Ugradnja i povezivanje alternatora

U strica na 539 se upalila kontakt lampica bio kljuc u bravi ili izvaden,ona svedno sija.Kad ga upalli ona i dalje sja....Imo je neku kontakt bravu i promijeno ju,zato sto je pomislio da je do nje,al ista stvar.....Kako najprostije da ispitamo dal je rikno altenator....
 
Unimer u ruke...staviti na 20dc...crvenu pipalicu na deblji izlaz iz alternatora a crnu na masu...merite pre paljenja i minut posle paljenja dok traktor radi...voltaza mora da se krece od 13.8 do 14.4volti ako je alternator ispravan

instalaciju proverite tako sto tanju zicu sa alternatora izvadite...ako je instalacija dobra sijalica se se ugasiti.....pa kad zicu stavite negde na masu sijalica se se upaliti
 
Imam Valeo alternator 14V 80A (ovaj sa slike, a od automobila Renault Clio) i zanimaju me oznake na njemu tj. povezivanje...
Ovo što znam to sam i napisao u tabeli pored fotografije, ali ne znam gde se povezuje + (ignition) ???
Do sada se nisam susretao s ovom vrstom alternatora, samo Bosch i njegovim "klonovima", tipa Iskra i sl...
Alternator_renault_clio.jpg

 
Jer nije dovoljno samo B+ (akumulator) i L (lampica, pobuda, kontrolna)?
Šta dobijam time ako taj + vežem na plus (+) na kontaktu?
Dođe mu isto ako ga samo vežem na + na akumulatoru kao i B+
Ili nešto ne kontam...
 
Nađoh na nekom Francuskom Forumu sledeću Šemu povezivanja, da li je dobro tako da povežem?

img-374036275b.jpg

Alternator nije moj, već komšijin, i hoće da mu napravim "starter" za pripomoć pri paljenju traktora ili automobila, ima i motor od kilowatt i nešto, 2890 obrtaja, pa bih motor odmah povezao malim kardančićem na ceo sklop sa ležajima i remenicom od veš mašine, pa onda kaišem na remenicu alternatora...
Nisam računao tačno, ali u nekoj gruboj računici imao bih sigurno preko 80% iskorišćenja snage alternatora...
Zbog toga mi je veoma važno da nešto ne zabrljam, jer ponavljam, sa ovakvom vrstom alternatora se nisam susretao do sada, pa ne bi bilo lepo da spalim alternator koji je još uvek neispitan da li uopšte radi, jer je skinut sa havarisanog vozila...
Ispitivanje ću lako obaviti, a pre ugradnje, samo da "savatam" kako se uopšte (SIGURNO ISPRAVNO) povezuje...

- - - - - - - - - -

Danas gledam moj alternator na traktoru, Bosch 65A od Audi 80 (jaje), i ON ima + izvod na njemu...
Znači ima:
B+ (2 izvoda) D+ + W


30-alternator-audi-80-benzinac-0-120-480-986_slika_O_6861269.jpg


Na + ima buksnu koja se produžava na neku malu "spravicu" (kondenzator), zašrafljenu direkt na masu, tj. kućište alternatora...
Da li i ja mogu takvu "spravicu" (za sprečavanje radio smetnji) da montiram na ovaj komšijin Valeo?
Imam jednu "viška"...
I tako izbegnem povezivanje po šemi koju sam u prethodnom Postu postavio...

20180112_140801.jpg
 
Poslednja izmena:
Da, to sam shvatio...
Ali, možeš li pomoći oko ove "nedoumice" što se tiče drugog dela moga pitanja ?
Da ponovim, ovaj PLUS mi nejasan, kod mene na alternatoru (Bosch) tu stoji kondenzator, da li mogu i na Valeo alternator na PLUS da stavim kondenzator ?
Ili MORAM po Šemi koju sam postavio i koju si potvrdio ?
Da li je to tako neophodno i pod STROGO PO ŠEMI ?
Pročitaj još jedared moj Post prethodni da se ne ponavljam...
Hvala...
 
Ja ti nebih komentarisao povezivanje jer smatram da je to trivijalno, ali bih ti dao sugestiju vezanu za prenos pogona sa elektromotora.
Pogon netreba da ide preko kardana, a pogotovo ne preko remenice od ves masine. Treba da je direktno sastavljen spojnicom sa osovine elektromotora na osovinu alternatora i u tom slucaju nema mehanickih gubitaka.

Da bi taj alternator stvarno pomogao pri startu, treba da bude bar od 120A(dosta vozila ih sada imaju, cak i 160A), a to je nesto preko 1kW snage.
Obzirom da sam svojevremeno pravio takav sklop prenosim iskustvo iz prve ruke.
To je istovremeno i najefikasniji sklop za punjenje akumulatora svih jacina..
 
Hvala na informacijama...
Povezaću mu tako kao na Šemi, bez dodatnih zajebancija...
Mirosti
Da, nisam se dobro "odrazio", baš tako sam naumio kako ti kažeš, s tom razlikom što bi bila direktna veza, motor-konstrukcija remenice od veš mašine, pa kaiš na alternator, kao na autima ili traktorima, samo me brine da li bi smetalo motoru direktna veza sa alternatorom (po tvom "rešenju"), uzimajući u obzir da alternator proizvodi "struju" i to direkt jednu "nulu" tj - (masa), pa kako će to uticati na motor, ako dobija "masu" preko konstrukcije povezivanja a od alternatora ?
Ili grešim, kažem, nisam učio školu za ovo, snalazim se "po malo", i zato pitam...
Možda je dosadno, al šta ću...
 
Elektromotor(trofazni ili monofazni) se racuna kao neispravan ako probije na 'masu'.
Kod mene nije pravilo problem ni direktna veza metalnom spojnicom, ali ako zelis mozes povezati i elasticnom spojnicom, pa onda nemas rizik od probijanja na masu..
 
Malo idemo :off_topic: , ali dok si već tu, da li bi taj (ovaj "moj") alternator Valeo od 80A mogao da makar "pripomogne" startovanju traktora, recimo Fergusončeta, kao nekakva ispomoć "posrnulom" akumulatoru, a u Zimskim uslovima ?
To je poenta cele priče...
 
80A ti je oko 1kW snage a fergusonov anlaser je 2,5-3 kW,
Taj tvoj 'startasist' bi imao dvije uloge:
1.da stabilizuje 'posrnuli' akumulator na zdravih 14V
2.da doda kriticnu potrebnu struju za brzo 'verglanje' neophodno za hladan start
Ova sprava ne skodi ni startu sa dobrim akumulatorom..
 
Lepo ti sve Mirosti objasnio ako ides bez tih prenosa mozda ces da I uradis nesto.U principu to moze da ti bude malo bolji punjac.
 
Nazad
Vrh