Gladiole i kako ih gajiti

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Gladiole spadaju među veoma popularne biljke koje se gaje po vrtovima. Nisu preterano zahtevne, a daju veoma lep cevt. Gladijole se sade na proleće uz pomoć ljukovica. Što je veća lukovica koja se sadi, dobiće se i veći cvet. Kad dođe jesen, lukovice se vade i ostavljaju za sledeću sezonu.
Obično se oko lukovice gladiole, s jeseni kad se vadi nađe još nekoliko manjih sa strane, koje sledeće godine treba posaditi, mada verovatno neće cvetati.

Gladiole su takođe zanimljive kao i rezano cveće, pre svega jer su sveže i jeftine. Na taj način pariraju uvoznoj robi, ali samo preko leta, kad se može naći veliki izbor na svakoj pijaci.
 
Postoje i takve gladiole, ( ja ih imam) čije lukovice nije potrebno vaditi.
Te su mnogo sitnijih cvetova i mnogo manji izbor boja. Kada budem pronašao fotku postaviću je.
A evo ih nevide se baš dobro, ali može da posluži.


2h34tpl.jpg
 
Da li i uz glavnu lukovicu, kod ovih sitnijih se razcijaju male, koje se koriste posla za sađenje ?
 
Ne bih znao reći pošto ih nisam vado, ali pretpostavljam da ih ima, jer stalno ima više stabljika.
Inače ti mali lukovi kod gladiola se zovu "pilići", tek toliko za informaciju.
 
Ja imam gladiole i mogu reci da su prelepe. Sva preporuka za gajenje!
 
Naravno, kod nas u Apatinu je puna pijaca. Ovi iz sela Kupusina su prilično uspešni, pa je uglavnom njihova roba.
 
Nazad
Vrh