Priplodni bikovi

Ma veterinari i njihov selekcijski rad. Odgovorno tvrdim da 60% problema u stočarskoj proizvodnji je zbog veterinara a 40% na nama inženjerima jer nas nema, zavučemo se u artije i niko da digne glas. Pre 4 godine u sličnoj situaciji sam bio, doneo veterinar Hodbest-a, on tad bio tek u testu tj biuološkom, gotovo ništa podataka o njemu i od tad samo može da dođe da vidi krave a za rad je završio kod nas.
 
pozdrav svima. imam jedno pitanje. da li je neko semenio krave sa semenom bika simentalca koji se zvao Leo? imam junicu koja je njegova cerka treba da se teli uskoro pa me zanimaju njegove osobine. inace ranije sam semenio par krava sa Rumbom, sve su telile musku telad i svi su imali odlicne rezultate u tovu, sa 13.5-14 meseci preko 650 kg
 
Ovo mu je ćera:
2w2rimg.jpg
 
Njega nema ali ima, mislim SVC Krnjača, Wille-a, njegovog sina koji trenutno broj 1 u Evropi što se tiče simentalske rase. Ja imam dve junice osemenjene sa njim, kupio sam ih sa farme gde Krnjača ima bikovske majke pa su im doneli i njega. Sad nisam siguran koliko je dobro koristiti takvog bika kod junica, ali oni sve junice osemenjavaju sa Willeom. Jel ima neko uvid u katalog SVC Velika Plana od pre par godina kada su imali bika Malrud, ja nemam taj katalog a trebaju mi podaci o lakoći teljenja. Ostalo je mom veterinaru nekoliko doza, pa sam planiorao za junice njega. On ima ja mislim 25% RHF, mada koliko se sećam fotografije deluje da ima više. Hvala najlepše.
 
@milan971 nemaju VANADIN-a ni u jednom domacem centru.
@prof.dr.seljak odkud ti to da je VANADIN otac WILLE-u? VANADINOV otac je VANSTEIN a WILLE-ov otac je WINNIPEG. A sto se tice osemenjavanja junica sa WILLE-om to je uredu ima ocene za lakocu telenja 106 pa ga zato preporucuju za osemenjavanje junica.
 
U pravu si, moja greška, izvinjavam se. A to što ima kod njih te ocene uopšte ne mora da važi za nas, jer oni osemenjavaju junice sa 18+ meseci, pri većim telesnim masama, a mi bi sa 14 meseci, a znam i dosta primera i ranije.
A za Malruda-a jel zna neko?!
 
I ti si u pravu. Oni pripustaju junice sa 18-20 meseci a bogami tako cu i ja od sad pa na dalje. Nista ne dobijam time sto cu je osemeniti koj mesec ranije. A za MALRUD-a nemam nikakve podatke, mozda ce se neko javiti ko zna nesto o njemu. Poz
 
Nazad
Vrh