Priplodni bikovi

Zna li neko nesto o biku "Mondragon"? Pokusao sam naci nesto o njemu ali bez uspjesno.Veterinar ga dosta hvali i forsira pa bih volio da saznam nesto vise.
Dosta korektan bik, dobra mlečnost, dobra tovnost ali lošiji fitnes, za Nemce i Austrijance ne preterano interesantan bik pa su ga ponudili po vrlo povoljnoj ceni pa ga zato vtereinar forsira. Ali dosta korektan bik, ima par eksterijernih nedostataka pa treba voditi računa o kravi koja se sa njim osemenjava.
 
Sve u svemu znaci poboljsava mlijecnost a i muska telad mu nisu losa.Mozeli ici za junice?

Imam u zlatnoj zalihi jos par doza Wille-a, sta danas imamo od elitnih bikova da je dostupno?
 
Sto se tice izbora malo je uvoznika sjemena pa je i izbor slabiji.Mandrina jos nema, kazu da ce biti uskoro.Nabasao sam u nekom katalogu na netu na bika po imenu Walk(genostar) sta mislite o njemu?
 
Hutera ima mali problem sa fit-om tj perzistencijom,brojem somatskih celija,zdravlje vimena,vekom koriscenja tezinom teljenja.Ali zato mlecne i tovne osobine vrh.
 
Sto se tice izbora malo je uvoznika sjemena pa je i izbor slabiji.Mandrina jos nema, kazu da ce biti uskoro.Nabasao sam u nekom katalogu na netu na bika po imenu Walk(genostar) sta mislite o njemu?
Po ocenama sami vrh , ali bih po starosti bika rekao da su to ocene na osnovu genomskog ispitivanja a ne progenog testa.
Ja ipak vise volim kad bik ima iza sebe ispitane bar tri laktacije od cerki , i ako i onda zadrzi visoke ocene onda je vredan.
Prema nasem rasnom sastavu i uslovima drzanja svi bikovi koji imaju ukupan indeks preko 110 su premija , i treba samo birati (uz pozeljan strucni nadzor) onog koji odgovara kravi koja se osemenjava (da znamo sta zelimo da popravimo).
 
Moj post je dosao posle tvog pa je doslo do zabune , nisam mislio na Huteru vec na bika Walk sto je kolega gromil @ pitao za misljenje....:ppozdrav:
 
Da li je neko od Vas nabavljao ikad kvalitetne priplodne bikove tovnih rasa, preko progrma subvencija Ministartsva poljoprivrede, iskreno me zanima kako je uopšte mogla da protekne ta procedura..U pravilnicima i u priči je sve moguće ali u praksi:sta: .
 
Molio bih preporuke bikova za osjemenjivanje simentalske junice,više me zanimaju mesne pasmine,s naznakom da se ženski potomci ostavljaju...možda glupo pitanje,ali eto,odnedavno sam u ovim vodama,a junica se prekosutra treba tjerati pa da možda odaberem kak se spada..veterinar mi je pouzdan,ali volim čuti i druga mišljenja.
hvala
 
Evo jedne vesti iz Australije, verujem da će se o ovome uskoro malo više pisati i kod nas.



A ovo je Ginisov rekord iz 2007 godine

 
Nazad
Vrh