Sirak stočni i metlaš

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
:D

Par godina sam sejao za jednog metlara iz Selenče sirak metlaš.
Agrotehnika je kao i za kukuruz; zaorava se, ili stavlja predsetveno NPK djbrivo; seje se na razmak 7-8 cm; ne prihranjuje se; njiva mora biti čista od divljeg sirka, jer ga je nemoguće tretirati sa herbicidima.
I sve je lako dok ne đođe sečenje metlica. E tu je problem, jer se to radi ručno. Nemoguće je raditi mašinski jer još uvek nema selekcije sirka metlaša sa ujednačenom visinom biljke. Dakle to sečenje metlica je najskuplji deo posla oko sirka. Kada je dobro uvežbana ekipa, desetak ljudi može za 8 sati poseći i do 3 jutra, ako sirak nije preterano visok.
Seme se ovrši na posebnoj vršilici i sa njime se uglavnom pokriju troškovi ručnog sečenja metlica.
Sa jutra može roditi i do 3000kg, ako dobije kišu početkom jula i ako nema avgustovskih magli.
Prestao sam da ga sejem jer mu je pre tri godine cena jako pala, tako da nisam imao skoro nikakvu zaradu.
Međutim ove godine mu je cena došla do 0,3 evra za ugovaranje, što je odlično.
Seme rado otkupljuju mešaone, i njegova cena je oko 70% cene kukuruza, što je takođe odlično, ako se uzme u obzir da je seme ovde - nusproizvod.
Inače za ovršeni sirak se cena kreće negde do 0,7 evra.
Odnos metlice - seme je od 1:1 do 1:2.
Žetva, tj. sečenje metlica je u avgustu mesecu.
To je moje neko iskustvo sa ovom biljkom.
Inače kao predusev za bilo šta je odličan, jer se osim metlica cela biljka zaorava, tako da iznosi vrlo malo makroelemenata, a zaorava se kao zelena masa.

Od ovoga se razlikuje sirak za stočnu ishranu. Kod nas skoro i nije u upotrebi, dok napr. u SAD njegova upotreba u stočnoj ishrani skoro prevazilazi upotrebu kukuruza.
Stočni sirak nisam nikada sejao, tako da tu nemam nikakvo iskustvo.

:cao: :cao: :cao: :cao: :cao:
 
mi vec nekoliko godina sejemo sirak za stocnu ishranu novosadskih hibrida ns beli i crveni i u nasim uslovima su se dobro pokazli i daju prinose i do 4 tone po jutru u idealnim uslovima prosecan prinos je 3500kg po jutru i ovaj sirak je veoma isplativa kultura koja se seje sredinom aprila u dobro spremljenu i praskastu zemlju na dubinu od 5 cm,i kad nikne i ima 3 do 5 lista prska se atrazinom+monosan a za ostale korove poput divljeg sirka se koristi spartac i motike,i sirak se nesme sejati u zakorovljene njive vec samo u ciste gde nema divljeg dirka i ostalih teskih korova,i pozeljno ga je 2 3 puta spartati dabi ostao cist jer on polako raste i u julu mesecu zatvara redove i tad mu korov nesmeta,i kad izgrura metlice i sazri 100 posto onda se vrsi kombajnom a posle toga se zrno selektira i pakuje u dzakove ili najbolje ga je dati na tavan da tamo stoji jedno 2 3 meseca pa posle u dzakove da se pakuje i tako prodaje,a cena mu se krece od 16 do 25 dinara sve zavisi od ponude i potraznje ali svakako je isplativije od kukuruza ili soje,jer ne zahteva previse ulaganja i zemlja pod sirak se sprema tako sto se u jesen po potrebi baci npk djubrivo do 100kg po jutru a pred setvu jos 100kg ureje i sve to spremiti i sejati,pa zatim oprskati,2 3 puta ospartati po zelji okopati,pa ovrsiti,selektirati i na kraju prodati.
i kad se sirak ovrsi ostane dosta biljnih ostataka koje treba istarupirati ili iseckati(a moze se i zapaliti pa tako se lakse zaore bez gusenja) pa baciti 50kg ureje ili npk 150kg (da bi moglo da brze istruni ta zelena masa kad se zaore) i sve to zaorati i kad se zaore ta zelena masa to je kao dodatno djubrivo za sledecu godinu i na tim parcelama gde je bio sirak kukuruz najbolje rodi ako se baci dovoljno npk i ureje prinos je zagarantovan :ppozdrav:

evo i mog stocnog sirka kojeg sam danas snimio i za sad izgleda veoma dobro
rms0h0.jpg
 
Dve godine sam gajio sirak metlaš, ogled za magistraturu.
 
evo kako trenutno izgleda moj americki stocni sirak
ovo jei beli sirak sorte ALBA(ali na slici se vidi da je mesan ali to je samo u pocetku jer je u masini ustalo nesto semena crvenog i onda se sipalo seme belog se to pomesalo pa izgeda saren ali ok dalje je svuda beli)
evo kako izgleda visok je oko 1,5m i ima velike i teske metlice koje obecavaju bogat rod i ja mislim da bi trebao da da oko 4,5t/kj a mozda i vise ali to cemo videti kad se bude ovrsio negde u septembru
qo6c5g.jpg


1534ad4.jpg
 
Da li se nakon secenja metlica i zetve za zrno, stabljike sirka mogu koristiti za stocnu ishranu a ne zaoravati, jer se verujem dobija velika kolicina zelene mase.
 
@vla
americki stocni sirak se seje oko 5,6kg/kj ili 10kg semena po hektaru na razmak 5,6cm i rodi u proseku 3,5 do 4,5t/kj ili 7 do 8t po hektaru i zrno sirka se koristi u ishrani stoke ili se prodaje po ceni od 15din/kg(trenutno) pa do 25 30/din/kg kad je velika potraznja i najcesce ga kupuju golubari koji koriste sirak za ishranu ptica,golubova ili stoke i sirak je dobra zamena za kukuruz jer ima vise proteina.

kao prvo kad se sirak ovrsi onda se mora selektirati i malo susiti na betonu jer iako je on suv i ima 14 15/posto vlage on se prilikom vrsidbe malo ovlazi od te zelene stabiljke i tu navuce jos koji procenat vlage pa ga mi posle vrsidbe najpre selektiramo i prevejemo svu prasinu i necistocu,zatim ga iznesemo na beton i razvucemo sloj od 10cm i on se susi tako 1 do 2 dana sve zavisi koliko ima vlage a posle ga dajemo na tavan a nekad ga nije ni potrebno susiti kad se radi negde u oktobru i tada je 100posto suv ali mi ga vrsimo u septembru najcesce od 10tog do 20tog zbog toga sto ga tad pocinju napaditi ptice i vrapci i oni jedu to zrno sa metlice i nekad naprave veliku stetu ako se ne primeti na vreme a takodje i misevi naprave velike gomile od sirka tako sto seku zubima metlice i nose ih na gomilu i zatrpavaju zemljom i prave stetu pa je i tu nesto manji gubitak ali ako se na vreme ovrsi prinos je maximalan.
posle vrsidbe mi najcesce tarupiramo stabljiku sirka i bacimo malo ureje a onda to zaoremo ali to je tako velika i gusta zelena masa cak 3 put veca nego od kukuruza i ta istarupirana masa od sirka se jako tesko zaorava jer se cesto zagusi prilikom oranja i tesko se zaorava i kad se nekako to zaore onda je zemlja porozna i tamo sledece godine najcesce strada kukuruz jer brzo pozuti i osusi se bas zbog toga sto je zaoravana tako velika zelena masa i zemlja je porozna od te mase ako dobro ne istruli,ali ja sam razmisljao da posle tarupiranja ostavim to tako da se osusi i zapalim ali kad je kisna jesen to se nemoze a najradije bi dao to nekom da pokosi ili napravi od toga silazu ili da to istarupira i izbalira ali to kod nas nece niko da radi ali ja bi to dao bilo kome iz moje okoline da to negde iskoristi ako mu treba za stoku jer bi se tamo dobile i preko 300bala po jutru ako bi se istarupiralo i pobaliralo. :cao:
 
danas je skinuta prva parcela stocnog sirka sorte NS GOLD i sa jednog hektara smo ovrsili svega 5500kg sto je najmanji prinos po hektaru odkako gajimo stocni sirak i verujem da je susa i nedovoljno padavina glavni uzrok tako malog prinosa a vlagu je imao oko 10 12 posto ali stabiljka je bila "pregorela" i jako suva i metlice je imao male i sitna zrna na njoj a bilo je dosta povaljanog sirka koje kombajn nije mogao da pokupi ali da je bila normalna godina prinos bi bio i 7t po hektaru ali sta je tu je susa je uzela svoje,i mi smo sad sirak selektirali i prevejali necistoce i prasinu i cist selektiran sirak dali na tavan i sad je spreman za dalju preradu i prodaju :ppozdrav:

sutra ako bog da idemo ovrsiti jos jedan lanac ali sorte NS ALBA (beli stocni sirak) i ja se nadam prinosu od bar 4500kg :ppozdrav:

evo par slika sa danasnje vrsidbe sirka :cool:
2n6swwp.jpg


14j98v5.jpg


29218qe.jpg


2dccxo6.jpg


11b0nld.jpg


9ghq36.jpg
 
danas skinuta druga parcela pod sirkom,i na povrsini od 1,2kj ili 24reda duzine 400m ovrseno je oko 5 tona sirka i sa prinosom smo zadovoljni a sirak je sorte NS ALBA i on rodi u proseku 4t po kj a nama je rodio na nesto vise od 1kj ili 24reda dobrih 5 tona cistog selektiranog i suvog sirka sirka. :ppozdrav:
evo jedva je usao u prikolicu
2a8fhi0.jpg


za koji dan idemo jos skinuti i poslednju parcelu od 2kj sirka NS ALBA i ja se nadam prinosu od 9t iz 2kj :D
 
Danas skinuta i poslednja parcela pod sirkom sorte NS ALBA,i sa 2kj rodio je oko 9tona suvog zrna,i sad sam racunao da nam je na dobrih 5kj sirka(1ha crveni i 3,5kj beli) rodio skoro 2 vagona,a prosecan prinos je 4t/kj sto je jako dobar prinos za ovu godinu,ali sreca skinuli smo ga kad je bio idealno suv pa ga nismo morali i susiti na betonu :cool: nego je sa selektora isao direkno na tavan. :ppozdrav:

evo malo slika sa danasnje poslednje vrsidbe sirka

2mr751f.jpg


11gluuo.jpg


ela8hh.jpg


5m0rcg.jpg


e to bi bilo to mi so zavrsili sa stocnim sirkom ove godine,i ako jos neko gaji ovaj sirak neka napise nesto o njemu i kakvi su mu prinosi?? :ppozdrav:
 
Ja sam ga imao prosle godine i jos uvek nemogu da ga prodam... imam jos oko 2tone....
 
branko je napisao(la):
Mislim da sirak otkupljuje Agrogrnja u Pivnicama.
Veoma neozbiljno!
Imaju otkupno mesto u Adi ali kazu da ce otkupiti samo ako imas za pun sleper! Problem im je otkupiti 2 tone jer neznaju kako da transportuju, pa makar im ja sve spakovao u dzakove! :sta: ::lose::
 
treba znati prodati sirak,nije to uvek lako,sto se kaze lako je uzgajiti a tesko prodati jos u ovoj krizi..
a ove godine svi sto su lane imali vece kolicine sirka nisu uspeli da ga rasprodaju zatosto su trazili vece cene ::novac:: i sad je trenutna cena starog sirka oko 12 din/kg a nov ovogodisnji sirak se prodaje uglavnom po 20din/kg,tako i mi prodajemo i danas smo prodali 500kg po 20din/kg i ako tako nastavi brzo cemo ga rasprodati samo treba imati musterije koju su najcesce golubari i oni koji hrane ptice sa sirkom.
 
Gebi-ju netreba a farmkomerc bi primio ali ne za kes nego da ti plati koncentratom, koji mi takodje netreba a i racunao bi ga po 8 dinara.... ::lose::
 
Nazad
Vrh