Karfiol

topalovic

Moderator
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
2.705
Lokacija
Grabovac kod Obrenovca
Nisam nasao temu sa karfiolom pa sam otvorio novu, dajte proizvodjaci malo diskusije sta sejete na koji razmak agrotehniku koju primenjujete itd.
 
Odg: karfiol

Taman sam pomislio kako nema teme na forumu o karfiolu. :cao:
Ja gajim karfiol na otprilike 1 jutro svake godine u kombinaciji sa brokolom.

Ove godine ima hibrid Incline od sakate 90 dan od rasadjivanja posađen je 22 07 i neće doći za sečenje do kraja 10 mes..U ispitivanju mi je super white od sakate i za sada sam zadovoljan ali i on neće doći za 15-tak dana.
Predusev je grahorica i zob i odradio sam redukovanu obradu sa teškom tanjiračom i freziranje pre sadnje.Od ove godine najverovatnije više neću orati jer je teško pripremiti zemljište naročito nakon grahorice i zobi a teška tanjirača u komb sa frezom napravi dovoljno zemljišta da se posadi.

Đubrenje 250 kg 3x15 i 100 kg urea i ne prihranjujem.Od insekata pazim na sovice lisne i kupusare
a vaške ne suzbijam jer nisam imao potrebe. Bolesti do sada nisam radio ali se preporučuje barem 2 puta bakarnim preparatima zbog bakterioza.
Folijarac sa borom 1 put i to je to.Prinos oko 25-30 tona po ha ako je dobar usev.Prošle godine mi je kasno došao i nikom nije trebao pa sam imao prosečnu cenu 15 din što je ::lose::

Barem da bude 20 din prosek :cool:

I zaboravi reći da je seme karfiola dosta skupo u odnosu na iskorištenje rasada pa sam i od ove godine odlučio da više ne radim u zemlji nego samo u plasteniku u kontejnerima od 103 rupe.

Sadim na sklop 70x40 cm što daje oko 36 000 biljaka po ha.
 
Odg: karfiol

Ja radio nautilus od konus glorije i frimon od rojala ali ove godine frimont izbacio i posejao brus od s&g poceo sam da ga secem cena mu je oko 60 dinara na veliko.a do pre 10 dana bila je 150 dinara.Nautilus ima krupne glavice a brus onako srednje velicine.Setva u kontejnere od 77 rupa oko 10 maja rasadjivanje od 20 juna na razmak od 80x60cm.Zastita samo od insekata od bolesti nema potrebe,kultiviranje dva puta dok nesklopi redove i to je to.
 
Odg: karfiol

blago vama što vam nije dirao nikakav bolest,kod mene je propao oko 1500 zrelih glavica,trebao sam seći prošle nedelje ::lose::
 
Odg: karfiol

Topaloviću moram da priznam da ti je karfiol ok svaka čast ::svaka cast:: ::svaka cast::

Kod mene je stanje manje više isto kao i prošle nedelje .Zbog niskih temperatura karfiol raste polako i ruže su za 7 dana porasle u proseku 2 cm što je jako malo i pomalo se pribojavam da će me uvući u zimu što svakako nije dobro.Definitivno više neću sejati rasad 5 juna već barem 15 dana ranije tako da me ne uvlači u hladniji deo godine.Sada karfiol ima dobru cenu na veliko a mene će opet dočekati da nedaj bože ne treba nikom pa sam onda naje...
Iako je hibrid incline oko 90 dana od rasadjivanja mislim da će na ovo vreme biti i 100 dana :udri:
 
Odg: karfiol

Problem u karfiolu i broju dana sto se oni racunaju tamo gde je on proizveden,pa kad dodje do nas u katalozima pise 80 dana a ono ispadne 100.
 
Odg: karfiol

Sada mi se javio kolega iz sakate oće da dođe do mene i da slika usev kupusa i karfiola tako da ću se sa njim konsultovati oko toga.Al džaba kad nema :cool:
 
Odg: karfiol

topalovic je napisao(la):
da nisi rasadjivao cesto mora da postoji neki razlog :cao: a evo i mog karfiola spremanog za pijac
svaka čast topaloviću,imam i ja takav samo mi je žao što sam morao da bacim najmanje 2.5 tona karfiola. A ova od 100 dana je prva liga,danas na pijaci sam prodavao 90-110 din
 
Odg: karfiol

Izgleda da karfiol ima najbolju cenu pocetkom septembra,kao i kupus?
Ali sigurno je i teze da se proizvede ranije jer ulazi u onaj period kada su velike vrucine a tada obrazuje glavicu.Sta vi mislite?
 
Odg: karfiol

tamara1611 je napisao(la):
Izgleda da karfiol ima najbolju cenu pocetkom septembra,kao i kupus?
Ali sigurno je i teze da se proizvede ranije jer ulazi u onaj period kada su velike vrucine a tada obrazuje glavicu.Sta vi mislite?
nije tacno posto je sorte koje su kraceg vegetacionog tipa pa zavrse svoju botanicku i tehnolosku zrelost i da neosete vrucinu takav tip hibrida je "ARFAK".Ja sam ga radio i pod plastenikom kao ranu proizvodnju i bio je ekstra :D
 
Odg: karfiol

Moje neko pracenje je da od 10-20 septembra uvek dobra cena,posle toga stagnacija cena sve do 20 oktobra i onda prestaje traznja i cena je uvek dole
 
Odg: karfiol

ako hibrid ima vegetaciju 90 dana,kad bi trebao da se seje,a kada rasadjuje po tebi da bi stigao 15 septembra?I koji hibrid bi mogao da preporucis za tu proizvodnju?
 
Odg: karfiol

Na to pitanje je nemoguce odgovoriti zato sto svaka godina je prica za sebe.Postoje par pravila da rasad ne sme biti stariji od 40 dana i vegetacioni period se racuna od dana sadnje a ne setve.Ali nikad nije stigao isto bar kod mene i ako je bio u pitanju isti hibrid i radjeno uvek isto.
 
Odg: karfiol

Kod karfiola se stvarno nikad ne zna.Svaki hibrid ima datu dužinu vegetacije i mogu se zasigurno kladiti da u 3 proizvodne godine neće dati iste rezultate i biće dosta odstupanja.
kod mene je ove godine bio inklajn i mislio sam da neću ni uspeti da ga oberem jer me zavukao u prvu dekadu novembra.A rasadjen je kontejnerski rasad 15 07 dužina veg. je 90 dana što znači da je klizao mesec dana.
I ja se slažem da bi karfiol trebalo tempirati za 15-30 sept jer tada je najbolja cena za uzet pare na njemu a sve kasnije je ::lose::
Ali ja svakom postavim pitanje šta ako septembar bude topao kao pre neku godinu pa sve izleti i dođe na sečenje?
 
Odg: karfiol

Ja do sada nisam sadio na otvoreno karfiol a ove godine planiram 20tak ari, da li neko zna kad bi trebalo da se poseje i kad naj ranije moze da se nasadi na otvoreno...hvala! :cao:
 
Nazad
Vrh