Klasični, staromodni kokošinjac

Toma13

Član
Učlanjen(a)
2 Okt 2009
Poruka
206
Lokacija
Ogulin
Pozdrav!
Kako sa preadi baš i nemam iskustva, postavio bih jedno pitanje. Planiram napraviti mali (za potrebe svoje familije) kokošinjac za otprilike 10-ak koka nesilica. Našao sam na netu razno razne slike i nacrte, ali me još samo interesira jedna stvar. Mora li svaka koka imati svoje gnijezdo ili je dovoljno za recimo 10 kokica osigurati npr. 5 boxova, tj kutija za leženje?
Planiram napraviti nešto ovakvo, zbog prostora i oblika dvorišta mi to jedino paše...
vsoqq1.jpg
 
Ne mora svaka koka da ima svoje gnezdo,taj mi se cini dosta zahtevan i skup za izradu.
Sad zavisi koliko si jak ::novac:: i kakav si majstor,ja cu gledati da danas poslikam komsijin koji je krajnje prosto i primitivno uradjen ali je odlicno funkcionalan.
 
Ma naravno da ovaj izgleda skup, ali mislio sam način držanja prikazati. Znači ne kavezi nego nekakva poluslobodna varijanta zbog ograničenog prostora, a opet mogućnost ishrane zelenim i sl... Bio bih zahvalan na fotografijama, pozdrav i hvala!
 
Mozes ih imati ovako, ali one ce to brzo "zagaziti" i ostat ce tvrda zemlja. Za 2 tjedna neces imati trave. A za gnjezdo je dobro da ima svaka svoje. Postavis ih u istoj visini i pokrijes, one vole nesti skrivene. Ja koristim prazne sanduke za jabuke. Samo stavis malo slame i pokrijes polovicu kartonom.
 
Gledajući nešto oko živine, naišao sam na jednu sliku, jeste za manji broj živine, ali joj se može omogućiti uvek sveža ishrana jednostavnim premeštanjem celog sistema. Jedan kraj se malo odigne, pa se ceo kokošinjac može odgurati na deo gde ima sveže trave.

img10o.jpg
 
Ovo je zanimljivo za one koji na vikendicama drze i koju koku. Ovako ne bi mogle da idu u cvece i prljaju staze, a lako ih je premestiti sve sa kucom do sveze trave.:osmeh: Bas dobra stvar.
 
Kolege što kokošima staviti da "sjede" u kokošinjcu a da nije drvena letva ili drvena grana.
Neću više ništa drveno zbog tekutova.

Željezne cijevi im ne odgovaraju jer ne mogu se držat na njima kanđama.
Sad mi par dana na podu spavaju.

Što preporučate?
 
Па сам си дао одговор ..
нећу дрво нећу метал.. остаје само пластика ..
ја бих пробао са канализационим цевима нису превише клизаве а могу и да се ишмирглају па да буду још рапавије (једино нисам пробао да на њих поставим кокошке) ..
или да узмеш оне пластичне за пластеник па убациш арматуру ако се превише савијају ..
 
Izgleda da imam 6-7 kokica i 2-3 petlica, koliki košinjac bi trebalo da im napravim, ogradiću im 4x4m dvorista da imaju (nadam se da će 1.5m visine biti dosta da ne preskaču) e sad ne znam koliko im treba kokošinjca i ako neko ima neku jeftinu varijantu da uslika molio bih vas?
 
Зависи шта ти можеш "јефтино" да набавиш .. ако има неко да ти донира онај мобилни вц завшио си посао :)
кутију исечеш и ставиш напоље за једно 3 гнезда, а на рупу ставиш поклопац да можеш да вадиш јаја са задње стране, ко што је настављено на оној горњој а овде убациш 2 мотке да имају на чему да седе и готово .. ( бар бих ја тако урадио ал ту су експерти па ће одговоре ) ....
 
Mislio sam nešto od dasaka da pravim a za krov na otpadu da kupim parče onih limenih tabli rebrastih za krov.
 
Па о томе и причам како да ти помогнемо ако немамо представу који материјал имаш јефтино .. ето и питање дал ће увек буде 10 комада ? ако да онда бих реко да је 1х1м + неки наставак ( јер може да се уради ниже па оде мање материјала) за гнезда довољно .. ако си се одлучио за даске онда је ствар једноставна ... што се тиче ребрастог лима не звучи ми ко добра идеја ..

- - - - - - - - - -

Mislio sam nešto od dasaka da pravim a za krov na otpadu da kupim parče onih limenih tabli rebrastih za krov.

Размишљах размишљах и закључих мани даске .. од дасака има да направиш пушницу .. бар би тако мој кокошињац од дасака завршио :haha: .. узмеш лепо 6 стубова дрвених 8х8 ( 4 за ћошкове и 2 за врата), узмеш пар табли ових двослојних пластичних плоча ( провери цене ал требало би да буде до 5-6Е по м2 за те паре немош наћи ни ламинат а не даске ), пар алумијумских каналица и час посла готово .. нити имаш да се зезаш са фарбањем нит ће даска да трули ем можеш унутрашњост да стерилишеш каквом оћеш хемијом .. нит има чекићања , само шрафцигер и пар шарафа... јес да неће бити лепо ко даска .. ал сумњам да ће кокошке да се жале на естетику ..
 
Dosta je skup leksan, jedino da vidim koliko koštaju reslovi pa možda od njih da nešto sklepam, ali definitivno nije loša varijanta.
 
Danas sam sklepao kokošinjac od dasaka i nekih greda koje sam imao po kući, obložio sam ga sa kondorom, pa ćemo videti, stavio sam im letvice na 50-tak cm da se penju na njih ali oni spavaju dole i dalje.
 
Dali bolje kao strop u kokosinjcu staviti daske,samo ih zakucati ili ipak staviti par letvi i na njih bale sijena?
 
Sto nema nikog u ovoj temi . ??? Jos neke slike i iskustva itd ,sta je potrebno zastititi od lasica ,pacova ostalih stetocina ,dali na ispustu stavljati gore mreze ili samo seci krila ??? Ja sam imao dosta problema sto se tice kokosinjaca ,posto sam imo najprimitivnije moguce par plehova i daske i okolo zica ali sam pretrpeo vise stete nego koristi !!! Sad konkretno sam poceo sa pravljenjem nekog kokosinjca naslanjace se na kotobanju i ujedno jedan svinjac ispod kotobanje ce se koristiti kao kokosinjac ,i opet neznam dali da natkrivam ispust ili ne dali da ukopavam dole zicu ili ne sta vi predlazete ??
 
Tema je dobra,al malo zamrla.Eto prilike da se pokrene.:osmeh: Ja ti u toj oblasti ne mogu pomoci,al se nadam da ce se javiti kompententni clanovi.
 
Lisica more ispod ograde proci, moze preko stupa uci u ogradeno, lija more gdje god oce :)

Ali ipak ukopaj zicu nekih 10ak cm u zemlju. bilo bi dobro da imas plastificiranu.
 
Nazad
Vrh