Pcelinji otrov

Učlanjen(a)
23 Feb 2008
Poruka
81
pcela.gif


Pcelinji otrov se na evropskom trzistu placa 30.000 e po kilogramu.
Koristi se u lecenju najtezih bolesti,jer je naucno dokazano njegovo lekovito dejstvo.
Zbog velike potraznje u medicini,pcelinji otrov se danas dobija elektrostimulacijom pcela.

Na ulazu u kosnicu se postavlja bakelitna plocica ispod koje se sprovedu zicice
sa naponom od 12-24V.Pcele reaguju na strujni dodir i ispuste na plocicu kap otrova.
Taj osuseni otrov se kasnije sastruze.
Cuva se u obliku praska na -20C u hermeticki zatvorenim staklenim posudama.
 
U Srbiji je mala potreba za pčelinjim otrovom, samo ga institut Torlak kupuje za potrebe vakcina. A oni imaju samo nekoliko pčelara koji već duži niz godina rade za njih. A da je zarada na pčelinjem otrovu, zaista jeste. :pcelac::
 
Pa sa obzirom na cenu pčelinjega otrova i na njegov sastav, to je produkt na koji bi se trebala malo više obratiti pažnja. Posebno je zanimljiva činjenica da pčele ne stradaju prilikom sakupljanja otrova, nego posle lučenja , pošto se žaoka ne može zebosti u staklo, nastavljaju normalno da žive. Doduše pomalo šokirano.
 
To se dešava konstantno, ali osim maloga otoka nisam imao većih problema. Uslučaju većega otoka otići kod lekara, a u slučaju da se javi osip (koprivnjača) najbrže moguće da se ode do hitne službe.
 
to mi se dogodilo i bio sam natekao od "pete do glave" ,
nedaj Boze nikome to zlo, ne znam kako sam ostao ziv.

***** sada u dzepu uvek moram imati onu iglu u slucaju uboda da sam sebe ubodem u bedru-joj.
 
ovaj covek o kome sam pricao sto ia pcele ujelo ga 300 pcela odjednom!!!preziveo jer je bio stalno treniran stalno je bi uboden od pcela kriv je pas koji se igrao oko kosnice i preturio je!!! jedva ostao ziv ali je ostao i to od 300 uboda
 
Ja znam za slučaj od 22 uboda od stršljena gde je čovek ostao živ, ali je to kao i taj što je imao 300 uboda pčela samo jedan redak izuzetak. Treba uvek biti pažljiv.
 
kod mene se pri ujedu (ruka, noga) samo malo naduje, otekne i to je to.
Medjutim, kada je u pitanju lice ili glava, to je nesto neverovatno. Naduje mi se cela glava (valjda jer tu ima dosta mekog tikiva, sta znam), otekne mi celo lice i oci mi se skroz zatvore. To traje par dana i prodje. Inace nisam alergican, nemam drugih problema
 
Pcelinji otrov je termolabilan na hladno. Posle uboda pcele na mesto uboda treba sto pre staviti led i drzati 15 minuta da ne dodje do veceg oticanja. Pcelinji otrov se razlaze na hladnoci i reakcija organizma je mala ako se mesto uboda hladi.
 
Interesuje me je li neko pravio ovaj sakupljač pčelinjeg otrova? Da li se na "češalj" dovodi ispeglan jednosmjerni napon ili ide neki specifičan signal? Trebam za prijatelja da napravim jedan, a nemam podatak kakav je napon na koji pčelice reaguju. Da li da ih "pecka" kratkim impulsima od par milisekundi ili treba malo duže?
 
Philby, a otkud znas da treba jednosmerni napon? mozda je naizmenicni, jer kad se uhvatis za polove akumulatora tebi nije nista, tako nece biti nista ni pceli, ali zato nazimenicnih 12V je malo protresu ali opet neznam jer i u jednom i drugom slucaju mora da na jedan kraj pipne + ili fazu a na drugi - ili nulu. To je jedino moguce da se leto veoma suzi po pitanju visine da se one bukvalno provlace i tako ocesu o gornji deo na koji je doveden - a dole na letu je + a pcela zatvori krug... malo zeznuto...

A sto se tice otrova bas sam gledao pre neki dan emisiju sa Memedovicem iso je da gleda jednog od 3 sertifikovanih pcelara kako radi i taj lik kaze da kad te ujede pcela ona uglavnom ostane tu gde te ubode i samo je zgnjecis na mestu uboda i kaze da ona u sebi ima i protivotrov, a ako pobegne pcela, kaze uzmes bilo koje 3 razlicite travke i izgnjecis i utrljas na to mesto...
Ja npr. bas lepo oticem od uboda, al moram da se treniram, vremenom ce da prodje, ali kad sam pecao na nisavi po kamenju uvek bude pcela i osa gde piju vodu i stalno su me grizle po prstima na nogama, i samo trljam ko lud sa peskom i sljunkom i on ti istera zaoku i ne otekne uopste...
 
Ne znam koji je zato i pitam. :)
Moja ideja je bila da idemo sa impulsnim signalom koji bi trebao povremeno da pecne, jer i ja mislim da ispeglan jednosmjerni napon nije dobar. Takođe ne može se porediti čovjek i pčela, ne znam koliki je uopšte prag opasnosti za pčele. Za ljude je oko 50V.
Planiram da krenemo od nule i lagano povećavati dok ne dobijemo optimalne rezultate.
 
To je neka idejna šema, očekivano nema nikakvih detalja jer se ti uređaji prodaju po cijenama od nekoliko stotina dolara.
U svakom slučaju hvala na linku. Navedene su neke bitne stvari u vezi samog postupka sakupljanja što će nam biti od koristi.

Kako god, polako se sastavlja slagalica. Možda i bude nešto od toga. :)
 
Problem kod nas je sto nema mnogo zainteresovanih za kupovinu pcelinjeg otrova to je problem,za sve treba trziste pa i za to
moje misljenje
 
Nazad
Vrh