Postavljanje mreže kao zaštite od leda

Evo mene opeta, ovaj put ne visim na platformi, već šoferiram (svojim sopstvenim) traktorom, (i delimično vodim posao) pa uzeh sebi slobodu i uslikah par fotografija...
Opština Irig, plantaža (mladih) krušaka, potez iznad Manastira Grgeteg...
Radimo prvi put direktno s izvođačima radova Italijanima...
Moram priznati da nisam (ni malo s obzirom na očekivanja) impresioniran...

20170721_084651.jpg
20170721_084735.jpg
20170721_111043.jpg


- - - - - - - - - -

A evo i jedne iz prethodnog posla u Maradiku, mlad zasad jabuka (i pokoja "uvaljena" a nepotrebna i suvišna kruška), dobavljač materijala (i izrada projekta) Agrol-Temerin, izvođač radova (isključivo i personalno) moja malenkost, uz asistenciju kolege, ali "šou" sam vodio ja...

20170602_100248_1.jpg
 
Počeli danas (Petak, jb-te) Parcelu u Belegišu, istačkali i krenuli sa postavljanjem stubova...
Par fotografija kako to izgleda, mislim da do sada nisam postavljao kada je reč o ovoj "fazi" radova, a imam i (dosta pristojan) video snimak, koji ću naknadno postaviti, nekom drugom prilikom, jer sam umoran ko ker i idem "u krpe", treba sutra nanovo na posao, valjda ćemo završiti...

20170818_092738.jpg

20170818_120423.jpg

20170818_140720.jpg
 
Počeli i ove godine sa postavljanjem protivgradnih sistema...
Evo već treću nedelju, a ja "zaboravio" na Forum, i da odavno nisam ništa napisao ni postavio u ovoj Temi...
Promenio sam i Firmu za koju radim, sada sam kod "Letač"-a iz Inđije, oformili posebnu Firmu i unajmili mene i par ljudi...
Pored izrade i postavljanja stubova i ankera, počeli su i s postavljanjem kompletnih sistema...
Za sada ne ide loše...
Imam svoju ekipu i kolegu koji asistira u radovima, ali sam ja glavni i odgovorni...
Radili jednu parcelu u samoj Inđiji, u Industrijskoj zoni, onda u Golubincima , parcelu pod borovnicama (ili aronijom, meni je to...) u samom selu, i ova parcela sa slike, u Maradiku od 4.5 hektara pod jabukom...
Za sada je urađena samo konstrukcija, sledi nabacivanje sajli i njihovo zatezanje, pa će onda konačno i mreža...
Juče naišla oluja, (to je ona što je po Bariču i pod Avalom posejala led, a nas promašila) pa se "namestilo" za slikanje, a skoro pa pred kraj radnog vremena...

20180430_160957.jpg
 
Da, kod Srđana...
Malo niže od Jezera Šelevrenac na letnjaku, putu prema Jarkovcima....
Duž je oko 600 metara, presek je otprilike na sredini, ali samo zbog dužine parcele, mreža će ići preko celog voćnjaka...
Trebalo bi sutra da završimo konstrukciju...
Od nedelje planiramo početak postavljanja same mreže, ali sudeći po prognozama, ništa od toga...
Mada i da smo završili, opet ne bi mogli postavljati samu mrežu po ovom vetru...
 
Ajd' i jedan video zapis kako se postavljaju plakete za spajanje mreže...
Za one koji me ne znaju, ovaj srednji, "uniformisani" je Vaš kolega dobrodol...:osmeh:
Za sada dobre volje...:cao:

[video=youtube_share;NBAZNSoSKK8]https://youtu.be/NBAZNSoSKK8[/video]
 
Još malo pa gotovo...
Sutra bi trebalo biti komplet zatvorena mreža...
I onda je gazda Dikić miran...
Bar što se ove parcele od 4.5 hektara tiče...
Bogami je danas bio dobre volje, a kako i ne bi, toliki novac uložen, a svaki dan po neka oluja naiđe, i na svu sreću, zaobiđe...

20180523_083725.jpg
 
Nastavak price iz teme o borovnici. Posle 24 sata utvrdim da ipak imam stete na borovnici, upravo iz ra zloga koji pominje dobrodol. Plakete su postavljene mnogo retko, na nekim delovima razmak je i po 4 metra! Kad je to radjeno nisam imao pojma o mrezama i nisam intervenisao. Sad se pokazalo da je to lose. Led je opteretio jednu stranu i napravljena je ogromna "rupa" kroz koju je grad iskosa padao jos 15 minuta.
 
Vidi, bavim se isključivo ovim poslom već peta godina, radio sam kod bukvalno svih (većih) firmi sa ovih prostora,a koje se bave postavljanjem protivgradnih sistema, prošle godine čak i sa jednim Talijanom, a odradio sam za te firme sigurno preko 200 hektara, a potpuno samostalno kao tehničar (za svoj groš) preko 30 hektara, i imam ogromno iskustvo po ovom pitanju...
Nebitno kakav sasad ili tip plantaže je u pitanju...
Bez lažne skromnosti...
Šta da uradiš da izbegneš ovaj problem u budućnosti ?
Na početku svakog reda stavi po dve plakete na udaljenosti: prva od sajle 20-30cm, a druga plaketa na 20-30cm od te prve i zatim na svakih 2 metra stavi po jednu plaketu i tako do kraja reda...
Prethodno moraš skinuti sve plakete iz tog reda i u jednu kutiju ili gajbu...
Napravi meru od nekog štapa, laganog, ja koristim običnu trsku, isečem dva komada trske na 2 metra i imam kolegu koji meri, ja "tučem" plakete i spajam mrežu...
Pošto je to ipak "majstorski posao"....:osmeh:
 
Ovo je vazan savet. Kod mene su na pocetku i kraju redova stavljene "S" kukice. Slikacu sutra i postaviti.
 
Zaboravih reći da te dve plakete na početku (i kraju) reda (te što sam rekao da budu jedna blizu druge) postavi tako da se jedna otvara na jednu stranu, a druga na drugu, različito jedna od druge, dok sve ostale plakete u redu neka se otvaraju isto, nemoj da jedna ovako a druga onako, ni to ne valja...
Tako da izbegneš da ih jači vetar ili oluja ne otvore, a opet osiguraš da se ipak otvore, ali kada je to potrebno, pod teretom leda...
Kada ovako odradiš plakete na celoj plantaži, te S kukice izbaci iz upotrebe potpuno, neće ti više trebati...
 
Kada se plaketa otvori pod teretom, da li se raskopča , ili se otkinu zubići kojima je pričvršćena za mrežu? Kao na slici.
465c4d65617bf30894aee31f97f6c638.jpg


Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Te plakete vrati onome od kog si ih nabavio, najgora i najjeftinija vrsta...
Pravi ih jedna domaća plastikanerska firma iz St. Pazove...
I nek ti vrate novce...
To su plakete, "na zaključavanje", nemaju uopšte karakteristiku da se otvore, pre će zupci da popucaju (kao u tvom slučaju), nego bi se otvorile...
Pa sa novcima idi i kupi čestite i prave plakete tipa RIVA ili VARIO...
Nema boljih...
Ko ti je radio taj sistem života ti ?
 
Sistem radio Stefan Arilje. Plakete su (bar na njima piše) Frustar.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
FRATELLI M-AGRO DOO Kolari (Smederevo)
AGRO LETAČ DOO INĐIJA
Gruža Agrar
Balosava bb, Gruža

Kod prve dve možeš kupiti RIVA, a kod poslednjeg VARIO...
Radio sam sa RIVA ove godine sve parcele, perfektne su...


- - - - - - - - - -

Frustar ORIGINAL su dobre plakete, ali se bojim da si dobio najobičniju (domaću) KOPIJU !!!
Da, da, druže moj, i TO se kopira...
 
Nedavno sam došao u posed ovog snimka, plantaža jabuka u J. Banatu, blizu Banatskog Karlovca...
Dešavanje od prošle godine...
Da vidite i tu stranu medalje, a ne samo perfektne i lepe parcele pod sistemima za protivgradnu zaštitu voćnjaka...
I šta može da se desi kada se više faktora ostvari u (bukvalno) jednom trenutku...
Priča je sledeća, betonski stubovi "Letač" Inđija, a dobavljač opreme i izvođač radova, "GružaAgrar"...
Kako nezvanično saznajem, trenutno se vodi sudski proces, parnica između Vlasnika voćnjaka i aktera ove katastrofe, "Letač" i "GružaAgrar"...
Palo je nekih 7 jutara sistema na gotovo zrele jabuke u punom rodu extra klase...
Dobro razmislite pre nego što poverite vaše dragocene prvoklasne voćnjake nekima, da ih "zaštite" od leda sa neba...

[video=youtube_share;ase0vJ0umzU]https://youtu.be/ase0vJ0umzU[/video]
 
Slažem se da treba razmišljati, ali "letač" je do skoro bio jedini proizvođač betonskih stubova. I ti stubovi važili za odlične. Isto je sa Gruža agrarom. Počeli prvi i do skoro bili etalon za dobar rad.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh