Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Već na forumu postoji tema Mast za odbijanje zečeva od mladih voćki, ali da se malo još prodiskutuje i o ostalim načinima za sprečavanje očtećenja voća od strane zečeva i srna. Kakva su vaša iskustva.

Ja sam prošle godine ograđivao voće sa žicom pocinkovanom, a ove planiram da probam onu plavu mrežu koja se koristi za fasade i držanje stiropora.
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Ja sam nov ovde ali eto da dam moj doprinos opstem dobru ::namigivanje::
Imao sam nasrt zeceva prve godine kad sam ih sadio. I trazio sam, i trazio........ i nasao sam neki preparat na netu ali nisam nigde da kupim! Daljim cesljanjem neta sam saznao da sadrzi riblje ulje iii EUREKA :haha: Uzmem ja lepo svinjsku mast,(staru ubudjalu) zagrejem u kotlicu (u vocnjaku) i metnem ti ja 2kg ribljeg brasna!!! Sve to lepo izmesam, cetka u ruke i mazi...
U prolece sam imao lepo iznenadjenje... samo su grebali (zecevi) po masti ali nisu grickali, valjda im bilo previse mrsno
Jedino su nize grane na jabukama i kruskama grickali, ostalo k'o bog :D prednost je bila i to sto se mast stvrdnula na stabljiki pa je bio kao neki film. Evo sad vise ne mazem posto su vocke omatorile i nema potrebe jer zekani izgleda vole samo mlade vocke! A srne tu ne zalaze...
Eto nadam se da sam pomogao ljudima da relativno jeftino zastite svoje vocke.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Mislim da sam već negde to napisao al ad opet, krv od klanja skupiti u neku posudu i ostaviti dan dva da se usmrdi pa namazati njome stabla :cao:
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

Ljudska kosa također odbija srneću divljač. Skupi se kosa i stavi u recimo čarapu i okači o voćku. Ima tih kombinacija čudo jedno, kod nekog nešto djeluje, a kod nekog ništa.
 
Odg: Srne i zečevi na voćnjaku

nakon rasadjivanja kupusa na njivi,istu noc zecevi su mi isekli oko 25 ari skoro kompletan rasad.odmah sam sutradan kupio u apoteci cisto riblje ulje i namestio uz pomoc malih pruteva zabodenih u zemlju koji su obmotani krpom koju smo natopili ribljim uljem,rezultat je odlican uopste vise nisu dolazili.postoji repelent za zeceve zove se kunilent ,aktivno materija mu je rafinisano riblje ulje 800gr/lit.u principu zasto bi kupovali kunilent kada se moze uzeti i riblje ulje.
 
Zec oglodao jabuke

Zec mi je oglodao nekoliko stabala jabuka, koje su stare 1-3 godine.
Oglodao ih je samo sa jedne strane. Šta da radim, da li mogu da ih spasim?
Molim za stručna i iskusna mišljenja.
 
Odg: zec oglodao jabuke

Prošle godine i kod mene je zec "odradio" nekoliko sadnica,ali one su se regenerisale,tako da nema razloga za brigu.

2mer4oo.jpg
 
Odg: zec oglodao jabuke

Uhh što ovo ružno izgleda. :( Pa i osnovne grane glocnuo?
Kako si ih sanirao?
 
Odg: zec oglodao jabuke

Iskren da budem,nisam primjenjivao nikakva srtedstva,osim dodatne prehrane.Malo više đubriva nego ostalim sadnicama.
Fotografisat ću pa da pogledate kako izgledaju sada.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: zec oglodao jabuke

ti zecovi su napast pre nekoliko godina i meni su sljive grickali i veli mi jedan stariji coek stavi kamen pored stabla i pobiberi sa dosta bibera kaze kad dodje da gricka ima da kine i da otrese glavom u kamen naravno nisam ga poslusao
 
Odg: zec oglodao jabuke

Ja sam kao zaštitu debla mladih voćaka koristio PVC ambalažu od veštačkog đubriva.
Isečem na trake širine 10 - 15 cm, u zavisnosti od prečnika voćki, ponesem kutiju municije za heftalicu i heftalicu i heftam.
Posao ide brzo...
 
Odg: zec oglodao jabuke

cunami je napisao(la):
ti zecovi su napast pre nekoliko godina i meni su sljive grickali i veli mi jedan stariji coek stavi kamen pored stabla i pobiberi sa dosta bibera kaze kad dodje da gricka ima da kine i da otrese glavom u kamen naravno nisam ga poslusao

ovo je tacno tako sam i ja uradio svako jutro deca odu i pokupe zeceve em ne grizu vise vocke em celu zimu mesa koliko hoces, dogodine sirim posao mozda i krene izvoz zecijeg mesa u eu
hehehee :D


zastitna mreza za 2 000 stabala kosta 2500din ili malo manje od 25 eura pa kao sto majstor gera kaze heftalicu u ruke i polako

jedno sto nebih savetovao je da se maze sama mast vec u kombinaciji sa krecom i so
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: zec oglodao jabuke

Meni je u mladom voćnjaku,gde je detelina bila do kolena,zec oglodao jabuke,jer najviše ih voli.Što se zaštite tiče mislim da najlon džak nije dobar,jer ispod nema ventilacije što pogoduje razvoju i bolesti i štetočina,a zaštita mora ostati i tokom leta.Ima da se kupe zaštitni omotači od plastične mreže kao za prozore protiv komaraca,visine su 60 i 80 cm i već su uvrnute tako da se lako postavljaju.Pozdrav
 
Odg: zec oglodao jabuke

Imao sam i ja slične probleme sa zečevima u zasadima šljive :udri:, pa sam koristio fitobalzam, potom sam dobio od prijatelja tečnost kojom sam preprskao stablo do ramenih grana i nije ih posle dirao...
 
Odg: zec oglodao jabuke

Pozdrav,Bosanac iz Bosne,pa i ja sam pre 12 godina mislio da će zec radije jesti detelinu,pa sam sa mladih jabuka skinuo papirne džakove kojima su bile omotane i grdno se iznenadio kada sam u detelini do kolena video oglodjanu sve i jednu jabuku.Rekli su mi iskusni ljudi da njima jabuka nije hrana već desert,POSLASTICA.Što Matke kaže za šljivu i to je tačno,ali isto tako treba paziti i visokokalemljene kajsije,obično su posrednici Stenlejke,pa ih zečevi rado degustiraju.
 
Odg: zec oglodao jabuke

Najbolja zaštita je ograda od pletene žice.
U starijim voćnjacima dobro se pokazalo razbacivanje sveže orezanih grana, koje zečevi rado glođu, ne dirajući debla voćaka.Nije loše zaštititi stablo srebrnastim papirom, koji odbija svetlost i usporava kretanje sokova, što je dobro zbog kasnijeg kretanja vegetacije.
Osim navedenih mehaničkih mera postoje i specijalni preparati, koji neprijatnim mirisom, ukusom ili drugim svojstvima deluju odbijajuće na zečeve.
Ja sam nekada koristio "Cervakol pastu", kojom sam četkom premazivao, u jesen, deblo i ramene grane prvog sprata. Ne znam da li je sada ima u prodaji.
 
Odg: zec oglodao jabuke

@Majstor Gera da li si siguran da se ta pasta tako zove ? :sta:
 
Nazad
Vrh