Koju biljku saditi da se dobije kvalitetna živa ograda

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.338
Lokacija
Apatin
Žive ograde su nešto što je veoma popularno na ovim prostorima, a može da se pravi od više različitih vrsta biljaka. Neki preporučuju ligustrum, neki šimšir, a u nekim slučajevima je to najbolje da se odradi tujama. I za to se preporučuje tuja colmuna.

Kad se posade sadnice ukrasnog žbunja, nih je potrebno skratiti na nekih 10cm, da bi se počele granati nisko iznad zemlje. Ukoli se to ne odradi odmah, dobi će se biljka koja se grana na nekih pola metera od zemlje, a to nikako ne deluje dekorativno.

Ako neko ima slike žive ograde koju je posadi, to bi bilo fino da se vidi.
 
Preporučujem berberis, crvena živa ograda, raste brzo, menja boje u svim nijansama crvene uzeo sam sadnice, ali nisam sadio da budu u redu nego solo kao žbunovi, evo sl. iz rasadnika i sa neta.

2yv5sld.jpg

2i9i44w.jpg

j7aixt.jpg

v626mq.jpg

2zxtdh5.jpg
 
@futurefarming, dugacak ti nick bre! skrati to!
super je ta ziva ograda sto menja boje...

Neki lik kod nas dosao pre par godina iz svabije i tamo je radio kao radnik na odrzavanju zel.povrsina , ovde u svojem dvoristu je za zivu ogradu zasadio GRAB! nema bolesti, nema posebnog odrzavanja itd..., kaze on. Kada budem prosao slikacu ako ne zaboravim.
:cao:
 
Može i samo future, odazivam se na sve kombinacije, nema brige. Ima i ukrasnog graba i mnogo toga, najlepše izgleda photinia ali sam berberis preporučio jer je kao korov, otporan, nije zahtevan a možeš da ga kratiš kako god ti padne na pamet, sve trpi i tera, a i nije skup.

photinia
29405l3.jpg

2rrs2t4.jpg

160al9k.jpg

nl1onl.jpg

35040ug.jpg

prlsj.jpg

2qwpfdh.jpg

2u8kk7p.jpg
 
Berberisa je bilo 2 vrste, 6 i 7 evra ako sam dobro zapamtio, a za malo veće količine čovek spušta cenu. Uzmeš jednu ili dve pošto lepo rastu i već za par meseci možeš da odvajaš mladice što izbijaju.
 
Ova forzicija lepo izgleda, samo u kom periodu cveta ? Koliko joj traje cvet ?
 
Kod nas je najstarija i još uvijek po selima i rubnim gradskim naseljima najraširenija biljka za žive ograde GRAB. Kod sebe na vikendici imam uglavnom grab i dio drena. Dren se pokazao također odličan. Dobro trpi i najžešće zahvate i orezivanje, a gušći je i lijepši od graba. Također je zgodan i glog, ali malo bode... Najvažnija stvar kod živi listopadnih ograda jest ta da ih ne šišate okomito, već u blagoj "piramidi". Stvar je u tome da donji listovi dobiju dosta sunca i svjetla, da vam se ne dogode rupe i šuplja mjesta koja je kasnije teško zatvoriti. U gradskim sredinama više se preferiraju zimzelene i egzotične vrste, ali nema mi ljepše do klasične grabove živice u idiličnom seoskom krajoliku... :sreca: :sreca:
 
U planu mi je da posadim jedno 50 metara ograde sa " Ulmus pumila celer " . Da li ima neko iskustva sa ovom ogradom. Informacije koje imam tj .sa sajta prodavca je da raste veoma brzo . 2 godine 3 metra , listopadna .
Meni licno odgovara sto raste brzo ,tako da bi staru- postojecu zamenio sa ovom .
 
Čuo sam da je prilično agresivna vrsta, treba je češće šišati. Ali sve zavisi koji se teren pokriva, jer je sigurno u nekim situacijama idealna.
 
Ova živa ograda od graba super izgleda. A na zimskim slikama će se videti bolje raspored sađenja graba da bi se dobio tako gust sklop žive ograde.
 
Баш добро да постоји ова тема.

Пре него што сам је видела направила сам мало истраживање јер ми је требало следеће:

1. да ниједан део биљке не буде отрован
2. да буде непроходна
3. да буде отпорна на зиму и мразеве
4. по могућности зимзелена или листопадна која задржава лишће током зиме

Списак се свео на следеће

1. Жутика (Berberis Vul.) - ова треба да има и бодље ако се не варам!
2. Буква (Fagus)
3. Граб (Carpinus)

Видим да сте и ви овде свели на исто, само молим да се јаве власници ових биљних ограда са искуствима око опадања лишћа!


Едит: ко је питао за Форзицију, ја сам имала прилике да се сусретнем са њом! Интензивно је жута, задржава цветове већи део пролећа и лета и добро подноси нашу климу. Једино што мене мало иритира боја, али ко воли биће веома задовољан њоме!
 
Ja svima toplo preporučujem lovor višnju (Prunus laurocerasus) jeste da je svaki deo biljke otrovan, ali onome kome to ne smeta (i ko ga neće jesti! :zli:) će se sigurno svideti!
Raste veoma brzo, u proleće izbije prvi talas rapidnom brzinom, pa posle raste malo sporije ali i dalje brzo...
Ima tamno zelene listove dugačke i po 11, 12 cm...
Zimzelena je biljka ne smeta joj ni kad se neki deo zaledi u potpunosti, za mene je to savršena živa ograda...
Naravno što se više orezuje to je list sitniji ali i dalje velik ali ne preterano širok.
Slikaću sutra moj žbunić baš sam ga juče malo prikratio iznad njega je ruža pa se guraju stalno...
Mada lepo raste, raste u bilokakvoj zemlji, trpi sušu ali ne preterano, biljka je fantastična! :bravo:
 
Nazad
Vrh