Poljoprivredna enciklopedija Uljana repica - KWS
Strana 3 od 15 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 41 do 60 od 289

Tema: Karfiol

Moderator topalovic avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    2,540
    Zahvalio se
    37
    Zahvaljeno 284 puta na 208 poruka
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Kod kupusnjaca se racuna dan rasadjivanja a ne dan setve znaci rasad moze biti star i 60 dana a racuna se od onog dana kada se iznese iz rasada na stalno mesto..
    Samo šest miliona ljudi ima čast da živi u Srbiji, ostali nemaju tu čast ali imaju sve drugo!
    Jednostavne ideje najduze traju...

Član cika_jova avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,740
    Zahvalio se
    281
    Zahvaljeno 276 puta na 185 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    moja zena planira da kupi rasad karfiola i da ga posadi da joj stigne za tursiju, jel moze neka informacija kad se to uopste sadi i bilo sta u vezi njega jer sad prvi put hoce da proba da posadi pomenuti karfiol

Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    2,540
    Zahvalio se
    37
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: cika_jova Pogledaj Poruke
    moja zena planira da kupi rasad karfiola i da ga posadi da joj stigne za tursiju, jel moze neka informacija kad se to uopste sadi i bilo sta u vezi njega jer sad prvi put hoce da proba da posadi pomenuti karfiol
    Mora da pazi da bude proveren jer seme je jako skupo
    Samo šest miliona ljudi ima čast da živi u Srbiji, ostali nemaju tu čast ali imaju sve drugo!

Član cika_jova avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,740
    Zahvalio se
    281
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    druze ona ce da uzme 10-15 kom nece da seje hektare, al me interesuje kako izabrati dobar rasad, par reci o agrotehnici, vremenu sadnje

Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    2,540
    Zahvalio se
    37
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: cika_jova Pogledaj Poruke
    druze ona ce da uzme 10-15 kom nece da seje hektare, al me interesuje kako izabrati dobar rasad, par reci o agrotehnici, vremenu sadnje
    agrotehnika je ista kao kod kupusa vreme sadnje je ovih dana pa negde do 10 jula,a rasad je bitno da ima vrh (da nije narodski receno kilav)

6. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku topalovic na ovoj poruci:

cika_jova (26-06-11)

Član cika_jova avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,740
    Zahvalio se
    281
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    rasadjen karfiol 20 kom 100din

Banned
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    984
    Zahvalio se
    88
    Zahvaljeno 142 puta na 95 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kakav van je karfiol,kako se krece cena.

Prijatelj Foruma Milanche avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Poruka
    881
    Zahvalio se
    99
    Zahvaljeno 164 puta na 68 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: tamara1611 Pogledaj Poruke
    Kakav van je karfiol,kako se krece cena.
    20 -25 prosecan
    Umni rad je fizicki neizdrziv.

Član Ljupče01 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Poruka
    69
    Zahvalio se
    4
    Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Pozdrav svima, imam problem sa karfiolom (kasper) na cvastima mu se javljaju crne tačkice, da li postoji neko sretstvo protiv daljeg širenja. Unapred zahvalan.
    Poslednji uredio Ljupče01; 16-10-11 u 19:55.

Član
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    1,306
    Zahvalio se
    128
    Zahvaljeno 225 puta na 149 poruka
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    kasno je da se nešto preduzme,to si trebao preventivno prskati.( kada su ti počeli krajevi lišća da se suše?)

Član
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    1,597
    Zahvalio se
    98
    Zahvaljeno 128 puta na 112 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Drugar i ja smo isti rasad sadili on ima glavice oko 1.5kg meni još nije ni počeo da glaviči karfiol, kod njega je mnogo bolja zemlja, hoću da ga ostavim jer ovde nema mrazeva ili da ga prekopam?

Član JuRa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    1,043
    Zahvalio se
    137
    Zahvaljeno 494 puta na 245 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Karfiol trazi mnogo mnogo vode da bi poterao cvast ali bas mnogo.Mozda je to jedan od razloga

Član ljubek avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    1,522
    Zahvalio se
    944
    Zahvaljeno 217 puta na 164 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Karfiol je definitivno čudna biljka ne znaš nikada kako će se završiti vegetacija i da li je uzrok produžavanja vegetacije niske temp visoke temp ili manjak ili pak višak vode đubrenje i ko zna šta sve ne.
    moje iskustvo od 10 tak godina u proizvodnji postrnog karfiola kaže da ni jedne godine nije odradio po preporuci semenara po dužini vegetacije uglavnom je stizao kasnije pa isti hibrid koji sam sadio prošle godine 20.07 incline 90 dana od rasadjivanja kada je kiše bilo previše produžio je vegetaciju skoro mesec dana.već sam bio uprpo da će ga zima stabat.uspio sam ga skinuti do 20novembra jer je bilo lepo vreme.
    a ove godine isti slučaj posadjeno 15.07 isti hibrid navodnjavao sam već neznam ni koliko puta a on je isterao list do pazuha meni biljka zdrava i moćna,a glavica je još veličine jabuke ili čak i manji.opet sam uprpo da će ga zima stabat.
    to je opet mesec dana produžetaka..
    Paralelno imam i kastor od sakate koji je isto bliže 90 dana ali on je nižeg habitusa i ima bolje pokriće glavice i njega sam već brao par puta.
    znači sad ništa više ne znam šta je razlog za tu netačnost u dozrevanju.

a za nikolu iz podgorice ja ne bi dirao karfiol ako nema mrazeva on će polako da nagura svoje i dospeti za berbu.
    Jedini nacin da ocuvate zdravlje je da jedete sto ne zelite,pijete ono sto ne volite i cinite stvari sto radije ne biste. MARK TWAIN

Član JuRa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    1,043
    Zahvalio se
    137
    Zahvaljeno 494 puta na 245 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ljubek
    slicna iskustva imam i ja i ozbiljno razmisljam da batalim karfiol jer debelo premasim broj dana.Sta je tacno u pitanju neznam ali nije normalno da ako je vegetacija 70 dana pocne da stize posle 120 dana.

Član ljubek avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    1,522
    Zahvalio se
    944
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ja neću napuštati proizvodnju ali pokušaću da hibrid od 90 dana posadim oko 5-10 jula pa da konačno stigne u normalno vreme.
    sličan problem ima i na obližnjem imanju gde je posađeno o optimalnom roku hibrid od 90 dana neću da ga imenujem i to 24 hektara i nije sigurno u pitanju nedostatak vode ljudi su ga obilno zalivali dobio je i hrane i tretiran protiv štetočina i bolesti ali situacija je gora nego kod mene.plodovi su veličine orasa pa se hladnjačari iz apatina pribojavaju da će biti problem sa dospevanjem.
    neznam da će me neko razuveriti sa pričom o uzrocima tih problema jer moje mišljenje je da je karfiol ipak čudna biljka.
    da smo tretirali nekim folijarcima sa aminokiselinama i mikroelementima možda bi nagurali 5-6 dana ranije.
    Jedini nacin da ocuvate zdravlje je da jedete sto ne zelite,pijete ono sto ne volite i cinite stvari sto radije ne biste. MARK TWAIN

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    69
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ja imam uvijek obrnut slučaj, Karfiol mi je većinom raniji ili jednak kao što piše u prospeku. S time da u ljetnim mjesecima može uraniti i cijeli tjedan dana. Eto, Radim Cortes, Santa Maria ili Nautilus. U ranijoj proizvodnji je odprilike onoliko dana koliko piše a u ljetnoj je raniji. Ne radim karfiol za kasnu jesen tako da to sad ne mogu komentirati. Uglavnom i kupus mi je raniji, ove kasne sorte i po do 2 tjedna.
    poz.

18. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Plevak na ovoj poruci:

stefanv (16-03-15)

Član
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    1,597
    Zahvalio se
    98
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: ljubek Pogledaj Poruke
    Karfiol je definitivno čudna biljka ne znaš nikada kako će se završiti vegetacija i da li je uzrok produžavanja vegetacije niske temp visoke temp ili manjak ili pak višak vode đubrenje i ko zna šta sve ne.
    moje iskustvo od 10 tak godina u proizvodnji postrnog karfiola kaže da ni jedne godine nije odradio po preporuci semenara po dužini vegetacije uglavnom je stizao kasnije pa isti hibrid koji sam sadio prošle godine 20.07 incline 90 dana od rasadjivanja kada je kiše bilo previše produžio je vegetaciju skoro mesec dana.već sam bio uprpo da će ga zima stabat.uspio sam ga skinuti do 20novembra jer je bilo lepo vreme.
    a ove godine isti slučaj posadjeno 15.07 isti hibrid navodnjavao sam već neznam ni koliko puta a on je isterao list do pazuha meni biljka zdrava i moćna,a glavica je još veličine jabuke ili čak i manji.opet sam uprpo da će ga zima stabat.
    to je opet mesec dana produžetaka..
    Paralelno imam i kastor od sakate koji je isto bliže 90 dana ali on je nižeg habitusa i ima bolje pokriće glavice i njega sam već brao par puta.
    znači sad ništa više ne znam šta je razlog za tu netačnost u dozrevanju.

a za nikolu iz podgorice ja ne bi dirao karfiol ako nema mrazeva on će polako da nagura svoje i dospeti za berbu.

Ne smeta mi, što se tiče vode skoro svaki dan smo ga zalivali i što ti kažeš razgranao se dobro, ne znam da li bih mu skinuo one spolja listove koji su se malo ofucali?

Član ljubek avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    1,522
    Zahvalio se
    944
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ne diraj ništa reci mi samo da li ima zametak tj pupoljak u sredini?
    Ja sam danas obišao moj karfiol i situacija je malo bolja od pre par dana ali mislim da će barem petina od ukupne površine dočekati kraj novembra što definitivno ne obećava.

Član
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    1,597
    Zahvalio se
    98
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    U sredini se vide samo listovi koji su uvrnuti unutra tako da ne mogu da ih razmaknem da vidim šta ima unutra tj. još nisu počeli da se otvaraju.

Član ljubek avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    1,522
    Zahvalio se
    944
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    razmakni slobodno nemoj se ustručavati ako oštetiš list neće pupoljku smetati.

Strana 3 od 15 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.