Filadendron

Učlanjen(a)
23 Feb 2008
Poruka
81
C2.gif


Filadendron je tropska biljka sa sjajnim, kozastim listovima razlicitog izgleda.
Pozeljno je drzati ga na jednom mestu u kuci,zaklonjenog od sunca i promaje.
Voli vodu(bolje ustajalu), pa ga zalivajte cesce u skladu sa temeperaturom u prostoriji.
Lisce se brise od prasine ili redovno prska vodom.Dobro podnosi i razlike u temperaturi,
nece mu smetati ni 10 ni 25 stepeni pod uslovom da nije zedan.Moze se lepo odnegovati i u
tamnijim prostorima,nije mu neophodna velika kolicina svetlosti.
Razmnozava se jednostavno potapanjem pelcera u vodu da pusti zilice sto se brzo desava,
ili u pesak ili zemlju vrlo plitko,na cm-dva.
Ovo je slicica jednog od moja dva filadendroncica.
 
Filadendron zna ponekad da poraste do plafona i vremenom ostaje bez donjih listova. Kada postane prevelik može da se preseče iznad korena a od stablo se može dobiti više biljki. Stablo se preseče na celine sa po dva tri lista i zatrpa u saksiju a listovi vire van, nedugo zatim iz njega izbiva nova stabljika sa mladim i lepim lišćem. Meni je filadendron draga biljka a ovaj na slici je oko 20-ak godina star.
 
Monstera (na slici) spada u porodicu filadendrona, ali to je zasebna vrsta.
 
Meni nje cvetao (bravo Vojo!), imam sada trenutno jednog malog i velikog običnog zelenog monsteru, ali ću uskoro nadam se dobiti i sa šatiranim lišćem! Kao što ima fikus tineke po lišću tako če imati taj...
 
Veoma lepa i velika biljka, ali i za saksiju svaka pohvala. Orginalno i lepo. ::svaka cast::
 
hvala! :cao: to moj muz pravi u casovima dokolice. imala sam jos tri monstere skoro iste velicine, pa je postalo malo tesno (jer imam jos i druge nebrojane vrste sobnog cveca), te smo te tri posekli pre dve nedelje. polako pa ce opet iz tog korenja da izrastu nove.
pozdrav :cao:
 
Da li si bar prodala lišće od tih monstera što si isekla, cena u nabavci im je 250 dinara za komad. A ako su sve bile tako velike, skupilo bi se za neku novu biljku.
 
ja podelila odsecene biljke familiji da zasadi ko je hteo. to radim i sa fikusima, kojih imam tri velika, pa kad rezem grane obavezno posadim jos jedan da imam u rezervi a ostatak podelim prijateljima ili familiji.
 
Vidi se da je ova biljka na dobrom mestu, pošto i donji listovi deluju super
 
meni je filadendron zasad dosta ocuvan drzim ga u dnevnoj sobi zglavno ga ni negledam a nista mu nefali.jedino mi smeta sto je tako posadjen da ne ide u visinu vec u sirinu.
 
Pa za taj tvoj filadendron bi bilo zgodno da se napravi neki nosač od drvenih letvica.
 
molim vas za savet!filadendron sam smestila u dnevnu sobu.nemam problem sa zalivanjem mada sam citala da bolje da se zemlja malo prosusi nego da se puno zaliva.ali listovi se pocinju pomalo zuteti s povrsine,nisu zdravog izgleda kao sto su bili.stajao mi je u jednoj tamnijoj prostoriji i bio dobar al sam ga prebacila u dnevnu nije ni tu bas nesto osvetljen neznam sta mu je.mozda mu smeta promaja?jel to razlog zutila?
 
Ako je nedavno premešten, možda mu treba vremena da se aklimatizuje. Što se tiče vode ide se sa savetom umereno zalivanje i orošavanje listova. Bila bi zgodna koja slika da vidimo listove.
 
Nazad
Vrh