Priplodni bikovi

Ja sam koristio kod mene jednog bika koji je bio 50% sim 50% monb, fine je junice dao, finije građe, lepog vimena, zagasito crvene boje, dobre mlečnosti. Mislim da ima smisla koristiti u zapatima gde se naginje ka ozbiljnoj proizvodnji mleka, u šuštini kad se pogledaju proizvodni rezultati i eksterijer monb krava to je već mlečno goveče, sa relativno skromnim tovnim osobinama i velikim udelom gena RHF rase. U okolini Mladenovca je od 80-tih godina korišćeno dosta bikova monb rase, i imalo je efekta kada je reč o mlečnosti. E sad stvar je samo procene šta kome treba i šta uspešno može da gaji.
 
Sredinom 90 tih sam išao sa faksom na praksu u Veliku Ivanču. Tu smo odlazili kod vrsnih domaćina, između ostalih i govedara. Ljudi su imali šampionke sajma monbeliar rase, ili junice koje su pretopljene u tu rase, nije toliko bitno za ovu priču. Ti vlasnici su bili prezadovoljni mlečnošću tih grla, junice su davale u piku laktacije i 40 litara mleka. Koliko ima to danas značaja, sad je pitanje, ukoliko neko želi da proba, verujem da može povećati mlečnost svojih krava.
A profa je još bolje rekao, ipak mu je to struka, a malko se tim i zanima xe,xe,xe...
 
Baš na to selo sam i mislio Aco:ppozdrav: Tačno 1995. godine, bio sam klinac tad, seoska zadruga je kupila i podelila ozbiljnijim lokalnim proizvođačima kvalitetne junce koje su kupljene od domaćina iz Velike Ivanče. Mi smo dobili, kasnije se ispostavilo kupili, dve. Junice su dodeljivane izvlačenjem iz šešira, nije bilo biranja, svaki domaćin je izvlačio za sebe. Bilo je dosta šareno, bilo je i čistog simentalca i meleza sa holštajnom i meleza u tipu monbilijar rase, naravno to sad znam, tad mi je sve to bilo špansko selo. Ćale je izvukao jednu koja je bila melez sa HF i jednu koja je bila u tipu monbilijara. To grlo u tipu monbilija je davalo 28 litara mleka na livadskom senu, silaži i prekrupi žitarica, bez premiksa, proteinske komponente koncentrata. Ostvarila je 8 laktacija i ostavila samo dve ćerke. Uglavnom najbolje krave u štali mi vode poreklo od nje, mada su je veterinari osemenjavali sa svačim, tako da nisam bio siguran za poreklo tih krava. Baš skoro u štali ćale i ja pričamo, komentarišemo grla, i on pomene koliku bi proizvodnju to grlo imalo da je hranjeno kao sad. I to deljenje junica je čist primer naših uvoza i kako naši seljaci od nečega naprave ništa... Kad pogledate kataloge Plane i Krnjače sa početka 2000. dosta bikova koji su bili melezi sa monb i gotovo svi su od odgajivača iz okoline Mladenovca.
 
Znaci sve u svemu ima smisla i razloga probati, ja sam inace u razgovoru sa veterinarom koji mi radi osemenjavanje dosao do te ideje,prvo sam hteo da narucim Wille-a pa mi je on onda rekao da u ponudi ima dobre bikove monbelijar rase i da pogledam. Ja sam to posle gledao i dopao mi se pre svega eksterijer krava a i bikove koje on ima(Crasat, Trophy, Dombinator) su u vrhu te rase pa sam resio da probamo, a rezultate cemo videti za 3-4 god,jeste dug period ali tako je to u govedarstvu.
 
Proletos sa kupio dve holstajn junice, koje uskoro treba da se semene. Posto smo do sada imali samo simentalkd, koje bikove mi preporucujete za njih, naravno sto mlecnije?


Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
marre2 evo podaci iz krnjacinog kataloga.
8129e8f6043aed077efdabd01c30c04f.jpg


Послато са GSmart Roma R2 уз помоћ Тапатока
 
Kolega Ljuljaci, i mene zanima, posto ne mogu da dobijem upravu tog preduzeca da bih saznao nesto o bikovima...
 
Nazad
Vrh