Gavez - korov ili ..

Prekjuce sam bio na njvi i nacupao gavez i stavio u kofu sa vodom, da ga kasnije koristim za zalivanje i prskanje povrtarskih biljaka. Uradio sam ja to jos odavno ( i koprivu ) ali poplava odnela sve, pa eto moram iz pocetka.
Koliko treba da odstoji gavez u vodi pa da se koristi za zalivanje i prskanje?
Naime neki stari postovi sa pocetka teme ne mogu da se koriste, valjda je to vremenski ograniceno , a ja neznam kako to da preuzmem, ili kako se vec to kaze, ili da "skinem" a nemam stampac ( a to bih najvise voleo, a ima tu dosta stvari koje bih skidao, a neke stvari polako nestaju)
 
Nisam mogao da nadjem originalni pdf sa početka teme ali evo neke tekst verzije, ne znam koliko je dobra ali valjda će ti koristiti:
http://www.scribd.com/doc/229326550/Gavez-Symphytum-Officinalis
Inače za djubrenje bi trebao da odstoji nedelju dana i posle se razredjuje sa deset delova vode za zalivanje.
Ja sam radio pre neki dan prihranu sa gavezom i kompostom: pet fangli komposta, dve fangle 'soka' od gaveza u kofu od trideset litara, dobro se izmeša i zaliva po jedna dve fangle po biljci. Preko toga se malo zalije da se kompost utera u zemlju. Opako smrdi ali se navikneš a efekat je skoro trenutan:) Jeste sizifovski posao, ali posle ovih kiša neophodno je vratiti malo dobrih mikroorganizama u zemljište da bi se povratilo u život.
PS
Kako vadiš 'sokić' iz posude sa gavezom tako i dodaješ vodu. Tako može da se koristi sve dok se gavez potpune ne dezintegriše, ostane samo malo vlakana koja su odličan kompost aktivator.
 
Moram i na ovaj nacin da ti se zahvalim, za sve savete, koje nesebicno delis sa nama.
A i ovu temu su stavili zabaceno sa naslovom hemija, tako da tvoje ucesce u temama o vocarstvu su dragocene.
Sto se tice gaveza
taman ce da odstoji koliko treba, naime juce i danas sam rasadio papriku i paradajz, i za par dana dok se lepo primi ,startovacemo sa prihranom. E sad to sa kompostom ce tesko ici (mada moze odozgo ,ali tesko i sa dosta rasturanja) kod mene, jer ja sadim na foliji u sistemu kap po kap. Ali u sistem i folijarno bice super.
 
Pa znas da te sisteme reklamiraju Crnogorci ( kao lenji narod). Ostala su mi ta creva, jer sam nekada sadio papriku na vecim povrsinama, pa to primenjujem i sada na malim. Sto da mi stoji bez veze, muka jedino stavljanje folije ,sve rucno motikom.
Danas sam potopio i koprivu, tako da cemo zajedno koristiti, kad dodje vreme.
A sto se tice gaveza, opet cu ici da naberem, imam ja dosta kofa, pa nek stoji i ceka upotrebu, samo da dobijem malo vremena.
 
Da li postoji tržište za ovu biljku, jer koliko vidim mogu se dobiti kvalitetna etarska ulja. Sad za etarska ulja znam da se u srbiji dosta proizvodi za izvoz od divljeg kestena, ali ne znam da li je neko od njih zainteresovan za preradu gaveza ?
 
Moja žena svake godine vadi korenje gaveza.Čisti ga i potapa u alkohol.Tako stoji na suncu 6 meseci.Sad dali još nešto doda ne znam.To kad tako odstoji ispusti nešto i alkohol postane gušći.Sa time mažem mesta koja me bole od udarca,uganuća ili bilo čega.Po završetku utrljivanja bol prestaje momentalno.Drugar koji ima spoljne vene izbačene i uvećane to koristi redovno i prezadovoljan je.Namaže direktno na proširenu -nabubrenu venu i za 15 minuta vena se povuče kao da je nije bilo.
 
Pozdrav svima. diklofen interesuje me precizniji postupak pravljenja gaveza i alkohola. Ne bilo ti tesko, zamoli suprugu da ti kaze tacno kako sprema ako nije tajna. Bilo bi mi od velikog znacaja. Pozdrav.
 
Koren gaveza se isecka.Onda se susi na promaji par dana.Posle toga potapanje po mogucstvu u komovu rakiju.Obavezno da stoji tako na suncu bar dve nedelje.Sto duze to bolje.
Koren se obavezno vadi u momentu cvetanja gaveza.Ni pre ni posle.Moze se utrljavati ta rakija a jako je dobro delove korena izvadjene iz tegle(natopljene)staviti na bolno mesto i uvezati.
Necete verovati kako to pomaze.Ja sam bio skeptican dok nisam probao.
 
diklofen , pretpostavljam da koren Gaveza treba zaliti Komovicom samo toliko koliko da bude potopljen u njoj. Ako gresim ispravi me. Pozdrav tebi i tvojoj supruzi.
 
pa ona stavi tj. nabije punu teglilcu sa korenjem.Onda naspe komovilce do vrha i zavrne cep.Tako to stoji na prozoru celo leto.Probajte ljudi kad vam kazem.Necete verovati.
 
Skoro obilazih jednu njivu i nadjoh ovo na slici. Da li je to gavez?

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Ako je gavez ima ga bas dosta
 
[TABLE="class: tr-caption-container"]
[TR]
[TD="align: center"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: tr-caption, align: center"]Gavez[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Gavez je odličan prirodni lijek protiv upala tetiva, artritisa, uganuća ili iščašenja zglobova, prijeloma kostiju i slično. Pored nabrojanih ljekovitih svojstava ova biljka je odlična u borbi protiv upale vena.


Da bi liječili upalu na venama koristeći gavez slijedite upute


Svježe nastrugani korijen gaveza stavite na bolna područja u obliku obloga. Ovo će pomoći kod svih problema sa venama i cirkulacijom u krvnim sudovima. Ukoliko nemate svježeg gaveza pored sebe, koristite tinkturu od gaveza. Tinktura od ove biljke također ima moć regeneracije tkiva, a protiv upale vena, ova se tinktura uspješno pokazala i u kombinaciji sa uljem od kantariona. Tinktura gaveza se još bolje može kombinirati sa tinkturom od kantariona, umjesto njegovog ulja.
 
Covek se uci dok je ziv. Ne. Covek se muci dok je ziv. Ne. Ili da? Ne znam kako bese? A poznato mi ...

E sad moramo uciti kako se pravi i tinktura???
 
E, skoro sam ispraznio kantu sa rastvorenim gavezom i bure ( oko 150 l.) sa rastopljenom koprivom. Koristio sam ih za zalivanje povrca.
Bilo je tri zalivanja i to cetiri do pet litara rastvora gaveza a ostatak do pune kante od 25 l. rastvor koprive. U kantu sa gavezom sam dva puta dolivao vodu.
Povrce je u izvanrednoj kodiciji, a evo sad ima oko 32 do 35 dana od rasadjivanja.
Sta mi je bilo interesantno? Kad sam ispraznio bure u kom se nalazila kopriva, koprive vise nije bilo. Za koliko dana ( oko 30) se sva istopila , bilo je tu nekih travki , koje sam pokupio sa vilom kad sam ubacivao , ali koprive jednostavno nije bilo. Sva se " istopila", ma kao da nije ni bilo koprive u buretu.
Sto se tice gaveza ostatak je bio, tako za dve sake , a jedva sam ga nagurao u kantu
 
Juce sam ponovo nabrao koprive, i to mlade, jer su vec dvaput kosene, pri vrhu vocnjaka nekih 10 kvadrata. Skoro da sam napunio dzak, a cupao sam zajedno sa korenjem.
Napunio sam isto ono drveno bure od oko 150 lit. nalio vodom stavio jednu staru tepsiju i jedan kamen preko da pritisne i pokrio lagano nekom plastikom. A nije me mrzelo, te sam otisao do njive po gavez, a njega sam u kantu od 25 lit. nalio i zatvorio. Pored te njive sa gavezom imam moju parcelu sa kukuruzom i krompirom, tako da sam navadio pola torbe krompira, a ostalo gavez, pa sam jedva doneo preko ramena, a motika mi je sluzila kao obramica ( torba ona velika pijacara). A isao sam pesice ,jer me je bicikla izdala odmah na pocetku, pa ostavio kod drugara uz tarabe.
Za desetak dana ponovo prihrana paradajza i paprike, ma ima tu i krastavaca, plavog patlidzana,,celera ,bostana i dinja. Sve to u sistemu kap po kap.
Juce tjt. sinoc sam ponovo zagledjivao svo to povrce i jos mi je jaci utisak da je u jakoj kondiciji , cini mi se, kao nikad u ovo doba. To najvise primecujem po baburi, jer ona je uvek nizeg rasta od ostali sorti, a sada se meri sa dugom belom koja inace najvise izdziglja.
Prosli put sam stavljao ukantu od 25 lit. 5 lonceta rastvora gaveza i ostatak rastvor koprive ( naravno sve se mora cediti jer ide u sistem). Sada cu morati gavez, max. 3 lonceta, jer mi treba da prihranim prazi luka i kupus, koji sam danas rasadio.
Napominjem, da sam dva puta prskao sa bakrom u medjuvremenu , posle kisa, i da nisam koristio nikakvo folijarno djubrivo.
Za nadalje kako ce biti, videcemo.
 
Moja pokojna baba je pravila mast:šolja gaveza ,svinjska mast,vosak i ulje od masline. rastopi mast,prohladi, i u to narenda gavez i to malo kuva na tiho i ohladi.Sutra opet na vatru i doda ulje i vosak.Procijedi i stavi u teglicu.
 
"Pa đe me nađoste" ?
Pa danas sam krenuo sa korišćenjem gaveza za ovu godinu...
Juče pri povratku sa oranja vidim sasvim slučajno u jednoj njivi , ove godine neobrađena, samo upaljena strnjika od prošle godine, prepoznam gavez ...Doduše nije još cvetao...
Danas pri povratku sa sadnje kukuruza, napunim prazan džak (ostao mi od veštačkog đubreta, koji sam bacio pri setvi kukuruza) sa listovima, i odmah ubacim u bure, gde već nedelju dana stoji potopljen džak sa koprivom. Sa tom vodom zalivam rasadnik povrća...doduše samo dve litre stavim na kantu od 12 litara...bojim se prejako za mlade biljke...
A , ako njiva ne bude obrađena ove godine, u cvetanju idem da vadim korenje, da ga ostavim sa rakijom za zglobove...
 
Nazad
Vrh