Krokus ( Crocus ) -- šafran

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Sad sa jeseni je možda pravo vreme da se posade krokusi. Veoma popularne lukovice kod nas, nisu zahtevne i dolaze među prvima koji imaju cvetove. A izbor boja je sad velik, svako može da nađe nešto što će mu se svideti. Šafran nije bez razloga stekao toliko ljubitelja.

Crocus-bulbs.jpg


sizedCrocus%20x%20luteus%20Stellaris5579.jpg


crocus.jpg
 
Hahaha, sad će zvučati smešno i to mnogo, ali ja nisam uspeo u njihovom gajenju! :haha:
Da, nisam uspeo preko zime da održim divlju vrstu koja raste po šumama....
 
Moguće, ali onda ponovo, samo malo drugačije. Ja sam danas čuo da postoji neki varijetet krokusa koji cveta u kasnu jesen. Moram ovo da proverim u narednih nekoliko dana.
Inače veoma su popularni, kažu da svima se popravi raspoloženje kad oni krokusi procvetaju krajem zime.
 
Pa sa obzirom na temperaturu, ja bi rekao da nije: ali bi to samo rekao, pošto slabo imam nekog iskustva sa baštenskim cvećem.
 
Da li znate da se jedna vrsta šafrana koristi kao začin, svi druggi su otrovni. Kada šafran procveta sakupljaju se tučkovi cveta, treba vam 5000 cvetova da sakupite 1kg tučkova. Kada to osušite, na poseban način, možete prodati cena je 1000 eura (jedna hiljada), zato postoji ona izreka skupo kao šafran.
 
@ hanza
Od kuda ti ta informacija o ceni i to baš 1000 eura. Ovo da je samo jedna vrsta za začine nisam znao, mislo sam da ih ima više. Bilo bi zanimljivo saznati njegovo latinsko ime.
 
ja dao boga oca i nikakavi su mi svake godine... bas sam razocaran sveom i lukovicom, sad ih vise i nema tj nema ni lisca a cevt bio pre visibaba
 
Ima različitih podataka, negde piše da treba 400000 komada za kg negde 150000 a negde 5000 e sada šta je istina? gaji se u Austriji, Francuskoj i Španiji, to je Persijski Šafran. A odakle mi 1000 evra e pa to je pisalo u Ljubljanskom delu pre 10 godina i pre 3-4 u Moć prirode, a odakle su oni uzeli informaciju nebih znao kazti.
34nma1w.jpg
ovaj u zlatnoj boji je iz moje bašte.
 
@novii ja koristim šafran i mislim da je cijena 3000E za kilogram. ako ne vjeruješ a ti pravac bolje opremljen tržni centar. indijski je šafran najbolji i najskuplji. kod mene je 6 listića 1.5E. nemoj brkati sa šafranikom ona je nešto jeftinija ali još uvjek vrlo skupa. opet par listića i 0.7E. koristi se inače za rižu, daje joj žutu boju i malo okus promjeni.
 
@ asimze

OK je to za cenu, samo me zanimalo odakle dolazi podatak, pošto nisam do sad čuo za njega, a bilo bi zgodno i navesti latinske nazive za šafran i šafraniku, pošto se i sa ovim nisam preterano susretao.
 
@novii ja koristim šafran i mislim da je cijena 3000E za kilogram. ako ne vjeruješ a ti pravac bolje opremljen tržni centar. indijski je šafran najbolji i najskuplji. kod mene je 6 listića 1.5E. nemoj brkati sa šafranikom ona je nešto jeftinija ali još uvjek vrlo skupa. opet par listića i 0.7E. koristi se inače za rižu, daje joj žutu boju i malo okus promjeni.

Asimze,molimte reci mi dali se za sakupljanje koristi samo safran koji se gaji,to jest zasadi ili moze i onaj koga ima u prirodi?Jako mi je vazno ovo.
 
uh, ovo je mnogo stara tema,,, procitao sam na sajtu Carine da je dozvoljeno uvoz do tri kilograma lukovica i gomolja ukrasnog bilja; e sad ono sto nije precizirano je:
1-kupovina do 100 E je oslobodjeno placanja carine
2-da li je to po jednoj osobi maximum( ako putuju dve osobe da li to znaci da se moze uvesti 6 kg lukovica
3-da li u to spada i crocus sativus
 
Nazad
Vrh