Domaca pec za pecenje hleba

Pre nekih 12 do 15 godina sam pravio takve paorsku peć ili furunu pre nego što sam počeo obišo sam dosta peći po našem terenu severne bačke i razgovarao sa starim majstorima koji su ih pravili nažalost slika nemam a srušena je pre 3 godine pošto je bila napolju i dosta loše pokrivena pa je propala
Sama peć je bila napravljena tako što je unutrašnji deo bio od nepečene cigle širine 12 cm a oko toga je išla obigna cela cigla na 25cm zidao bih je od samih cerpića ali nisam imao dosta, za pod je isto korišćeni ceroići zidano je sa žutom zemljom i trebala bi pljeva ali pošto pljeve nema mleo sam slamu pa sam mešao u to blato malterisana je bila iznutra i spolja sa tom smeso meki majstori su koristili i čekinje od svinja i mešali u to ,unutrašnje mere ložišta su bile negde oko 1,5m dužine a 1m širine Zidana je tako da4 redova cigala ide ravno a od 5 reda polako se prabi volta tako da se završi na jednoj koja je secena u klin kao što su zidani stari pudrumi savo je spomenuo lomljeno staklo i dobro je čuo samo nije se koristilo za malter nego ispod ložišta jedan sloj mešan sa zemlom i nabijen pa nato dođe cigle za ložište odžak je u sastavu peći sa prednje strane tako da se samo lošište prilikom pečenja može odvojiti vratima od njega da toplota nebi išla napolje evo i skica neje bogzna kako nacrtano nadam se da će se videti


Uploaded with ImageShack.us
 
bosanac_iz_bosne je napisao(la):
Da li bi trebalo u odžak ugraditi neku klapnu,da se nakon loženja ne bi gubila toplota iz furune.
Vratima koja se uvuku na ulaz ložišta tako da odžak ostane napolju :cao:
 
Ja imam dosta nepecene cigle tako da bi mogao cijelu sa njom uzidat.
 
Karalic je napisao(la):
Kupi šamot i staklenu vodu, i iznutra omalteriši ... Bog da te vidi :cao:

Svaka čast Pobratime. :ppozdrav:
Nema mesta amaterizmu kada je u pitanju gradnja objekta za pečenje hleba nasušnog, a i drugih, pratećih, blagoutrobija naše bogate domaćinske kuhinje (pizza, meso i tako dalje).

Jutros bejah malčice dokon, te prikupih nekoliko Internet filmića i jedan Web sajt bogat tehničkim pojedinostima, u vezi (samo)gradnje krušne/hlebne peći.
U nekoliko filmića pojavljuje se, kao građevinski materijal, benzinsko bure napravljeno od izuzetno kvalitetnog lima. Vredno je pomenuti da, pre sečenja brusilicom, bure treba oprati vodom i dobro provetriti od zaostalih isparenja benzina, da bi se predupredila eksplozija i eventualne teške posledice po telo majstora.

~ Krušna peć
~ Pizza Ovens and Pizza Oven Kits (Sajt ima bogatu tehničku dokumentaciju za snimanje.)
~ Pompeii Pizza Oven Construction
~ Building of a wood-burning pizza oven
~ The construction of a Mixed Material Oven
~ CONSTRUCCION DE HORNO ECOLOGICO
~ horno de barro y tambor
~ Horno de Tambor
~ 10 - Manual de horno económico
 
Ova Pompei furuna ima jednu bitnu stvar koju svaka dobra furuna mora da ima.
Na spoju dimnjaka i furune je izbačen jedan deo plafona, tj. otvor na plafonu je uži od otvora dimnjaka i taj deo koji viri je najtopliji deo furune i služi za sekundarno paljenje gasova. Tu furuna dobija i sekundarni fazduh pa nema dima kada se zagreje. Taj deo mora da bude od dobrog šamota da bi mogao da akumulira i održava veliku temperaturu.
Jedino joj fale dupla vrata, jedna ispred i jedna iza dimnjaka u zavisnosti kako hoćeš da pečeš redukciono ili oksidaciono. Ali pretpostavljam da im to nije bitno jer je pravljena za picu a ne za prasići itd.
 
dzionik je napisao(la):
Na spoju dimnjaka i furune je izbačen jedan deo plafona, tj. otvor na plafonu je uži od otvora dimnjaka

jel mozes ovo malo bolje da pojasnis,ne kapiram te bas najbolje
 
Vidi se na snimku možda na par sekundi kada se slaže dimnjak da je duplo širi od otvora na plafonu peći, taj deo plafona koji praktično zatvara pola dimnjaka. Na svakom boljem kotlu imaš taj deo za paljenje sekundarnih gasova koji je od masivnog liva ili šamota i akumulira toplotu jer tim gasovima treba malo veća temperatura da bi se upalili. Obično na mestu gde se sužava i preusmeravaju gasovi, u ovom slulčaju svi gasovi prelaze preko tog dela šamota i zagrevaju ga.

na 1:48 pompei video
 
savoris je napisao(la):
@dzionik
ja sam negdje čuo da se koristi ta masa sa samljevenim staklom , ne kažem da je u svrhu peći koja spravlja hranu ali u neke peći sigurno jeste :sta:
zato sam i pitao jer i meni staklo zvuči kao izolator i to još reflektivan
Ma u pravu si savorise koristi se lomljeno staklo kao izolaciju u krusnoj peci, tocnije ide u donji dio peci odnosno pod. ima i video:[youtube]8CbY_0h5U_Y&feature[/youtube]
 
Поздрав свима!

Прочитао сам целу тему, али ипак имам једно питање: Правио бих малу фуруну са куполом, пречника 80, 90цм. Куполу бих зидао непеченом циглом. Моје питање је: Шта да користим као изолацију између непечене цигле и спољашњег слоја нечега (можда фасадне цигле, бибер црепа и сл.)? Неки кажу да ставим слој земље од 10цм, на You Tube-у сам видео да стављају неко керамичко платно (иначе, папрено скупо), камену вуну, минералну вуну и сл. Шта предлажеш?

Унапред хвала на одговору!
 
Поздрав свима!

Прочитао сам целу тему, али ипак имам једно питање: Правио бих малу фуруну са куполом, пречника 80, 90цм. Куполу бих зидао непеченом циглом. Моје питање је: Шта да користим као изолацију између непечене цигле и спољашњег слоја нечега (можда фасадне цигле, бибер црепа и сл.)? Неки кажу да ставим слој земље од 10цм, на You Tube-у сам видео да стављају неко керамичко платно (иначе, папрено скупо), камену вуну, минералну вуну и сл. Шта предлажеш?

Унапред хвала на одговору!

Izolator ti je i suh pepeo.
 
Ili piljevina i malo blata tek da je zalepi, dobro se slaže sa nepečenom glinom. Nadam se da ćeš koristiti malter od blata. Sve samo ne kamenu (mineralnu) vunu, to ti ne treba blizu hrane a i zna da izgori na većim temperaturama.
 
Поздрав свима!

Прочитао сам целу тему, али ипак имам једно питање: Правио бих малу фуруну са куполом, пречника 80, 90цм. Куполу бих зидао непеченом циглом. Моје питање је: Шта да користим као изолацију између непечене цигле и спољашњег слоја нечега (можда фасадне цигле, бибер црепа и сл.)? Неки кажу да ставим слој земље од 10цм, на You Tube-у сам видео да стављају неко керамичко платно (иначе, папрено скупо), камену вуну, минералну вуну и сл. Шта предлажеш?

Унапред хвала на одговору!

Ako ima ciglana kod tebe gde još peku cigle sa kamenim ugljem, pa kad čiste peć zamoli ih da ti daju onaj sitni lom sa cigala(kod nas se zove "cunder")i bićeš zadovoljan sigurno
 
Nazad
Vrh