Priplodni bikovi

još jedno muško tele izašlo od seksesiranog semena,otac huspol.
 
To je bas maler da iz seksiranog dobijes musko.

- - - - - - - - - -

Ja sam od tri osemenjavanja sa klasicnim semenom bika Hupsol dobio dva muska i jedno zensko a treba jos dve da se otele oplodjene sa istim bikom.
 
Jutros sam se cuo sa gospodinom Momcilom iz SVC Velika Plana, odusevili su me vescu da su uvezli seme bikova iz vodece petorke! A to su: Manton, Hutera i Manigo a tu su i drugi, Imposium, Vanstein, Gepard.... Cena doze prva tri gore navedena bika je 2700 din.
 
Poslednja izmena:
Zašto je ovo bitno?Uvezu 300 do 500 doza nabiju cenu i koja je korist za odgajivače.
 
Niste odgovorili zašto je nova genetika od 25 evra po dozi bitna za vas,posebno ako neke koristi kažete da nema.Sličan efekat dobijate i sa demenom od 3 ili 4 evra.
 
Za mene je finansijski potpuno drugcije, bolje mi je dati 25€ za dozu semena nekog vrhunskog bika i tako iz generacije u generaciju popraviti rasni sastav stada, nego dati 2500€ za neku kao kvalitetnu junicu i na kraju da se razocaram u kvalitet tog grla. Najsigurnije mi je tako a ko ima novaca za kupovinu priplodnih grla samo nek izvoli ja sebi to ne mogu priustiti. Efekat je priblizno isti ali svako ima pravo da svoj novac trosi onako kako voli.. Pozdrav
 
Za mene je finansijski potpuno drugcije, bolje mi je dati 25€ za dozu semena nekog vrhunskog bika i tako iz generacije u generaciju popraviti rasni sastav stada, nego dati 2500€ za neku kao kvalitetnu junicu i na kraju da se razocaram u kvalitet tog grla. Najsigurnije mi je tako a ko ima novaca za kupovinu priplodnih grla samo nek izvoli ja sebi to ne mogu priustiti. Efekat je priblizno isti ali svako ima pravo da svoj novac trosi onako kako voli.. Pozdrav
to si u pravu nema svako toliko para.nego mora se mucimo cekati 2 godine dok se oteli pa ako je dobra dobra ako ne cao
 
Izgleda da se ne razumemo najbolje, moje pitanje je koje osobine kupujete i da li one vrede te pare.
Još jednostavnije da bi se video bilo kakav boljitak trebalo bi da obezbedite bar 7 do 8 junica po biku.Imate li toliki zapat?
 
Hoćete da kažete ljudi koji imaju 8-10 krava treba da koriste samo bikove po nabavnoj ceni od 150-300 din po dozi?! Pitajte samo ljude koji su vlasnici bikovskih majki, u prošlosti koje su seme koristili u svojim zapatima?! Prosto treba znati koje osobine želite da popravite u zapatu i u skladu birati bikove, a ne prema ceni, ali opet ovi najskuplji su najskuplji zato što su kompletni u svojoj priplodnoj vrednosti i poboljšavaju veći broj osobina. Ne bih ulazio da li sve to vredi ili ne, jer naši centri su postali čisti preprodavci, da ne iskoristim gori naziv poput šverceri, glavna odgajivačke organizacije ne prate pototmke uveženih bikova (85% od ukupnog broja bikova)u domaćoj populaciji, i nemaju tako reći nikakve povratne informacije. Osnovne odgajivačke organizacije ne rade kontrolu grla, prepisuju cifre, sve se svelo na varijantu javi mi kad se krava oteli, javi broj teleta i uzmem ti 3500 din. Prosto stvari su nakaradno postavljen, niko nema interesada se menja, svi žive u svom svetu i niko ne želi da se trgne. Onda ostaje samo taj odgajivač koji na svom mikro-nivou može nešto da promeni, tj da bira bikove pa ako ništa drugo prema ceni i vrlo retko će pogrešiti.
 
prof. dr. Seljak Poštovani, moje pitanje je upućeno baš zato što se neselektivno troše sa mukom zarađene pare.
A povratnu informaciju niko i ne želi šta će mu.Kupuje se mali broj doza koje raspu.Uvoznik uzme pare a junica kakva će biti to niko nezna.


- - - - - - - - - -

Činjenica je da se interesi uvoznika i centara ne poklapaju sa interesima odgajivaca.To vlasnici životinja najčešće ne vide.Kupuju reklamu a ne rezultat.
 
Ako je bik među prvih 50 bikova simentalske rase u Evropi po bilo kojoj listi, iza njega stoje ozbiljne analize i siguran sam da on to zaista poseduje u genetskom smislu. E sad da li bi njegova nabavna cena u Srbiji baš tih 2500-2700 din po dozi+ veterinarski troškovi, tu se slažem da igraju na marketing. Kako nikom ne trebaju, pa trebaju prvom tom odgajivaču, al on jadan se samo uhvati maksimalne proizvodnje u toku jednog dana i to je to. Nema edukacije i hvala Bogu da ima ljudi na ovom forumu, a neke sam i lično upoznao, da su sami hteli i naučili. U SAD-u i na zapadu generalno, glavne odgajivačke organizacije su interesne grupe tj udruženja već 30 godina, pa niko bolje od njih ne zna kakva mu krava treba. Kad oni imaju cilj, onda zaposle stručnjake ili anagažuju sa fakulteta i instituta sručnjake da vide kako doći do tog cilja. A ovde država se postavi kao glavna interesna strana, da novac glavni i osnovnim odgajivačkim org. ozbiljan novac ali rezultati su smešni u odnosu na ulaganja. Odgajivači dobiju svoj deo, koji je još i najopravdaniji ali prosto nema napretka naših populacija u proizvodnom smislu.
 
Odgajivač nema šta da razbija glavu o genetici osobinama ima ko to radi,on mora da definife kakvu kravu hoće a stručnjak mu objasni kako se hrani, održava ,koliko dugo traje selekcija i koliko sve to košta.
Problem su znanje ipare.
A to da će svaki vrhunski bik u svakoj konformaciji da unapredi osobine junica tonije tačno.
 
Unaprediće 100%, u genetskom smislu to potpisujem. Pitanje je da li će samo to poboljšanje da se realizuje, tj da li mi, tj odgajivači imaju uslove da realizuju to poboljšanje to je druga stvar. I zato često junice i krave, potomci takvih bikova budu prve izlučene ili ne pokažu svoje pravo lice jer su u periodu odgoja pothranjivane, držane u malim mračnim objektima, imale problema sa ulaskom u polnu zrelost zbog loše ishrane... Sve što se selekcijom u stočarstvu postigne to je tu i kad se tele, prase, jagnjie itd, rodi i kad se izlučuje, na odgajivaču je da upotrebi genetski potencijal, tj da omogući kroz uslove da se to i realizuje kroz mleko, prirast... Nažalost kod nas ovde odgajivač mora i tim stvarima da se bavi... Znanja ima, ne puno ali ima, para opet ima za nekakav ozbiljan rad ali nema sistema ni volje da se sistem izgradi.
 
uf bre profo i ti 27,mnogo škakljivo pitanje obrađujete,tačno tvrdi sasa a i ti profo,ima x primera gde zeljeni bik nije popravio osobine,ali sa drugog bika popravilo se sve,jer junica već ima predispozicije,pomeni ima mnogo lepa reč ,,nadograđivanje,,što je u osnovi tačan aranđelović.
 
Unaprediće 100%, u genetskom smislu to potpisujem. Pitanje je da li će samo to poboljšanje da se realizuje, tj da li mi, tj odgajivači imaju uslove da realizuju to poboljšanje to je druga stvar. I zato često junice i krave, potomci takvih bikova budu prve izlučene ili ne pokažu svoje pravo lice jer su u periodu odgoja pothranjivane, držane u malim mračnim objektima, imale problema sa ulaskom u polnu zrelost zbog loše ishrane... Sve što se selekcijom u stočarstvu postigne to je tu i kad se tele, prase, jagnjie itd, rodi i kad se izlučuje, na odgajivaču je da upotrebi genetski potencijal, tj da omogući kroz uslove da se to i realizuje kroz mleko, prirast... Nažalost kod nas ovde odgajivač mora i tim stvarima da se bavi... Znanja ima, ne puno ali ima, para opet ima za nekakav ozbiljan rad ali nema sistema ni volje da se sistem izgradi.

Ovaj post mi se svidja. Kod mene je bio jedan primer toga, kod jednog iz sela i kod mene, obe krave simentalke, obe osemenjene bikom CLIFF iz Krnjace (RHF), sasvim slucajno, i meni i njemu se oteli zensko, kad je doslo to zensko na redu da se oteli, njemu se mesec dana pre oteli, ta njegova krava daje 12 litara, a moja oko 26, ali kod njega je kukuruzovina iz bale u jasla, a kod mene silaza i koncentrat.. Tako da odgajivac mnogo utice na ispoljjavanje genetike... Znam da sam u skoli naucio da genetika obavlja 20 %, a odgajivac sa svojim nacinom iskrane i uslovima drzanja, ostalih 80%...
 
Unaprediće 100%, u genetskom smislu to potpisujem. Oko ovoga ne mogu da se složim.zašto onda nemci ne koriste svaku sa svakom linijom,mada je ovo potpuno druga tema u odnosu na početnu.
Ishrana je druga komponenta u uspešnosti ili prva kako se uzme.
Celo ovo moje pisanije je podstaknuto neselektivnim trošenjem para za seme i da završim mogu se vrhunski rezultati postići i sa bikovima domaće proizvodnje po mnogo nižim cenama.
 
Poslednja izmena:
Nije popravio sve, ciljanu grupu ili ni jednu osobinu?! Ne postoji bik koji ima visoku ukupnu priplodnu vrednost i da kod bilo koje svoje kćeri nije popravio bar jednu osobinu u odnosu na majku, koja je tim bikom osemenjena. Ja razumem da ne ispune uvek očekivanja ali da nema pomaka ni u jednoj osobini onda tu nisu čista posla. Morate shvatiti da je selekcija proces, što je danas ne mora biti sutra ali stalan rad i dugotrajan rad u selekciji donosi uvek pozitivne rezultate. Postoji i nešto što se zove kombinacija gena, pa se desi da od prosečnog bika i prosečne krave dobijete odlično potomstvo, ali to je samo u toj generaciji, posle se vrlo brzo izgubi u toku narednih generacija.

@ saša27

Šta mislite koliki bi koeficijent inbridinga bio u širokoj populaciji kad bi u svakom zapatu strogo vodili računa o linijama?! Postoje kompatibilne linije, jer su vrlo retka grla koja imaju sve osobine obuhvaćene odgajivačkim programom u plusu u odnosu na prosek populacije, tako da su na osnovu iskustva videli koje linije su kompatibilne i koje daju baš odlično potomstvo a gde je to manje izraženo. U parenju grla između linija takođe se javlja heterozis efekat, i uslov je da su linije udaljene. Takođe ukrštanje između nekih linija se izbegava jer su obe nosioci određenih štetnih gena koji se ispoljavaju homozigotnom recesivnom stanju pa se daju preporuke za izbegavanje ovakvih parenja. Ali to ne znači da iz manje kompatibilnih linija nećete imati odlično potomstvo,.
 
Nazad
Vrh