Školovanje kod kuce kao odgovor na gašenje škola po selima

Da li bi podržali plan i program školovanja kod kuće?

  • Ne

    Glasovi: 0 0,0%
  • Malo informacija

    Glasovi: 0 0,0%

  • Ukupno glasača
    1

Mali medved

Član
Učlanjen(a)
18 Okt 2010
Poruka
146
Lokacija
Novi Sad
Poštovani farmeri

U dosta tema na ovom forumu dotiče se pitanje gašenje škola po selima i priča o mogućim rešenjima, rešenja koja su mahom neprihvatljiva i ne logična.
Trenutno sistem obrazovanje ne funkcioniše i to pokazuje sa svojojm nefunkcionalnošću da reši problem, i kvazi-rešenjima kao što su spajanje različitih odeljenja u jedno.

Iako će naši političari pokušati ponovo da izmisle toplu vodu, predlažem da glasamo da za sistem koji već postoji, koji je proveren i najvažnije, koji RADI.
To je školovanje kod kuće (eng. homeschooling)

Evo malo podataka koliko je sistem uspešan u SAD, država Severna Karolina:

Godina 1985-1986 učenika 809
Godina 1990-1991 učenika 4,127
Godina 1995-1996 učenika 13,801
Godina 2000-2001 učenika 33,860
Godina 2003-2004 učenika 54,501

Pre samo 20 godina homeschooling u SAD je bio ilegalan.

Da se razumemo, udžbenici postoje, plan i program za učenje svakog predmeta postoje, troškovi školovanja bi bili itekako manji (prevoz, užina, troškovi administracije, obezbeđenja...) a pored svega toga imali bi direktan uvid u materiju kojom podučavate dete.
Pored svega toga, bilo bi daleko lakše da se osnuju zajednice za podučavanje na nivou sela, sada je to nemoguće jer država propisuje zakon da svako dete mora imati obrazovanje u državnoj osnovnoj školi.

Kakve veze ima GDE je dete obrazovano, do god je ono OBRAZOVANO(sa svim priznatim svedočanstvima i diplomama).

To nam ostaje, znači ili da se izborimo za naše škole, ili svi lepo svako jutro pravac BG na školovanje!
 
Zanimljiva tema, svaka čast. ::svaka cast::

Glasao sam za opciju 3. Pored obrazovanja, bitna je i socijalizacija koja se vrši i u školi, ne samo u porodici. :ppozdrav:
 
Tema je extra zanimljiva, al' ja pogledah tvoj profil 'mali medvedu' i u njemu je sve prazno. Nestajanje sela i migracije ljudi u velike gradove je evidentno svetski problem. Ja lično trenutno vodim borbu za očuvanje male seoske škole u koju sam išao ja a sad i moji klinci. Ogroman nedostatak školovanja kod kuće je taj što deca nemaju svoje vršnjake pored sebe.
 
cukaneca je napisao(la):
Tema je extra zanimljiva, al' ja pogledah tvoj profil 'mali medvedu' i u njemu je sve prazno. Nestajanje sela i migracije ljudi u velike gradove je evidentno svetski problem. Ja lično trenutno vodim borbu za očuvanje male seoske škole u koju sam išao ja a sad i moji klinci. Ogroman nedostatak školovanja kod kuće je taj što deca nemaju svoje vršnjake pored sebe.

Tačno tako. :ppozdrav:
 
Ne mogu se složiti da je nedostatak vršnjaka OGROMAN problem, čak ni da je nepremostiv.

Detetu bi bilo posvećeno daleko više pažnje, a svako gradivo bi se moglo povezati sa opipivim stvarima i razjasniti detetu u bilo koje doba dana.
Generalno, ako je plan i program dobro osmišljen, deca koja se školuju kod kuće beleže veće rezultate od dece obrazovane klasičnim putem (što je i logično jer je autoritet već postavljen od samog rođenja, a pored toga dete uči od nekog kome veruje što je ključ za dobro obrazovanje).

Socializacija dece i njihov društveni život će biti prirodno stabilizovan jer će pod uslovima takvog zakona, mnogi roditelji odlučiti da školuju svoje dete kod kuće i iz toga proizilaze dve dobrobiti:
Prva, mogu se okupiti manje grupe dece za školovanje u jednu kuću (recimo dve tri porodice)
Druga, više vremena će provoditi u selu, više dece će ostajati tu i tako će se družiti.

Ipak, u današnje vreme bogat i širok društveni život školskog deteta je mač sa dve oštrice, jer se morati pitati: s kim se druži, od kakve porodice potiče njegov drugar, šta su njihova moralna načela, a da ne spominjem nasilje i drogu po školama...

Sa ovakvim sistemom ste u prilici da dete naučite bitnim stvarima, ono što će mu sigurno u životu trebati, ne izostavljajući benificije klasičnog modela obrazovanja.
 
Sve to stoji,ali ja takav vid skolovanja vidim kao gubljenje vremena i novca.Ko ce to dete poducavati kuci,roditelj ili guvernanta? U prvoj varijanti roditelj gubi radnu sposobnost jer je vezan za kucu.U drugoj je to veliki finansijski izdatak.A treca opcija je da se detetu ostavi na volju da li ce uciti sam bez nadzora,a roditelji da idu da rade.Mislim da nas sadasnji obrazovni sistem,uz ogromne slabosti koje ima,je jedino prihvatljivo resenje za nase podrucje.Za decu sa sela je skola jedan od bitnih kontakta sa ostatkom sveta,tako da bi se na taj nacin totalno izolovalo i usamilo,pogotovu za sredine sa niskom stopom nataliteta,gde nemaju vrsnjake ni u komsiluku.Protiv.
 
Baš to htedoh da kažem, problem je kad u selu nema dece ni da nabrojiš na prste. Uostalom, nije ni baš najpametnije da se deca preterano vežu za kuću, šta će biti posle u srednjoj? Bolje neke stvari da iskuse na vreme pa makar bile i negativne.
 
U danasnje vreme savremenih telekomunikacija nebi pretstavljalo problem da deca ucestvuju u nastavi preko interneta . Za sela koja su devastirana i za ljude koji bi se vratili u selo a nemogu zbog dece i skole to bi bilo idealno resenje . Sto se tice nedostatak drustva i vrsnjaka , to jeste jedan problem, ali s´obzirom u kakvom drustvu zivimo i nije neki problem.
 
Deca se druže? Gde?

Ja se ne sećam kad sam poslednji put video u ulici da mi se igra fudbal, vozi bajs i slično.
Ali su zato majstori za sve igre na kompu
i fejsbuk
 
Protiv! Podržao bih tu opciju u razuđenim zonama gde deca nemaju prevoz i pešače po 10 i više km. Nije to pitanje, kao što neko reče, samo socijalizacije i druženja, već i samostalnog razvoja deteta. Neke stvari se ne mogu učiti već se moraju iskustveno steći. Neka nastavna sredstva bi morali da kupujemo ili iznajmljujemo, a za oblasti za koje su potrebne veštine plaćali bi tečajeve. Neko reče "ušteda za užinu, džeparac,.."- jede dete i kod kuće, trebaju mu i igračke, i zabava,... , a povrh svega bi bila oštećena u razvoju komparativnih sposobnosti što za posledicu u nekom kasnijem dobu može da stvori problem u samoidentifikaciji.
 
moje ker trenutno ide u gradinku(decji vrt)vozim je svako jutro 5km,razlika izmedju nje i neni vrsnaci koi ne idu u gradinku je vidliva.zato mislim da po svakoj ceni detetu treba komunikacija sa vrsnicima,tek onda dolaze rezultati ,uspeh u ucenje,to kod kuce ne bi bilo ni priblizno isto,pa makar vozio dete i vise kilometara svaki dan.To je moje misljenje i zato sam glasao NE.
 
Nazad
Vrh