Srne i zečevi (glodari) na voćnjaku

Zahvaljujem cika Lazo : ).P.S.nesto ne vidim opciju za zahvaliti se!Pozz.
 
Poštovane kolege : Kao prvo berićetna vam bila 2017 godina a kao drugo,
u ćaskanju sa nekim voćarima čuo sam priču kako je neko " zaštitio " svoj voćnjak od srna i zečeva skoro za DŽABE.
Kažu , napravio tip mali kavez , koji je vezao za drvo na ivicu šume pored svog voćnjaka i u njemu na 7-10 dana ubaci po neku kost iz mesare
i kožu od odranih svinja .
Pošto su kocke na kavezu otprilike 5x5 cm divljač koja se okuplja ( lisice,po neki šakal a i psi lutalice ) ne može ubačenu " robu " da raznese po okolinu već samo koliko izčačka .
Navodno od tada nema problema sa srnama i zečevima jer je neko stalno prisutan ( lisice,po neki šakal a i psi lutalice ) .
Šta vi mislite o tome ? Kako stojimo tu sa zakonom ??
Deluje šašavo ali možda i pomaže ???? :cao:
 
Razmisljao sam da li su srne, ali 100% su! Ostavim krs da raste, trave koliko hoces, raznih divljih i mladih vockica, al one nasle put do samo: jabuka, visanja i tresanja. Obrstise mi list, a dunju, krusku, lozu, sljive... nisu dirale.
Najjace mi je sto u zaraslom delu gde jedva prodjem od siblja, a ima divljih tresanja i nakalemio visnje i tresnje, srne nadju put i obrste sve kalemove. Nadjem tacno na 30, 40 m kuda su prosle i gde leze u travi.
Imam na vocu regularno mrezice, al za ovo ne znam sta cu, mozda kese ili nesto sl da postavljam.
909120e84e99d1696e795cbf7cab887a.jpg
f97cec96dfb6096336a1b8299067f2eb.jpg
25720ed099571470409b178dd1dbfb93.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Poštovane kolege : Kao prvo berićetna vam bila 2017 godina a kao drugo,
u ćaskanju sa nekim voćarima čuo sam priču kako je neko " zaštitio " svoj voćnjak od srna i zečeva skoro za DŽABE.
Kažu , napravio tip mali kavez , koji je vezao za drvo na ivicu šume pored svog voćnjaka i u njemu na 7-10 dana ubaci po neku kost iz mesare
i kožu od odranih svinja .
Pošto su kocke na kavezu otprilike 5x5 cm divljač koja se okuplja ( lisice,po neki šakal a i psi lutalice ) ne može ubačenu " robu " da raznese po okolinu već samo koliko izčačka .
Navodno od tada nema problema sa srnama i zečevima jer je neko stalno prisutan ( lisice,po neki šakal a i psi lutalice ) .
Šta vi mislite o tome ? Kako stojimo tu sa zakonom ??
Deluje šašavo ali možda i pomaže ???? :cao:


Ja sam jesenas hranio predatore starom slaninom: nasecem na male delove i razbacam po vocnjaku, dodjem posle par dana nestalo slanine pa ponovo, posle pronalazio nepojedene delove od zeceva (noge, rep...) i steta zimus drasticno smanjena....

da vidim taj zakon koji mi brani da bacam slaninu po njivi :svinja:
 
Ovako ja trimerom zeznem stvar kad kosim.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Mehanizacija nije , neka zivotinja je u pitanju , pocepana kora, mrezica i ova jama kopana pored. Posumnjao sam na zeca , posto ih u ovo doba godine uvek bude u vocnjaku ,cak se i kote tu.
 
Razmisljao sam da li su srne, ali 100% su! Ostavim krs da raste, trave koliko hoces, raznih divljih i mladih vockica, al one nasle put do samo: jabuka, visanja i tresanja. Obrstise mi list, a dunju, krusku, lozu, sljive... nisu dirale.
Najjace mi je sto u zaraslom delu gde jedva prodjem od siblja, a ima divljih tresanja i nakalemio visnje i tresnje, srne nadju put i obrste sve kalemove. Nadjem tacno na 30, 40 m kuda su prosle i gde leze u travi.
Imam na vocu regularno mrezice, al za ovo ne znam sta cu, mozda kese ili nesto sl da postavljam.
909120e84e99d1696e795cbf7cab887a.jpg
f97cec96dfb6096336a1b8299067f2eb.jpg
25720ed099571470409b178dd1dbfb93.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
Ovo srndać sjebe rogovima,ne pomažu ni mrežice ni kese niti koj k..ac! Višnje su mi četvrta godina i imao sam velikih problema sa srnama. Većina višanja se već odmetla i više ih ne diraju ali ima dosta što sam dosađivao i sada cepaju njih tako da borba i dalje traje.
Čim se spomene ova tema dobijem nervni slom!
 
I meni su osurile jesenas posadjene sljive i to dosta!
Neki lik mi rekao da okacim mesinu od ovce, jagnjeta na par mesta,( najbolje okolo njive)naravno u komadima i da budu na visini da ne pojedu kerovi. Od tad nisam imao upade, dace Bog da tako i ostane.
 
Jel uzimao neko skoro mrežicu za zaštititu sadnica? Kakve su cene. Drugar hoće da sadi pa me zamolio da se raspitam.
 
Gledah danas emisiju na happy tv covek hvali dzakove za krompir... Sa tim stiti? Jel ima neko iskustva sa tom zastitom?
 
Ma kakvi dzakovi za krompir, mrezica za fasadu , iseces na meru i heftas heftalicom , jednostavno i brzo se postavlja.
Ili bas ako hoces namensku mrezicu za voce, ali ona je mislim oko 50-60din... Mrezica za fasadu izadje komad oko 7-8din..
 
Ma to znam to sam i ja radio... Nego me ovo zainteresovalo, da li je ko probao... Cisto da vidimo iskustvo?
 
Ako se desi manje oštećenje, čime mažete stablo? Da li ima šanse da takva sadnica opstane.
 
Ako se desi manje oštećenje, čime mažete stablo? Da li ima šanse da takva sadnica opstane.

Kalemarski vosak završava posao provereno. I nemoj čekati.Opstaje sigurno, ako je kako kažeš manje oštećenje.

- - - - - - - - - -

Jel uzimao neko skoro mrežicu za zaštititu sadnica? Kakve su cene. Drugar hoće da sadi pa me zamolio da se raspitam.

Mims, Predloži drugaru i običan najlon kao jeftinu alternativu, ja sam bio bojažljiv zbog bolesti neke da se ne uvuče, ali se sve lepo završilo
 
Nazad
Vrh