Kultivatori (špartači)

Ono sto je okacio Matic se koristi za organsku proizvodnju. Imaju ogledi toga i kada se predje 3-4x sa time zaista korova bude minimalno. Uslovi su da usev nije nikao ili da je dovoljno velik usev da ne moze biti pokidan sa ovom masinom. Goran Malidza je radio oglede toga kod nas i rezultati su zanimljivi. Za sada ne vidim smisao toga, a mozda u buducnosti ako se bude razlikovala cena useva u zavisnosti od nacina proizvodnje bude imalo smisla.
 
Imam neka pitanja i probleme oko kultivatora..
Ovakav Gaspardo,samo bez ovih zvezda za male usjeve:
26019_2.jpg


problem je ako redovi nejdu baš ravno,nego je njiva malo u polukrug,ili ako vozim večom brzinom u ravnim redovima,jednostavno počne nekamo šetat kultivator i počinje rušit kukuruz..Na traktoru su španeri malo popušteni da ima lufta..

Sad me zanima,dali mu možda fale ona 2 velika točka ispred grede da budu kao vodiči ??
Jednostavno nejde lepo za traktorom nego non stop ljevo-desno šeče..
 
Zbog cega ne voli veliku travu ?,jedino sto ja ne volim kod njega je niska greda.

Mi godinama samo zagrcemo kukuruze,i pozadi umesto motika su daske. A cuo sam od onih koji spartaju,kad nalete na veliku gorusicu ili misovkinju da se desava da gusi.

- - - - - - - - - -

Kad smo vec kod tupanjca,problem koji se nama javljao prilikom zagrtanja kukuruza kada je topling otpusteniji da na uvratinama ne moze da podigne dovoljno visoko,i kad se okrece na kraju da bi se uslo u drugi prohod cesto se desavalo da pokosi kukuruze na kraju... Pa sam mu malo modifikovao kacenje...sad podize minimalno 1m od zemlje.

2v9et8k.jpg


A i raonike sam mu navario,one za tragovima...pa sada ferga muku muci 2 brzinom...

2zyihhz.jpg
 
Dobrinčan, koliko si spustio kačanje, i ja imam isti problem pa sam razmišljao isto nešto tako da odradim?
 
Imao sam IMT do kraja devedesetih i onda kupio prvi Tupanjac. Preporodili smo se kada smo krenuli da spartamo sa Tupanjcem. Mnogo mnogo mnogo bolji spartac od IMT-a. Jedinu prednost koju ima IMT u odnosu na Tupanjca je sto ima mnogo veci klirens pa se moze sa njim ulaziti u mnogo vece kukuruze. Tog prvog Tupanjca smo maltretirali 15 godina i u soji i u kukuruzu. Premestali smo baterije sa 70 na 50cm i pre dve godine smo ga zamenili sa dva nova.
 
Nazad
Vrh