Domaca pec za pecenje hleba

Deda Lalo moze li neki recept pravog starinskog domaceg hleba ?? :cao:

Moja je baba pekla domaci dok sam bio bas mali,ala je to bio dozivljaj kad se ispece vruc ona ga utrpa krpama a ja stipnem malo vruceg i kad se malo ohladi masti,soli i paprike...isss nigde kraja. :cool:
 
Nema tu velike filozofije :nono: samo treba da nagovoris nekog da mesi, i mesi, i mesi....
Naime mesi se uvece malo a onda u 4 ujutru iznova, pa pauza, pa opet i tako dok se ne dobije prava stvar. Zbog toga zene vise nece da prave :zli: :zli: a mi muski ne ulazimo u tu sferu, jel :sta: :haha: :haha: :haha:
 
Ovo su univerzalne furune za pečenje hleba ,jagnjeta ,praseta....U mojim krajevima se još koristi ovakva ekološka posuda (pržulja) u koju se stavi jagnje i peče u furuni. ukus je savršen za one koji se u to razumeju.



Uploaded with ImageShack.us
:ppozdrav:
 
Умесити и испећи хлеб,ништа лакше и ништа теже.
Да одмах правите велике хлебове ? Прво месите и пеците мање, од киле брашна.Треба вам она округла модла -плех за печење кора за торте са дном, што има копчу да може да се делимично отвори .Кила брашна
тип 400,500,800,1000,са мекињама,било какво,да се просеје ида се угреје на 27-30 степени .3-3,5 деци воде угрејане на 27-30 степени.У воду се дода и измути кашичица соли.1,5 деци млека на 35 степени се сипа у неку већу шољу и дода кашичица шећера и измути да се шећер растопи. Квасац прави(нпр.Индустрија врења Београд и слично,суви из кесице никако) се стави у ону шољу с млеком и мало размути и остави да квасац крене да се подиже.
Брашно се стави у ванглу ,мало већу,од 3-4 литре.У тесту се направи рупа и у њу се сипа надигао квасац,слана вода(не сипа се сва вода бећ са остави једно деци па ако устреба лако се дода и остатак воде или колко треба)стави једно мало умућемо цело јаје и варјачом пажљиво сјединити састојке, наставити и руком још мало.Отрти терсто с руке,покрити га и оставити на топлом месту да кисне.После пола сата опет премесити тесто,сад мало дуже да буде глатко и ни меко ни тврдо,па га опет оставити да кисне.Кад дупло нараста премесити га .
Ону модлу-плех намазати танко зетином или машћу и у то "пресути" тесто,и пустити да поново кисне.
Рерна или фуруна да се угреје на 250 степени.Када тесто нарасте до врха плеха и испуни га ,ставити тесто у рерну или фуруну а температуру смањити на 210 степени.Пећи хлеб 35 минута без отварања врата .Кад време истекна хлеб извадити и ставити на даску да се охлади па тек онда сећи.Ако се сече врућ, остаће гњецав.
Ако се користи брашно тип 800 или 1000 онда треба мање воде.
Post je spojen: [time]1285358843[/time]
_________________________________________________
МОNTOYA,probaj da umesto kajmaka staviš čvarke.
 
Ovaj recept je ukusan dok se cita a kamoli kad se proba , hvala :cao:
 
9la5nb.jpg
:cao:
 
Moja baka je pravila hleb sa tip 850 toga se jasno secam... hvala @panonstib :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Bilo bi lepo da se ne koriste poznati tipovi brasna koji su prosli hemijsku obradu nego direktno propusteno kroz kameni mlin skinuto sa tavana ( naravno ko ima mogucnosti ) koje jedino moze da se nazove integralno . Naziv integalno u prodavnicama zdrave hrane ne moze da se pohvali sa tim .
 
Звонимире,разумем ја добро тебе и оне који знају какав смо хлеб јели пре само 20 година.
Али не могу сви да набаве право брашно а и не знају ни како изгледа па сам написао онако.

Имам једно питање:ко има млин за просту мељаву и да ли тај млин може да самеље жито или неку другу житарицу или пак хељдино зрно као и просо и ланено семе у добро брашно а да се у првој варијанти не просејава већ да остане опна -мекиње, а у другој да се просеје.
 
Deda tek sada sam procitao, imam ja mali mlincic sa dva kamena .

Kurkela ovo je zidano sa ciglama i blatom ? ako mozes da das vise o njoj kojih je dimenzija gde joj je dimnjak od cega je podloga gde se stavlja podloga ?
 
Pozdrav narode!
Prvo da se izvinim ljudima koji su postavili neka pitanja i cekaju na odgovor par meseci.
Nisam odavno ulazio a ovu temu, tako da :ppozdrav:

Pec je duzine 2 m, sirina na sredini peci je 1,40 m.
S' tim sto je pec jajastog oblika. Tj, slicna Eskimskoj kucici od leda.
Zidana je prepecenom ciglom i malterom.
Pod peci je takodje od cigle spakovane jedna do druge.
Pod peci drze hrastove debele daske (fosne) a, na njima je posut pesak. Na pesku su
popakovane cigle.
Dakske poda nalezu na zid ispod, oko peci.
Dimnjak se nalazi (vidi se na slici) odmah vise vrata.
Na dva mesta u peci imaju otvori koji se otvaraju, kada se pec lozi, i kada je pregrejana.
Ova pec je stara ekih 15 - 16 godina i lozena je nekih 700- tinjak puta, minimum.
U njoj se pece povremeno domaci hleb, pecenje, riba, strudla, i soja.
Postoje i peci zidane od nepecene cigle (cerpica), koje su jos bolje od ovih peci.
Prednost je u tim sto, ove druge duze zadrzavaju ujednacenu temperaturu.

Samo je teze naci materijal za izgradnju. :cao:
 
Nazad
Vrh