Postavljanje mreže kao zaštite od leda

sta mislite koje sajle....8mm...6mm.....
 
Pole mozes li po onoj mojoj semi da mi kazes koje sajle u one tri boje,koja debljina za koju boju...
 
@valhalla, kako se drži voćnjak poslije grada?

Haha, bolje nego ja...

Da kucnem u drvo nisam imao nikakvih problema sa ervinijom. Imam malo monilije na plodovima bresaka gde su oštećenja baš velika i to je to.
Prihranjivao sam ga više puta,tako da je lepo izgurao. Ostaje nada da ćemo iduće godine proći i bez mraza i bez grada...
 
Pole mozes li po onoj mojoj semi da mi kazes koje sajle u one tri boje,koja debljina za koju boju...
nemas tri boje ...imas crvenu trba ti 3.8mm mada ja sam narucio pojacanu 3.15 koja zamenjuje standardnu 3.9 mm
A za plavu dovoljno je 2.5 ili ojacana 2 mm ...ono sto si nacrtao kao crnu ...ne treba

Pravilno funkcioniranje sistema za zaštitu od tuče određuju dva osnovna faktora:
1) kvaliteta ugrađenih materijala
2) pravilna montaža sistema
MATERIJALI
Pod pojmom materijala podrazumijevamo :
a) vrstu materijala
b) kvalitetu materijala
c) količinu materijala
Vrsta materijala, tj. osnovni elementi sistema za zaštitu od tuče mrežama su:
- stupovi
- sidra
- sajle
- stezaljke
- žice
- kape za stupove
- mreža
- kopče za mrežu
- plakete
Kvaliteta materijala:
1) STUPOVI
mogu biti drveni ili betonski. Drveni stupovi po mogućnosti od agacije ili kestena. Betonski stupovi se izrađuju od prenapregnutog betona.
Tipovi stupova betonski drveni
vanjski stupovi 9x9 sa 18 žica (6x3) fi 11-13 cm
unutarnji stupovi 7x7 ili 7x8 ili 8x8 sa 12 žica (4x3) fi 9-11 cm
Dužina stupova: cca 50 cm u tlo + visina stabla + predviđeni porast; ukupna visina je u našem standardu 4 metra.
2) SIDRA
su sačinjena od betonskog željeza (čbr) a sastoje se od motke dužine 1500 mm koja je na vrhu savijena u kuku i tanjura
.- promjer motke – 26 mm
- promjer tanjura – 250, 300, 400 mm
- debljina tanjura – 6-8 mm
Na lakšim tlima koristimo sidra sa većim promjerom tanjura.Sidro mora izdržati opterećenje od oko 3 tone.
3) SAJLA
fino pletena, fleksibilna, čelična sa mogućnosti opterećenja do 5 tona
4) STEZALJKE
moraju biti vrhunske kvalitete jer one prenose opterećenja sa sajle na sidra – standard DIN 1142.
5) ŽICA
čelična, niske rastezljivosti (max, do 4 %) i izdrživosti opterećenja do 1,3 tone. Žica mora biti oplemenjena – debelo pocinčana ili alumizirana, promjera minimalno 3,8 mm.
6) KAPE ZA STUPOVE
izrađene su od polietilena (PE) oplemenjenog sa UV stabilizatorima kako bi imale rok trajanja kao i ostali dijelovi sistema. Kapa mora biti čvrsto fiksirana na stup kako bi mogla vršiti svoju funkciju.
7) MREŽA PROTIV TUČE
Mreža protiv tuče je glavni zaštitni element nasada a svi ostali materijali služe zadržanje mreže protiv tuče iznad kultura koje treba zaštititi, te da bi ona i u ekstremno nepovoljnim uvjetima mogla vršiti svoju funkciju. Mreže protiv tuče moraju biti stabilnog načina tkanja, sa malim otvorima i proizvedene sa rubnim i središnjim pojačanjima te visokom propusnosti svijetlosti. Dugogodišnjim istraživanjima došli smo do sljedećih optimalnih karakteristika mreže protiv tuče:
-način tkanja – 2,9 x 9 mm, dvije niti
- debljina niti – 0,29 mm
- rubno pojačanje – 5 cm, gusto tkana, tri niti
- zasjenjivanje – crna mreža 15%,
siva mreža 12%,
crystal (bijela) 8%
:cool: KOPČE ZA SPAJANJE MREŽE - PLAKETE
- moraju zadovoljavati nekoliko bitnih zahtjeva: - mogućnost čvrste i stabilne montaže na rub mreže- plakete moraju izdržati određeno opterećenje da se mreža ne otvori pod pritiskom tereta- mogućnost brze montaže i demontaže plaketa Količine materijala potrebne za montažu sistema su također vrlo bitne iz sigurnonosnih razloga za stabilnosti statike sistema. Naime, ovdje prvenstveno mislimo na količine sajle, žice, stezaljki i plaketa. Pri svakom završetku žice na sidru, iz sigurnonosnih razloga mora biti ostavljeno barem 1 metar žice i oko pola metra sajle radi mogućeg proklizavanja. Sajla i žica moraju biti pričvršćene saDVIJE stezaljke (obavezno dvije) na određenom razmaku. Plakete treba montirati na razmaku od 1,5 m jednu od druge.
MONTAŽA SISTEMA
Učinkovitost funkcioniranja sistema determinirana je, naravno, i sa ispravnom montažom svih materijala. Za ispravnu montažu zadužene su za to osposobljene osobe koje moraju voditi i nadgledati radove.

U naj kracem ...sve je receno stubove si postavio verovatno 8-10 m razmak mrezu za koju se opredelis narucujes tako...Koliki je meduredni razmak + 40 cm npr kod mene je 2.6 m a mreza trba da bude 3 m x 145 m + 6m
Sto se tice kapa na tanjim stubovima priseti se majstorije kvalitetne pur-pene i sl. da bi se olaksalo postavljanje
plava zica u tvom crtezu se veze za anker kao i sajla od 8 mm do ispod kape
imas jos napravit od cevi nosace za bocne stubove i na njih zavisi od duzine reda mozes postavit zicu od 2-2.5 mm

E DANAS I 6 JUNA SE VIDI DA OVO NECE BIT SULUDA INVESTICIJA ... JER OZEGOTINA JE MNOGO

Uz dugovečne čelične galvanizovane stubove nudimo i ravnu žicu:
› Zaštićena galvanizacijom sa 5% aluminijuma (Al) i 95% cinka (Zn).
› Rok trajanja je 4x duži od ostalih pocinkovanih žica.
› Tegljenje je samo 10% od dužine, dok kod ostalih žica iznosi u proseku i do 20%.
› Poboljšanim kvalitetom tanja žica zamenjuje deblje (videti tabelu).
› Dolazi u praktičnom pakovanju u koturima od 25 kg.


Galvanizovana žica za vinograd u rolnama - 25kg
Prečnik žice
(mm) Dužina rolne
(m) Sila kidanja
aproksimativno
(N) Zamenjuje standardnu
žicu prečnika
(mm)
2,00 1000 2400 2,40
2,50 650 3500 3,00
3,15 400 5200 3,90

uvoz i prodaja:
"KDS Novi Sad"
21000 Novi Sad, Braće Grulović 9
tel/fax: (021) 47 40 500 (4 linije)
Stručni konsultant:
prof. Petar Cindrić
Institut za Vinogradarstvo
Sremski Karlovci

063/881-4-202 021/639-730-7 Sasa za zicu I sajle
 
Poslednja izmena:
Ovako je prosao Banatski Brestovac sa gradom pre dve nedelje
1zn36kg.jpg

345hjqh.jpg
 
Ritopek i preko ka Pančevu je grad omlatio SVE jabuke na pod...i oštetio dosta i ostalo naravno...bar se ta jabuka otkupljivala za 6 dinara a breskva za 14 pa i neka vajda za troškove...
 
@Pole kada si mi rekao visinu i razmak stubova mislio sam da već imaš postavljenu mrežu,u svakom slučaju hvala.Dva profesora agronoma su mi preko poljoprivredne službe u Kosjeriću predložili da stubovi za mrežu za senčenje budu visoki 3,2 m od toga 0,6 u zemlji a pošto mi je razmak u malinjaku između redova 2,5 m predložili su mi da prazan prostor između mreža bude 0,5m.Stubove planiram da postavim na razmaku od 6m.Gledajući skicu koju je postavio Malinar u prethodnom postu i tvoju sugestiju polako dolazim do rešenja za postavljanje.
 
Ne razumem bas sto su ti predlozili 3.2 m ... Mislim da stubovi treba min 3.7 m .Racuna se 0.6 m u zemlju 2.1-2.2 visina maline i 0.8 do 1m moralo bi biti izmedu biljaka i mreze da bi vetar mogao cirkulisati ili inace ode vasa mreza na Divcibare :haha:

A mreza se narucuje ...koliki je meduredni razmak + 40 cm to je 2.9 m. Leskovacka PG i nije skupa al nije ni neki kvalitet a ima jaku zasenjenost

Ako si me razumeo ........... sa malo vise ulaganja dobijes mrezu za ozegotine i kakvu takvu PG mrezu :ppozdrav:
 
epilog priče: osiguranje procenilo štetu na kruškama na 81%
Za nedelju-dve radićemo i procenu jabuke
 
Ja polako zavrsavam postavljanje stubova,imam velikih problema jer mi se negde stub pogodi pravo na kamen tj.stenu pa ne moze da udje u zemlju 30tak cm....ne znam sta cu na takvim mestima...

Mislio sam ovih dana da kupim kape,zicu i sajle pa me interesuje gde li su kape najpovoljnije jer zicu i sajle imam i ovde...

pozdrav
wmfji9.jpg
 
::svaka cast:: no cooment ? gde si nabavio ankere i .....?
Evo mozda prvi malinjak koji ima PG, nadam se da mi komsa (clan je) iz susednog sela nece zameriti sto pustam slike...... faza postavljanja ...imam slike i finalne
http://imageshack.us/photo/my-images/845/dscf0654pg.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/600/dscf0659pg.jpg/

Vas malinjak mozda je drugi sa PG .... A ja imam da postavim jos 100-inak stubova i ankere i tu yaustavljam pricu privremeno , razlog je niska cena i naredne god.pa je ? ekon. islativosti za dalje ulaganje......kao i sad sto ne berem malinu a ima je oko 30-50kg /1 branje ,,,,,sporo se bere a cena 80 din:sta: da su vece kolicine ( sledece god.) pa da ide na pijac.onda je to dr. prica
 
Poslednja izmena:
Lako je njemu postavljati stubove u ravnici gde je DUBOKA zemlja...Ja imam kamena dosta pa nikako da zavrsim stubove.Ankere jos nisam uzimao niti ista drugo,imate li neki savet /POLE/ s kim da saradjujem,gde moze da se ode sa kombijem da platim i utovarim sta mi treba BEZ POSREDNIKA isl.Za pocetak bi uzeo kape i ankere da bi stavio sajle i zicu


:ppozdrav:
 
Ja polako zavrsavam postavljanje stubova,imam velikih problema jer mi se negde stub pogodi pravo na kamen tj.stenu pa ne moze da udje u zemlju 30tak cm....ne znam sta cu na takvim mestima...

Mislio sam ovih dana da kupim kape,zicu i sajle pa me interesuje gde li su kape najpovoljnije jer zicu i sajle imam i ovde...

Forumski kolega :ppozdrav: ( imam velikih problema jer mi se negde stub pogodi pravo na kamen tj.stenu pa ne moze da udje u zemlju 30tak cm....ne znam sta cu na takvim mestima...)

Mozda je jedno od resenja u Vasem slucaju da iznajmis agregat od 4.5kw i jacu busilicu za beton za burgiju fi 26mm i busis stenu do 1m dubine i postavis 2-3 rusk.armature fi 26mm izvisene iznad tla i onih 30-ak cm sa stubom ukopanih ...sve to lepo ubetoniras

Solidan gradjevinski ing.( pa i tehnic.) bi mogao da i uradi proracun i preporuke za ovako nesto ili nesto sl. Ma nije to svemirska tehnologija .... za sve postoji resenje......

- Bio si u AGROL-u ja bih od njih ili od ATP nabavio zice i kape jer sam se uverio da su im kvalitetnije od ovih sto se moze svasta naci na trzistu a po mini veoma je bitan kvalitet zice i plaketa (spojnice mreza-mraza i mreza-zica)

A sto se tice sajli pa i one kineske trpe opterecenje (dovoljnih) 5t. a dali ce trajati 15 ili 40 god mislim da u malinjaku nije mnogo bitno

Ankere mozes narucit u lokalnoj boljoj bravarskoj radionici ......jer uvozni su skupi od 12 do 18 eura/kom
Pozd....

Zaboravih pa evo ti na predhodnoj strtani Fruti boj je postavio sa yu -tube Stupi u kontakt sa gospodinom oni sada rade i svu metalnu opremu za PG
 
pole,

U Agrolu nisam bio,cuo sam se tel.,interesuje me ima li negde u Srbiji neka prodavnica da se moze otici razgledati i kupiti sta mi treba...ne bih bas da uplacujem pa da cekam da se jurim sa njima kao sto sam jedva ,ali jedva,dobio stubove.Naucio sam da je najbolje kako platim ODMAH uzimam robu i kraj...samo tako...znas li ima li prodaja na veliko ili malo negde:ppozdrav:
 
Mozda Hermes Cacak ili ATP Bg.....? i pogledaj na predhodnoj stranici frutiboj je postavio sa yutube .... oni momci sada rade svu metalnu opremu za PG mozda imaju i dr.komponenti .....
 
Evo jos nesto.... Neko je to uradio i ovako

Retki su proizvođači koji u svoje zasade postavljaju protivgradne mreže, ali ih ima. Jedan takav zasad sa protivgradnom mrežom u valjevskom kraju na površini od 1 ha nalazi se kod proizvođača maline Krunić Borivoja iz Rađevog Sela kod Valjeva koji je je na ovaj način među prvima zaštitio svoj malinjak od grada i ekstremno visokih tempertaura.
2u4299s.jpg

64h6wm.jpg
 
Nazad
Vrh