Kako voditi gazdinstvo pravilno kako ćemo uskoro morati svi

GANGA

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
5 Jul 2010
Poruka
535
Lokacija
Elemir
Ovu temu pokrećem možda u nezgodno vreme kada su najveći radovi u polju ali kako kažu nikad nije kasno a i rano da se nešto započne. Naime pre neki dan sam instalirao softver za vođenje jednog gazdinstva i mogu vam reći da sam oduševljen kako funkcioniše, jer ja sam pokušavao da nešto napravim ali mi baš nije polazilo za rukom pa sam video da postoji tako nešto na forumu i odmah kontaktirao ljude koji su instalirali i uputili kako to funkcioniše. Prosto rečeno sve što radiš unosiš u podatke za izabranu parcelu i na kraju dobiješ potpunu kalkulaciju šta si i kako radio. Možda vam ovo zvuči i malo preterano ali verujte uskoro nas sve to čeka jer je neminovnost ulaska u uniju a tamo se sve to radi i kako se kaže bolje je najavljene goste lepo dočekati i ponuditi nečim može ti se višestruko vratiti dobrim. Ima veoma dobri farmera koliko vidim i upućeni u kompjuter pa pokušajte svatiti da je vreme olovke i papira prolazi i da vođenje knjiga će uskoro trebati i onima manjim a ne samo onima koji su sada veći i onih u sistemu PDVa. Ovo vam pišem iz najbolje namere i nemislim ništa loše o ovome pa evo početak ove teme i diskusije o ovome.
 
Može i u excelu ali to sam probao i treba dobro poznavati sve funkcije da bi sve kockice bile složene kako treba a što se tiče softvera je FarmSoft koji je instaliran.
 
bojcetic je napisao(la):
Uzmite MS Office Excell i gotovo. :cao:

Za ozbiljnije stvari se moraju koristiti ozbiljniji programi, a ne M$ rešenja. Tako se bar radi u razvijenom svetu.

@ bojcetic
Ako imaš neku napisanu tablicu, apretpostavljam da imaš čim preporučuješ M$, možeš je okačiti na net, pa da je ljudi odmah skinu.
 
@telnett
Cek cek... Pod os smatras Operativni sistemi zar ne? Da nismo kolege? :ppozdrav:
 
Napravio sam u excelu jednu verziju, gde vodim svoje domacinstvo. Sve troskove delim po mestu troska i vrsti troska, kako bih kasnije imao bolji pregled.
Takodje sve cene na prihodovnoj i troskovnoj strani vodim u € i RSD po srednjem kursu na određeni dan.
Moram još malo da sredim ovu podelu troskova, ali za sada sam zadovoljan.
 
Ja sam pre neki dan usao u pilot program PSS, za vodjenje PG. Dobio sam maticnu knjigu biljne priozvodnje, u koju sam duzan da unosim sve agrotehnicke mere. Kazu mi da ce za nekoliko godina to biti obavezna stvar za sve.
 
Ja sam pre neki dan usao u pilot program PSS, za vodjenje PG. Dobio sam maticnu knjigu biljne priozvodnje, u koju sam duzan da unosim sve agrotehnicke mere. Kazu mi da ce za nekoliko godina to biti obavezna stvar za sve.

Jos ako nam daju datum pregovora za EU..bice vrlo brzo,komsije Hrvati muku muce,oni ise ne vode papiroloski u obavezi su da sve to dostavljaju elektronskim putem,a softveri naravno legalni obavezni,e sad zamisljam naseg seljaka na katunu u Sjenici..
 
pa i imi smo još prije par godina vjerovali da nema šanse da nas dovedu u red...a vidi sad, zaprijete poticajima i svi ko ovčice slušamo...Kao što kaže kolega Peca, ako dobijete datum za pregovore, čeka vas manje-više šta i nas...iz godine u godinu novi propisi i sve više papirologije. obavezni smo voditi registar stoke na gospodarstvu, sva stoka mora biti markirana (i ovce i koze), registar liječenja domaćih životinja, eidenciju o upotrebi kemijskih sredstava - pesticida(trebalo čak izračunavati i količinu utrošene aktivne tvari pa kad su vidjeli da to u praksi ne funkcionira, malo su pojednostavili...), zahtjevi za poticaje podnose se elektroničkim putem...od iduće godine navodno svi korisnici poticaja moraju prijeći na integralnu proizvodnju, što znači još više pravila i evidencija (npr. zanimljivo je da će biti kažnjivo ako se ukloni drvo ili grm koji se nalazi na određenoj parceli)...sve je pokriveno tzv. arkod sustavom, gdje u svako doba vide šta je na kojoj parceli zasijano...dakle, ljudi, uživajte dok možete...
 
Nazad
Vrh