu je dosadno.Nadam se da si uspio shvatiti svrhu kastracije.
 
Kod jaradi se i sa dva meseca javlja nagon da skacu i da se ponasaju kao odrasli jarcevi i onda oni gube na kilazi jer jure jedan drugoga. Jedno od resenja je vezivanje svakog jareta ali opet imas dosta posla a drugo je kastracija muskih. Oko nisa i leskovca ljudi koji gaje koze dosta uglavnom kastriraju mladu musku jarad jer imaju tako bolji i brzi prirast.
 
Meni se najvise "svidja" sistem sa gumicama,nekako mi je najhumanije a i ne boluje mnogo zivotinja te samim tim i ne gubi na kilazi.
 
ako nije problem da postavis koju sliku ovna i ovaca sto kazes da su sjagnjene
mozda je neki drugi ovan provalio i pario ovce
 
Nazad
Vrh