Ugradnja i povezivanje alternatora

Vuk

Član
Učlanjen(a)
17 Maj 2009
Poruka
250
Lokacija
Zrenjanin
Zdravo svima!
Imam plan da ugradim alternator od yuga 55 na svoj motokultivator imt-509. Fizički je vrlo lako povezati preko remenice ali šta i kako sa strujom. Ako neko tačno zna kako voleo bih da malo prodiskutujemo, ako ima auto električara još bolje jer ima par žica koje vise u vazduhu i nisu nigde povezane, a alternator puni, bar dok je bio na yugu.
Počeo bih diskusiju ovako,
sa zadnje leve strane postoji kontakt D+, ispod njega žuta žica koja nije nigde spojena (gde se povezuje), sa desne strane je B+ ispod nje žica od kondenzatora koja nije nigde povezana (gde se povezuje) a masa (-) je kućište, jel tako?
Sada mi je potrebno objašnjenje odakle se vodi vod na (+) akumulatora i gde se spaja pobuda opet valjda sa +a, ako je potrebna pobuda :sta:
Znači ako nekoga ovo zainteresuje i hoće da objasni neka bude što jednostavnije, znači sa + vodiš tu, sa - vodiš tu, ako treba neka kontakt brava vodiš je odavde bovde itd.
Ovaj motokultivator nema nikakvu instalaciju što se i zna, e sad bi ja to da opremim sa alternatorom, akumulatorom el. instalajiom, prekidačima, relejima i svatlima i još bla, bla čega pa mi je zbog toga potrebna vaša pomoć.Ako sam negde pogrešio ispraite me. Pozz Vuk.
 
Ako ti se zelis da sve to odradis

+ akumulatora ------------------------------ ( najdeblji kontakt na njemu )

+ akumulatora ----- | kontrolna sijalica | -------------- B +

masa preko metala
 
Hvala telnett, ovako je najlepše, mislim kad se radi sam.
Samo mi nisi rekao čemu služi D+, jel pobuda? I šta je sa žicama koje nisu nigde povezane (žuta ispod D+ i kraj kondenzatora ispod B+)
 
Nisam expert bas za to i ne znam oznake, no tamo gde ide najveca struja ( struja punjenja ) je najdeblji konektor . Ove dve stvari + masa su dovoljne za rad . Pobuda je B+
 
E to je već neka informacija, hvala i kad završim posao mogu okačiti par slika čisto da ljudi vide kako je uradjeno pa ako neko hoće da radi isti posao mogu pomoći. Jednom kad nešto uradim više ne zaboravljam.
 
Oztnake na alternatoru
B+ pozitivni pol (vežeš direktno na akumulator )
kućište je minus
D+ pobuda
kondenzarot na B+
sjelicu moraš vezati između D+ i kontakta
2qlbpfp.jpg
 
Prvi test povezivanja alternator/akumlator je uspešan, sve radi. Sledi rad na instalaciji i to je to. Vremena nemam mnogo ali se materijal pikuplja. Biće slika.
 
pozdfrav da li ovako mogu da povezem alternator i na traktoru imt 560? pre sam imao dinamu pa sam sad uzeo altenator pa neznam kako da povezem od bos brave do altenatora. Molim za bilo kakvu pomoc!!
 
zamena alternatora za dinamu na traktoru (potreban strucnjak)

Imam imt558.Na njemu je dotrajala dinama koju bih zamenio alternator.Jedam majstor mi je rekao da sve ostaje staro osim diname koja se menjea alternatorom.Meni nije jasno kako da povezem zice.Zice na dinami su povezane na DF i D+ .Predpostavljam da DF ostaje na istom mesto ali na alternatoru nema D+ vec D- DF i B+.Moje pitanje je gde povezati drugu zicu.Ili tacnije gde povezati zice
rs5213.jpg
[/IMG]
x5a1rb.jpg
[/IMG]
 
D- ti je masa i ona ti je u tvom slučaju nepotrebna , D+ od dinama spajaš na B+ od alternatora, dok na DF alternatora moras spojiti onako kako je gore prikazano (crtež od zeke), znači preko kontrolne sijalice jer preko nje alternator dobiva početnu pobudu i naravno izbacis stari regler od dinama i spojiš zajedno žice B+ i bivši D+ od dinama (koje su na starom regleru) .
 
za ovaj altenator ti je potreban originalni regler i ovaj altenator ima minus pobudu d- altenator ti je od univezala nadji iskusnog elektricara
 
sorry nisam gledao natpis na poklopcu (made in romania)
 
Zna li neko kako povezati unutrasnji regulator umesto spoljnog reglera.

- - - - - - - - - -

SDC13267.JPG 275.3KB
SDC13266.JPG 272.3KB

- - - - - - - - - -

[/IMG] SDC13267.[/IMG]JPG 275.3KB
[/IMG]SDC13266.[/IMG]JPG 272.3KB
 
Poslednja izmena:
to je češki alternator (zetor,škoda) i moguće je na njega spojiti ovaj tvoj regler (mada sam ja imao jedan slučaj gdje nije htio raditi veća samo na njegov elektromehanički i ali u ostalim je sve bilo ok).

Na M spajaš + četkicu
na R spajaš ovu žuto sivu žicu (kontrolni napon) na tu žicu spajaš i kontrolnu žaruljicu
Na B+ normalno plus od kuda ti je jednostavnije (anlaser ili direktno akumulator ili preko ampermetra ako ga imaš na traktoru)

Masu od reglera stavi pod neki vijak da ima masu i to bi trebalo raditi ( za svaki slučaj se prekrsti prije probe i pripremi PP aparat :osmeh: :osmeh: )
 
Mbranko na M +cetkicu spajam ovu crnu zicu a ova zica sa druge cetkice ostaje slobodna ako sam dobro razumeo.
 
Hteo bi staviti na torpeda elektronski obrtomer,pa me zanima dali mogu koristiti bilo koji alternator koji pored B+,D+ ima i W+,ili? Sat bi stavio od ZETORA ili BELARUSa,i zanima me dali tu postoji pride neka elektronika ili to je to?
 
Nazad
Vrh