Sirovo sojino zrno

stavite na koliko stepeni se vrši term.obrada.gledao sam gde tovljači svinja vrlo vrlo vrlo paze na obradu,zbog kontra efekta nije baš stavije i ispečije i gotova stvar
 
ovaj covek sto mi je to rekeo 35 god radi na mesaoni stocne hrane i on tamo radi za platu nebavi se prodajom koncetrata a ta firma je sada u vlasnistu fertila i radi samo otkup zitarica tako da on neme nikakav interes o kojem si ti pricao i garantujem u njegovo iskustvo soja se obradjuje na 70-80 stepeni
 
Za svinje i živinu je potrebno da se obradi, zbog antinutritivnih materija koje mogu da dovedu do uginuća ako se ne obradi.
Preživari nemaju nikakvih problema, mnogo njih hrani ovce sojinom slamom sa dosta zrna, pa im ne fali ništa, krave nikakav problem nemaju što je dokazano na PKB kod najosetljivijh mlečnih crnobelih krava.
 
Ljudi kazite mi koliko ima proteina u sojinoj ljusci i kakva su iskustva sa ishranom ovaca ljuskom, tj kolika kolicina je max dozvoljena po grlu dnevno.
 
ljudi a kako bi bilo kad bi se soja kuvala?dal bi se izgubio taj otrov sto sadrzi ?sad se to seti pa ajd da pitam
 
Mozes je skuvati cak je bolje nego je ispeci tj ne mozes je izloziti prebelikoj temperaturi . Javlja se problem kasnije posto se napije vode pa ne moze da se melje a i kako odmeriti potrebnu kolicinu u hrani , a i sporo ide i trosi se puno energije .
 
evo kako bi ja to ako se moze kuva ima 2 nacina

1 izmeriti soju pa skuvati.
2imam pekaru za pecenje pa bi je u plekove osusio.
trosi se puno energije ?u soji ili?​
 
Koliko ja znam jedini nacin je suva termicka obrada.
Pa cak i da moze bilo bi suludo da kuvas i posle stavljas u pekaru da susis.Koliko bi vremena potrosio i koliko toplote.
 
To je za suvi postupak kolega,ne za neko kuvanje.Ja do sad nisam cuo za takve tehnike a mnogo puta je na fakultetu o tome pricano.
 
Nisam probao ali nisam ni cuo da postoji mokri postupak.Ako si negde procitao daj link mozda i ja nesto naucim.
 
Vidi u mojoj karijeri bavljenja idkljucivo svinjama svasta sam probao . I przanje i kuvanje (ima i reci na forumu o kuvanju) su metode izmisljene u nedostatku ekstrudera pa shodno tome je i uspeh od koristenja istih diskutabilan i jako zavisi od iskustva onih koji iste metode primenjuju . Hranio sam zivom sojom veci deo sam przio, hranio sa kupovnom sacmom sa mirisima, sada hranim idkljucivo sa ekstrudiranom sojom jer ne mogu sebi da dopustim odredjene propuste svoje ili tudje .

Znaci sve sto sam nabrojao sam isprobao tako da govorim iz mog skromnog iskustva . Nisam primetio nikakvu znacajnu razliku izmed przene i kuvane al ponavljam jos jednom to je samo moj zakljucak i ne mora biti tako ... :ppozdrav:
 
Ti u svinjarstvu koristio przeno ili sirovo isto ti je.Ako vec nije ekstrudirano i oduzeto mu ulje.Zasto bi bas morao da ga obradjujes kad ureaza deluje jedino na prezivare???
 
U junu ove godine kod mog prijatelja Slavise Blazetica (bavi se proizvodnjom mlijeka) iz sela Urmovci, dosao je predstavnik firme Sano gosp. Pero Gnjidic sa aparatom za mjerenje vrijednosti stocne hrane, uzeli su uzorak soje koju domacin termicki obradjuje (przi) u dolapu i aparat je izmjerio 42% proteina. Nisam pitao koja je sorta soje u pitanju ali ovaj procenat proteina je zadovoljavajuci, kada se uzme uobzir cijena kostanja soje koju proizvedemo i cijena sacme.
 
To je dobar rezultat.Moja literatura kaze da przena soja ima do 37%proteina.
Medjutim,ima tu jedan problem na koji treba jako puno obratiti paznju a to je kolicina masti koju soja ima 17%.To bi moglo da znacajno poveca kolicinu energije u obroku naustrb proteina.Znaci ona ima proteina jako puno ali ima i previse energije.
 
Nazad
Vrh