Ugradnja i povezivanje alternatora

Mozes ga ograniciti na primaru jer regler za to nemoze posluziti. imaju oni potenciometri za rasvetu na 220V sa kojima se to da regulisati napon primara samo treba se raspitati koji tip i koje snage ti treba jer je to trafo prilicne snage koliko mogu naslutiti.
 
Kolika je amperaža punjača? Gotovih nema za kupiti ali svaki malo bolji elektroničar ti ga može napraviti samo sve ovisi o amperaži.
 
onda proveri ovo za primar sto sam ti rekao jer ja sam tako resio ali sam pogresno uzeo da umesto napona sam struju smanjio dosta.mislio sam da je to mnogo veci onaj ruski sa selen ispravljanjem sto ga je moj komsija imao. palio kamion sa njim direktno ,isto dvostubni.ja sam uzeo vilager punjac 5a za 2700din nov jer dosta mi je zezanja. puni ko bombon
 
I komsija uzeo neki ensel kod kineze za 1500,unutra torus jedan plasticni grec preklopnik ampermetar,i evo ga drugu godinu radi,pa se i meni zbog toga mnogo ne zeza sa ovim,jer na kraju se razmisljam da mu odmotam malo sekundar.
Dimeri mi se ne stavljaju jer onda treba na izlazu da imam pored amp.i voltmetar da bih uvek imao uvid u stanje napona,a to je vec previse komplikacija.
 
Nista hvala na pomoci, a kako regler ne zavrsava posao idem onda da ga malo odmotam ili ce u kontejner,videcemo.

- - - - - - - - - -

Reseno...odmotao malo sekundar AC sam mu spustio na 16.8V preko greca daje 14V trenutno puni aku sa 1.5A i to je valjda to.Pozz
 
Malo si prebrz s rješavanjem problema :osmeh: :osmeh: inače si mogao to riješiti i jednim vrlo jednostavnim elektroničkim sklopom baziranom na lm338 regulatoru napona ovo je šema baš za punjač jer neovisno o ulaznom naponu koji može ići do 28 v on daje konstantnih 15V na izlazu , maksimalna struja na izlazu je 5A a minimalna razlika između ulaznog i izlaznog napona je 3v što je baš slučaj kod tebe.

LM338slowturnONpowersupplycircuit_zps2e5be25a.png
 
Gotovo sad se ne isplati da vracam zicu i dalje komplikujem stvari.
 
Poslednja izmena:
Po meni je najbolja opcija za kucno punjenje akumulatora sledece:
Elektromotor monofazni 055-075kw/3000 obrtaja spojen direktno ili preko remenice sa alternatorom.
Ne postoji bolje i kvalitetnije punjenje za akumulator. Sa ovim sklopom se bez problema moze pripomoci pri hladnom startu.
Moja varijanta je direktno spojeni elektromotor 1.1kw i alternator 95A, na jednoj plasticnoj ploci. Nije mnogo vece od tih ruskih punjaca..

Rodjaku smo od prirucnog materijala(motor od stare gorenje ves masine i ficinog alternatora) sklopili za jedno popodne. Kod njega je varijanta sa zadrzanim remenicama i kaisom.
Cena je bila tacno 0.0€ :haha:
 
Imam alter.od golfa dizela i motore raznih snaga,razmisljao sam i tome ali rekoh sebi da je to dobro vec bi neko uradio...i evo sad tek cujem.A jel imas ampermetar i kako ide struja nakon prikljucenja polupraznog aku.i koja je nakon 1 sata.Jer ja nesto nisam optimista da to moze biti bolje od klasicnih punjaca,zato sto na traktoru imam amp.i cesto sam gledao kako struja punjenja odmah u startu bude 7-8A a nakon vec dva tri minuta pada na nekih 1-2A i tako posle kazaljka skoro i da ne pokazuje vise od 1A a znamo da to vreme nije dovoljno da nadohnadi povucenu struju iz aku.prilikom poslednjeg paljenja.
 
ovo sto pisem, pisem sa diplomom. tako da se slobodno mozete posluziti mojim savjetima bez ikakvog straha. znaci aparat za varenje(svajs aparat) razvaliti. pod time mislim sekundarni namotaj. nariktati ga na tacno 14.5 volti. poslije njega slozit grec od 200tinjak ampera. a svi znate koliki je pomenuti aparat za varenje. na njega se ugrade svi pokazivaci prekidaci itd bez ikakvog guranja. i stim strojem mozete punit akumulator i pokretat radne masine bez akumulatora a i sa akumulatorom. isto vazi i za 24 volta kome treba. samo sekundar motat drugacije i grec ide drugacijih vrijednosti.
 
To sa aparatom je u redu, ali je ipak potrebno obavezno postaviti voltmetar i ampermetar(sa santom) na izlazu posle greca, jer na grecovima ima uvek poprilicnog pada napona. Tako da po mom iskustvu sekundar je bolje da ima selektor za fino podesavanje izlaza(recimo 14.5, 15.5, 17V). Znaci punjenje podesiti od 13.5-14V a za start ima dosta pada napona, pa treba preebaciti na nesto visi napon da bi se pri anlasovanju imalo oko 14-15V.
Jos nesto; obzirom da "svajs"aparati obicno imaju na sekundaru oko 28-35V, dosta bolje iskoristenje bakra je ako se na sekundaru nadje srednji izvod i napravi 2x15V. Na taj nacin se ispravljac pravi samo sa dve jake diode. Na diodama je 'plus' a na srednjem izvodu sekundara je 'minus'.

I dalje tvrdim da je sklop elektromotor/alternator najbolje resenje. Sto se tice toga da struje pada nekoliko minuta posle maksimalnog punjenja to je u redu i tako i treba..
Ako je akumulator ispravan jako brzo se regenerise u 'vozilskom' rezimu punjenja koje je i najoptimalnije..
 
Ja ranije nisam toliko bio prisan sa akumulatorom dok se punio i merio mu napon,i sad mi se desava da sa izlazom na punjacu od 14V nakon 2-3 sata napon poraste na 15.8V i tako stoji,krenuo je naravno sa 12.7v i nakon mozda jednog sata dostigao tu vrednost.Kkakva je ta situacija iz prakse kod vas?
 
i kod mene je bio slucaj isto takav sa pravljenim punjacem od strica. isto tako je brzo cak i brze dizao napon. zato sam sve to batalio i kupio nov. sto se tice alternatora to stoji i to cu napraviti sigurno jer ih imam nekoliko da kupe prasinu. drugar mi ima pravljeni svajs aparat koji se koristi i kao punjac i starter. to mu je neki oficir pri vojsci napravio i dan danas radi. za traktore idealno jer ih upali sa praznim fakticki akumulatorom
 
Ako merite napon na punjaču obratite pažnju i na mrežni napon, koji može biti veoma sklon variranju. Npr. kod mene u ulici je jedna faza očajna (oko 190-200V), druga je ok 210V, dok je treća odlična 220-230V tako da i napon sekundara u punjaču onda bude različit u zavisnosti u koju utičnicu je uključen punjač...
 
to mi i jeste problem jer je stric pravio taj punjac i vinklovan na manji napon jer je struja bila 200-210v. sad trafo na 50m i ubija sa 230-240v. sijalica nemogu da se nakupujem
 
Ja sam ovaj sistem motor/alternator i napravio iz razloga jer se pored akumulatora i punjaca moralo cucati i meriti stalno napon.
Sa tim naponom od preko 15V akumulator obavezno kljuca a to naravno nije dobro.
Alternator i njegov regler je projektovan za pouzdano i bezbedno punjenje i tu definitivno nema potrebe za nekim kontrolama jer regler sam smanjuje pobudu prema naponu akumulatora. Kada je akumulator pun, struja punjenja je nula i naravno da nema opasnosti od prepunjavanja(kljucanja).
 
to mi je vec ubaceno u vecinu grla po kuci. obicnih se nisam mogao nakupovati koliko su lose i napon visok. nije problem samo sto kljuca nego tad hoce i buuuum da bude ili krivljenje celija
 
Nazad
Vrh