Brugmansia

hanza

Član
Učlanjen(a)
5 Apr 2010
Poruka
309
Lokacija
Baranda
Brugmansia ili ti rajske trube, veoma ih volim, ali svake godine imam problem sa njima.
Lišće im požuti i otpadne tako da ostanu samo gole grane.
Da li je, možda neko imao taj problem pa ga je rešio, molio bih za savet.
Za ovu godinu je, doduše, kasno ali bih da, spreman, dočekam sledeću.

2n74bpk.jpg


fwhj0k.jpg


A evo kako, jadno, izgledaju kada im je lišće otpalo, teraju one doduše stalno nove listove, ali oni stalno otpadaju tako da nemaju snage za cvetanje.
Ove godine su cvetale samo 2 puta.

2ceg67q.jpg
2wexq1l.jpg
 
Nisam je do sad viđao, nego da li je Brugmansia višegodišnja biljka. Tako mi se čini sa slika na osnovu debljine stabla.
 
Jeste višegodišnja ali prezimljava u podrumu.
Inače postoje i udruženja ljubitelja ove biljke, najjači su u americi.
Na wikipediji postoji detaljan opis Brugmansie, ima ih neznam ni ja koliko vrsta, boja, mirisa.
Odgovor na moje pitanje, verovatno, bih dobio u jednom od udruženja, ali imam problem sa engleskim, tako da evo tržim ovde, ali slaba nada.
 
ja licno nemam brugmansiju, ono sto sam cula je da trazi puno zalivanja leti i gnojenje. znam i da je otrovna i da treba ruke prati po dodiru sa biljkom. no, to vam ne pomaze mnogo, ali imam drugi predlog za vas.
obratite se na isti nacin, kao i ovde na forumu, cvecari Neven iz Novog Sada. vlasnica cvecare je jako ljubazna gospodja i meni je vise puta pomogla savetima. idite na: www.cvecara-neven.com
i u glavnom meniju sa leve strane imate "pitanja i odgovori". predlazem da opisete probleme i posaljete koju sliku.
meni je gospodja uvek odgovorila i to brzo. na istom sajtu nacicete puno korisnih saveta za negu razlicitih vrsta cveca.
nadam se da cete dobiti pravi savet za vas problem.
pozdrav! :cao:
 
Baš vam hvala na savetu, probaću.
U glavnom je tačno to što ste napisali, nije baš tako otrovna, ja je gajim već nekoliko godina i nisam imao problema, naravno nisam trpao u usta da bih proverio, nego kao i sa svim drugim biljkama.
 
javite sta ste saznali. bas me interesuje. ono sto sam ja pronasla po raznim sajtovima, ne pominje nigde zute listove i otpadanje istih. negde sam nasla jedan video kako se obrezuje na prolece i to je sve. uglavnom samo opste stvari.
pozdrav i srecno :cao:
 
VojvodaM je napisao(la):
javite sta ste saznali. bas me interesuje. ono sto sam ja pronasla po raznim sajtovima, ne pominje nigde zute listove i otpadanje istih. negde sam nasla jedan video kako se obrezuje na prolece i to je sve. uglavnom samo opste stvari.
pozdrav i srecno :cao:
Javljam svakako, ovo što piše lokacija Ljubljana jeli to stvarno?
Post je spojen: [time]1287336114[/time]
_________________________________________________
Dragi moji ljubitelji cveća, evo nekoliko fotki prekrasne Brugmansije, pa možda se i vama dopadne.
Ove ogromne naravno ne rastu kod nas nego u toplim krajevima, (preseliću se negde samo zbog cveća) uživajte.
357m343.jpg
15nuby8.jpg
2nknji9.jpg
2yns4nt.jpg
2a78wm8.png
2rpzr0p.jpg
mihwjn.jpg
2mplwmw.jpg
30svofl.jpg
2yueq8m.jpg
 
Jeste Ljubljana, Slovenija. Dodjoh na sluzbeni put 2007. upozna svog sadasnjeg muza i osta ovde!
 
Nemogu da se snađem na onoj cvećari, našao pitanja i odgovore, a nemogu da pošaljem pitanje, a i sumnjam da će znati da mi odgovore.


nl4y1t.jpg
 
probacu ja da pitam
Post je spojen: [time]1287491769[/time]
_________________________________________________
evo poslala sam mail gospodji Neveni sa pitanjem i molbom za savet. poslala sam i dve vase fotografije kako bi imala bolji utisak. cim nesto saznam javljam.
pozdrav :cao:
 
One slike su fantastične, veoma su živopisne boje, ja sam na slikama viđao samo bele.
 
Brugmanzie su veliki potrosaci hrane,obavezno je savki 14 dana ostavljati hranu,da bi imali puno cvjetova,kao i lisca.Prirodno je da biljka odbacuje staro lisce,a raste novo.Ukoliko je to nesto izrazenije samo povecajte hranu.
 
Hvala na odgovoru, ali radio sam i to, celo leto sam ih zalivao sa tečnim, đubrivom, na 14 dana ali lišće je otpadalo nenormalno tako da biljka nije mogla da formira cvetove.
Ove godine sam imao veoma malo cvetova.
Pozdrav.
P.S. imate li možda kakve druge boje, za prodaju,osim roze i bele? može i samo grane, sam ću ih ožiliti?
 
Nazad
Vrh