Gavez - korov ili ..

Raste on svuda samo ga treba pronaći i prepoznati.... 'Procunjaj' malo možda ga ima pored nekih kanala i bara.... izvadiš koren pa presadiš.... ne bacaj pare....
 
Mislite da moze sada koren da se presadi?

Da li bi izdrzao dva dana lepo upakovan?
 
Pa ja sam ga dobio u paketiću sa sve cvetom. Sparusen cvet otpao i list a poteralo iz rizoma nove mladare. Sad već imam desetak biljaka .Vremenom cu zasaditi još.
 
I ja sam,oprali ga cetkicom isekli i stavili u komovicu. Posle 15 dana procedio i poceo obloge. Danas pravimo gel od gaveza.
 
Prepisao sam od člana diklofen 49 post . Tamo pise da ga njegova supruga suši par dana pa zato.

- - - - - - - - - -

Koren gaveza se isecka.Onda se susi na promaji par dana.Posle toga potapanje po mogucstvu u komovu rakiju.Obavezno da stoji tako na suncu bar dve nedelje.Sto duze to bolje.
Koren se obavezno vadi u momentu cvetanja gaveza.Ni pre ni posle.Moze se utrljavati ta rakija a jako je dobro delove korena izvadjene iz tegle(natopljene)staviti na bolno mesto i uvezati.
Necete verovati kako to pomaze.Ja sam bio skeptican dok nisam probao.
evo ovde objasnjenje
 
Mislim da, pošto ima koren koji je veoma dugačak - ide u dubinu i do dva metra, da on pokupi 'materije' koje su u dubini i da to prebaci, lageruje, što u koren što u list. Tako da, pokosiš stabljiku, list, pa malčiraš oko voćke ili pošto radiš mašinski - pokosiš, malčiraš u redu, između redova, stabala - šta znam kako radiš obradu zemlje....
Mi zelenu masu gaveza potopimo sa koprivom pa onda kad odstoji i počne da se oseća da ne možeš ni da ga zaobiđeš onda zalivamo biljke ili tretiramo folijarno, razblaženo...
Ja sam gavez posadio blizu skoro svake sadnice pa kad pokosim to približim stablu.... I opet raste svuda i stalno....
Razmišljam ako tu zelenu pokošenu lisnu masu i od gaveza i od korova ostavim u njivi, kompostiram, malčiram, onda će i deo dobrih materija da ostane - vratiće se zemljištu i sadnicama na korišćenje...


Са колико воде разређујеш екстракт приликом заливања а са колико приликом фолијарног прихрањивања? У којој размери?
 
Evo, pisao sam i nešto ranije a imaš i neke linkove...

http://www.zdravasrbija.com/Zemlja/Povrtarstvo/2182-Djubrivo-od-gaveza--.php

http://poljoinfo.com/showthread.php?2021-Gavez-korov-ili&p=1089147&viewfull=1#post1089147

http://poljoinfo.com/showthread.php?2021-Gavez-korov-ili&p=1067979&viewfull=1#post1067979

http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/Povrtarstvo/588-Organska-proizvodnja.php

Generalno, ne obraćam mnogo pažnju na odnos pri razblaživanju. Više se orijentišem prema onome što mi supruga kaže jer ona priprema te 'travke'. Ako mi kaže - ovo je mnogo jako onda manje stavljam. Obično sve što mešam radim u kanti od 12 litara. Pa u kantu dodam litru ili dve tečnog đubriva i pogledam kakva je boja rastvora.... Ove godine nemam dovoljno količina da prihranim sve biljke zalivanjem a i jesenas sam razbacao stajsko đubrivo pa ne moram da brinem. Folijarno sam prihranio dva puta s proleća pa ću možda još jednom za vikend a možda i neću. Biće to dovoljno za ovu godinu. Mišljenja sam da biljkama ne treba da se mnogo pomaže već da im se stvore uslovi da same mogu da dobiju ono što im treba iz zemlje. Znači ne hraniti biljku već oplemenjivati zemljište. U takvom zemljištu biljka će bolje da raste i da ima sve potrebne mikro..., makro... i ostale... stvari što joj trebaju i ne trebaju a najviše mikroorganizama i gljivica i čega sve ne da bi se ostvarila ta veza između korena i hrane u zemljištu. (Da se sad ne pravima da sve znam jer neznam!) Samo mi se tako čini logičnim pa tako radim.
E sad, druga je stvar što nemam mogućnosti da to primenim i maksimalno prihranim i oplemenim zemljište. I što su preduslovi bili takvi da se to zemljište izrabljivano, prskano svim i svačim a stajsko đubrivo nikada nije dodavano. Toliko je ruinirano da i posle dve sezone od poslednjeg tretiranja otrovima -2014- još uvek ima nešto od otrova jer već drugu sezonu sadimo grašak i on jedva uspeva i ima slab rod kao i krompir i luka.

Ipak vreme i korovi rade u našu korist.
 
Proveri kiselost zemljišta, pre će biti da to ne valja. Osim toga imaš inokulante za grašak-leguminoze.
 
Danas sam rašćišćavao ( jel ovde idu dva ć ili po jedan č i ć?) Jedan prostor za sadnju jagoda i među listovima rena naletim na nekoliko biljaka gaveza. Nisam ni znao da ga tu imam, a inače sam ga sadio na drugim lokacijama...Ništa povadio sam korenje zajedno sa renom , i očistio i onako seckao sitno nožem...Imam nameru da ga tako osušim i u tom obliku kasnije koristim...Inače imam još jednu , ne načetu, teglu od pretprošle godine, ono sa rakijom...
A inače sam listove koristio celog leta, za zalivanje povrća, mislim da i sad u jednoj kofi imam još tečnosti , pa ću to iskoristiti za zalivanje jagoda. u jednom momentu sam načupao listove za malčiranje oko paradajza, da vidim da li će da , i kako, utiče na početak plamenjače...Ali . srećom, ili ne, nije bilo nikakvih promena jer je plamenjača stala kod svih biljaka paradajza a ne samo kod onih gde sam malčirao ...Evo i sada paradajza stablo zeleno " ko u maju"...
Malo mi je žao što je ova a i ostale, teme zapuštena ili tačnije napuštena...Mislim da bi aktivacijom starijih članova sa svojim iskustvima iz neposredne proizvodnje (makar se i ponavljali), malo podstakli mlađe na širu diskusiju...Ili sam ja....



P.S. Dopišite , kako vam volja...
 
Poslednja izmena:
Брко,цела биљка је оправдано медицински корисна.Према броју,величини листова и броју цветова може се претпоставити величина и дебљина корена.Моја препорука је да сада "покосиш" надземни део биљке и то искористиш у свежем стању а на јесен нпр. у октобру извадиш део корена од кога се може направити маст(може и у вазелину јер тако неће да се ужегне)или као мацерат у вотки.
 
Hvala Deda Lalo.
Ja to spremam za rodbinu i prijatelje, ovi što su lomili kosti pa ih još boli i posle godinu dana.
Navadio korena, oprao ga i pustio nekoliko dana da se osuši. U super secku ga umrvio i nalio rakijom kolko da ga potipi. Čekaću 40 dana da odstoji.
Pune 3 tegle od kilo sam napravio, pa delim dok ima kako ko traži. Kažu da pomaže.
Od mene im dosta, a ja ću im reći ovo što si napisao pa ako hoće eno im nek pasu do jeseni i nek posle sami vade koren, al kakvi su biće zadovoljnim i ovim samo ništa da ne moraju raditi.
 
Гавез ти је као коров. Посади само део корена или пресади целу биљку и он ће да се прими. Само тамо где се једном засади тешко се искорени. Његов корен иде дубоко и стално биљка израста. Стави га негде где ти је забаченији део, где су коприве, негде на увртину, где неће да смета. Или негде поред канала за одводњавање где му је најлепше да расте. Поздрав.
 
A to isto važi i u slučaju da ga oklijam od semena pa da ga presadim? Inače on se može naći, koliko znam oko mesta gde ima vode. Pa je moguće da misliš da je dobro pronaći ga u divljini nego ga rasklijati?
 
Nazad
Vrh