Medovaca

toshiba

Član
Učlanjen(a)
12 Sep 2010
Poruka
1.243
Jel ima neko neki dobar recept za medovacu :cao:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja medenu pravim sa viljamovkom zato što je imam. Na tri litre viljamovke stavim 3/4 kile meda i to promješam i deri mile. :ppozdrav: Med mi se nesecuje, a i da oće nebi stigao jer se to sukne vrlo brzo. :haha:
 
Znaci na 4 litre kg meda? A koji med je bolji, bagremov ili livadski?
 
CAR je napisao(la):
Medovaca navuce i zezne pa brrr bude tu i pijesme neplanirane :haha:

Becarino kad naletim u Vinkovce valjda cu je probati.

Nije greda.

@Darosavac: Ma kakvi čekat, ooodma... :ppozdrav: :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
Mozda gresim,ali sam negde procitao da se za pravu medovinu prokuva1/3 meda sa 2/3vode i to onda ostavi 3 meseca da vri.Ja nisam to probao ali vredi probati,da bise znalo sta moze da ispadne i mozda to uradi uskoro.Ne zamerite na komentaru,namera mi je najbolja a mozda i ja gresim.Pozdarav za sve.
 
Medovaca rakija je kod nas vojvodanskih madara obicaj da se pije na badnje vece . Mogu vam reci da vrlo brzo dolazi do :veseljak:: . Tehnologija pravljenja je stvar ukusa ko voli slade ko jace ali uglavnom uzmese med voda obavezno prokuvati da posla kako stoji med nebi se izdvajao iz rakije u vidu taloga na dnu flase , i na kraju se pomesa sa rakijom i to je stvar ukusa koja rakija se koristi . Posto sam radio kao konobar 7 godina i posluzivali smo medovacu na badnje vece sa iskustvom vam ovo govorim .

Pozdrav svima i puno uspeha u pravljenju medovace :ppozdrav:

Oprezno sa potrosnjom sutradan odkida glavu :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo par starih recepata za Medovinu:

Медовина

Потребно: 1,5 кг меда, 6 л воде, 1 беланце, по укусу - цимет или каранфилић.

Шест литара воде и 1,5 кг меда кувати на доброј ватри три сата. Пену скидати кашиком, све дотле док се течност не смањи за 1-1,25 литар. За време кувања дода се цимет или каранфилић, или рузмарин. Кад се течност охлади, дода се пена од 1 беланца, поклопи се и остави у топлији подрум 2-3 дана да одстоји. Потом се филтрира, прелије у флаше и добро запуши. Пре употребе треба да одстоји 5-6 месеци!



Медовина /2/

Потребно је: 1 кг меда, 4 л воде, мало хмеља, једна кашика квасца.

Ставити мед у воду да проври и лагано скидати пену. Онда када мед постане прозиран, преручити га у велику стаклену посуду и оставити да се охлади. У охлађену текућину дода се квасац и хмељ. У новије време, и цимета по укусу. Сутрадан се поново скине пена, процеди и сипа у добро стерилисане флаше. У сваку флашу дода се по једна кашичица шећера. Флаше морају стајати усправно, а што дуже стоје, то је пиће укусније.



Медовина са хмељом

Потребно је: 4 л воде, 500 гр меда и 150 гр хмеља.

Додати мед у воду и кувати око 2 сата уз стално скидање пене. Истовремено, док се мед кува, убацити хмељ /најбоље у ланеној врећици/, тако да би из њега изашле у раствор све ароматске супстанце. Када се маса охлади излити је у чисто буре и додати мало пивског квасца. Пошто се врење заврши, процедити кроз газу и напунити флаше и добро их затворити. По укусу ово вино од меда доста подсећа на пиво. Може да стоји на тамном и хладном месту до 3 месеца.

Izvor:http://www.svevlad.org.rs/narodni_zivot_files/stara_pitja.html
 
Pece li neko rakiju od meda? Liker znam da napravim ali ove godine bih pekao medovacu a nemam iskustva...
 
Nazad
Vrh