Tritikale 2010/2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Dragojlo

Član
Učlanjen(a)
15 Feb 2010
Poruka
821
Lokacija
Selo moje ravno
Moze li mi ko reci koja je sada neka okvirna cena semena Tritikalea, konkretno novosadski Oganj ili Odisej me zanima koja mu je sada cena:haha:

Ovde ih kod mene nema moram ici u Srbiju da ih trazim.
 
Dans u jendoj apoteci stigao BC Goran tritikale cena 0.85km (~45din)/kg, e sad ne znam kakva je to sorta kakve prinose ima, znam da je nov i prznat je 2004 godine...

Ja ganjam novosadske sorte tritikala ali uzalud ovde ih niko ne nabavlja, a i kise navalile kad ce se posejati...
 
Dragojlo je napisao(la):
Dans u jendoj apoteci stigao BC Goran tritikale cena 0.85km (~45din)/kg, e sad ne znam kakva je to sorta kakve prinose ima, znam da je nov i prznat je 2004 godine...

Ja ganjam novosadske sorte tritikala ali uzalud ovde ih niko ne nabavlja, a i kise navalile kad ce se posejati...
u Laćarku Odisej 37 din.
 
Hvala na infu uspeo sam danas da kupim seme NS trtitikale Odisej po ceni 37 din, doduse proslogodsnje je al sta da se radi novog nema ni za leka i ovo je bilo u jednoj poljo apoteci na zadnjoj paleti, kupuje se rekordnom brzinom, dok semena psenice ima svugdje mnogi se okrecu tritikaleu i jecmovima pre svega zbog tova stoke isplativiji u odnosu na psenicu, ne znam kakvo je stanje u vojvodini sta se vise seje psenica ili jecmovi i tritikale?

:ppozdrav:
 
Naravno da se psenica seje vise,dok ove ostale strnine idu u manjem procentu za stocnu hranu.Mislim da je pogotovu u tovu svinja vazniji jecam.... :cao:
 
Upravo to svinje ne da dobijeju meso nego jednostavno bujaju od proteina, kao da jednu germu *di-go* kvasac :haha: :haha: :haha: jecam je cudo u tovu svinja, jos kada imaju dobre genteske predispozicije za veci procenat mesa od masti ih mesa ko drva...uh sto su mi sada na pamet pali cvarci ih......

...jos malo pa ce svinjske dace....u prike sto sam ja sanjao svinjsku dacu, a cvraci mirisu...... :haha: :haha: :haha: :haha: odo u off :D
:ppozdrav:
 
:haha: :haha: a @lala iz banata danas pravio disnotor ::000:: mgao nas je pozvati :haha:
Jel to mora onaj 6redni jecam ili moze i 2redni ozimi?
 
Ma dobar je i jedan i drugi, mada ja vise cenim tritikale od jecma jer su jos hranjiviji, ovaj NS Odisej on je sestoredni, od tritikale sorti najbolji su za sada po prinosu: KG 20, Rtanj,Goranac,Odisej, Orao, Oganj.

Tritikale je vrsta žitarice nastala ukrštanjem pšenice i raži. U početku su je zahvaljujući nutritivnim vrednostima većimi od kukuruza, selekcioneri i stručnjaci za ishranu stoke preporučivali isključivo u ishrani svih vrsta stoke. Može se koristitii zrelo zrno ali i na zeleno, siliran, sam ili u kominaciji sa siliranim leguminozama. Poslednjih godina, nutricionisti ga sve više uvode i u ljudsku ishrani, proizvodnju tzv. integralnih proizvoda, najčešće u kombinacijama sa pšeničnim brašnom (50:50).
Kako se radi o vrsti visoke prilagodljivosti prema različitim agroekološkim uslovima, to svakako da tritikale predstavlja vrstu kojoj pripada budućnost. Tritikale je moguće uspešno gajiti
u veoma sušnim regionima, u uslovima minimalnih količina dostupnih mineralnih hraniva, na zaslanjenim terenima ali i na peskovitim.
 
tako je, a ko nece da kalja traktor moze da izuje cizme i bos to da razbaca rucno sto je jos bolje jer nece da se sabije zemlju :ppozdrav:
 
:haha: :haha: ova je dobra...

Odisej se seje po preporuci od 10-31 oktobra, dok kod neki drugih sorti tritikale ide setva malo ranije do 25 oktobra, ali tu neam pravila ako kise kao ove jeseni ne daju da oberes kukuruz, udje se i u novembar, noramlno da je to i nesto manji prinos, losije bokorenje, pa se zato ide sa maksimalnim kolicinama semena po hektaru a to je 300kg/ha semenskog tritikala, tako preoruke kazu, dok u optimalnom roku ga ide 250 kg/ha...

Sve u svemu jako je zahvalna kultura i treba da je svi seju kome treba za ishranu stoke, bila to krupna stoka, svinje i ostale zivotinja svi ga tamane nemilice...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh