Sta sejati?

LTZ T-40

Član
Učlanjen(a)
17 Dec 2009
Poruka
828
Lokacija
Sombor
Ja sam sto se kaze hobi poljoprivrednik, nezavisi mi zivot od toga a takodje nemam ni nesto puno zemlje. Od masina imam skoro sve potrebno za neko najosnovniju potrebu- dva traktora, dva pluga, drljacu, sejacice-zito-kukuruz, plug...

E sad moje pitanje glasi sta mi je onako najisplativije sejati, sta vi predlazete?

Do sad sam sejao samo kukuruz i zito, imao sam i deteline svake godine na 0,5 jutara- 1 jutra. Povrsina na kojoj bi da eksperimentisem da novim kulturama je 2,5 jutara, tako da vas cujem sta predlazete?
 
mi smo hobi poljoprivrednici i radimo tropolje psenica-repa-soja. dobro se pokazalo poslednjih par godina. osnovno djubrenje pod repu, soju ne djubrimo, prihranimo psenicu i prilicno solidan finansijski efekat. usput nemamo ni plug ni kombajne, samo setvospremiramo, djubrimo i prskamo. ostale usluge placamo. imamo 27 jutara zemlje, cernozem prve klase.
 
imam nedoumicu!

hteo bih jednu matoru detelinu da razorem,interesuje me,sta tu da sejem?
zito ne bih jer ga imam vec zadosta posejanog,
sta mi je bolje suncokret ili kukuruz?
 
Mi uvek sejemo ranije, ako bude kisna godina, kao ova cesce sejati.
Kod nas se seje malo redje, mada ove god je moglo i vise biljaka po ha.

Nezna se kakva ce biti godina.
 
Na jednoj njivi u blizini moje covek izorao detelinu i posejao kukuruz,tokom leta kukuruz izgledao kao grom super,ali kad je bio za skidanje nije bilo nikako.Klipovi sitni,a nije ni svaka stabljika imala klip.Da li je sad to zbog deteline kao preduseva ne znam ali nije bilo dobro.
 
Mi smo jedne godine sejali kukuruz na razoranu detelinu i nismo se bas najbolje proveli,ali krivi smo bili mi. Problem je bio u 2-4D kojim smo prskali kasnije nego sto je to dozvoljeno. Inace drugih problema nije bilo.
 
Kurkela je napisao(la):
Kod nas se uvek na odmornu zemlju seje kukuruz.
lucerka najviše "isposti"zemljište,jedino što ostane posle nje je azot pošto je i ona legominozna biljka kao i soja.zato je kukuruz slabog prinosa posle nje zato što i on ima više vrsta korenova izmađu ostalog i dubinske.posle lucerke je najbolje posejati biljke sa plićim korenovim sistemom-žita,mogu krtolaste biljke(krompir)itd..naravno uz đubrenje istih.najveća dubina na kojoj je nađen koren lucerke je 26m,onda procenite sami koliko ona crpi hraniva iz zemljišta :ppozdrav: :ppozdrav:
 
KishRobert je napisao(la):
da,ali kasniji ili rani i da li cesce ili redje?

Ja sam na jedan hektar stare deteline, bez prihrane, na 24 cm sejao pioneer b08. Izgleda :D ali jos nisam usao u njega.
 
Ja sam ove godine razorao staro luceriste posle prvog otkosa, posejao B23 i nedavno isekao za silazu. Odlicno je rodilo, bez prihrane i sa nesto malo dubinskog.
 
Sve zavisi od klase zemljista.
U Vojvodini je zemljiste daleko bolje nego juzno od Save.
Desava se da kukuruz izraste jalov (isili se).
Kod mene na parceli koja je 5 -6 klasa, bude rod bolji nego sa prve i druge klase zemljista.
Na losem zemljistu (illovaci) koja u sebi zadrzava vodu, kukuruz uvek dobro rodi.
Sto se nemoze reci za sve kulture.
 
ja sam posle deteline sejao kukuruz ns640 i imao sam odlican prinos, iznad proseka. Detelina je bila stara 7 godina. Pitanje za vas koju sortu zita treba sejati? ja sam mislio apach
 
Ovih dana sa moje zemlje je skinut kukuruz. Šta dalje da radim sa zemljom, šta sejati?

Hvala!
 
Zena pita sta da seje,to joj je bitno,a posle neka vidi koju agrotehniku da primeni.Nde moze da primenjuje agrotehniku ako ne zna sta ce gajiti.cccc
 
North ARMY je napisao(la):
tamara1611 je napisao(la):
Zena pita sta da seje,to joj je bitno,a posle neka vidi koju agrotehniku da primeni.Nde moze da primenjuje agrotehniku ako ne zna sta ce gajiti.cccc

pa N.A je upravo uputio na pravu temu jer je pitala šta sejati a u toj temi se razgovara baš o plodoredu i nisam baš dobro razumeo šta je trebalo da znači na kraju ono cccc :sta: :nono: mislim da vam baš i nije dobar nastup :nono:
 
Nazad
Vrh