Klanje i i guljenje kunica

peto1

Moderator
Učlanjen(a)
19 Jul 2009
Poruka
6.624
Lokacija
NS Novi Sad
Prema dosadasnjim temama nigde se ne spominje klane i priprema kunica za domacinstvo u sopstvenoj verziji. Ko kako kolje kunica i kako ga najlakse odrati i pripremiti za zamrzivac ili za upotrebu odma posle klanja.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sGWefUacuVM[/youtube]
 
ma ovaj na video isječku nešto mrljavi a kako ga je zaklao mogu misliti.
nekad sam ih klao tako da nogom stanem na kunićeve zadnje noge a lijevom rukom držim za uši i naglo povučem tj rastegnem ga,tako mu pukne vrat ili se onesvijesti i onda sjekirica-cap carap iz jednog poteza.u zadnje vrijeme ga ošamutim malim drvetom iza ušiju i opet sjekirica,tako se nikad nije desilo da skiči.a guljenje-špaga za zadnje noge i okačim za jednu letvu i gotovo za tri minute maksimalno s tim da za razliku od onog videa prvo zgulim kožu pa tek onda vadim unutarnje organe ::namigivanje::
 
ja ga uhvatim za zadnje noge da visi i onda štapom iza ušiju, tako ima najmanje krvi na vratu kada se oguli.
objesim ga za omčice oko nogu, stavim kantu s vodom ispod njega i odrežem glavu.odmah sva krv ode u kantu i sve čisto okolo
kasnije guljenje i vađenje utrobe
 
Ja ga kolem isto kao i ovi samo sto ja pre nego sto pocnem da ga derm pustim krv na vratu onda kada vec visi.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nY2lFIizg8g&feature=related[/youtube]
 
Isto i ja ovako gulim...ovaj mladi sto guli na levoj strani u video pojma nema, sve je ispokido kunicu batak kako ga je gulio ::lose::
 
Vidio sam, Ameri, šta možeš. Ovako ih i ja gulim samo što noge odrežem kod koljena/lakta i glavu odrežem i bacim s kožom. I onda vadim utrobu :D
 
Onaj prvi snimak ima sigrno dlaka po mesu nije po meni za uzor. Pogledajte mu noz samo sav dlakav kako testeri po mesu, zatim na zglobovima nogu ostaci kozice sa dlakama :nono: nikako tako sve se skida odjednom nema zasecanja. Nikad se utroba ne otvara ako se krzno ne svuce. Jer dlake ce svugde da vam se nahvataju.
Ovaj drugi snimak je OK tako se deru zivotinje. Ja kad sam pocinjao da derem uglavnom su to bili jarici uvek sam imao problem sa dlakama. Gledao sam i lovce i mesare kako deru jarice i svugde sam u meso nasao makar po neku dlaku. Jedan jako koristan savet kod deranja koji sam skontao duboko razmusljajuci (posle desetak oderanih zivotinja) je ta da se noz uvek zabada izmedju mesa i koze i vuce prema napolje. Tako ne secete dlake i meso nema dlaka. Ako nozem secete od koze ka mesu secete i dlake i tada mnogo sitnih dlacica se hvata na meso i nedaj boze da te dlacice pokusate skinuti sa vodom onda ste nagrabusili.
Sece se samo iznad kolena zadnjih nogu i spusta se do analnog otvora odatle pa na dole se svlaci uz povremeno naslanjanje noza izmedju mesa i koze kasnije se opet na kolena prednjih nogu secne koza i to je to. Glava se odsece skroz ili se i ona odere sto kaze peto1 corba je odlicna. Ja jedem corbu ali glavu ni slucajno neko od starijih to oglaba :) .
Nisam skolovan mesar samouk sam iza sebe imam oko 60 - 70 oderanih uglavnom jarica i po neko jagnje, probajte ko ima problema sa deranjem da me poslusate za noz sto sam vas posavetovao. Ono sto ja oderem nema dlaka po mesu :ppozdrav:
 
Super tehnika smo sto je to mladi zec nema u njemu kila, mozda malo vise, ali covek zna svoj poso.
 
Brzo prekracivanje muka pre klanja.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OuSY9OCD0Zo[/youtube]
 
Evo ovako. Jedan jako dobar lovacki nacin deranja zeca. Potreban vam je jos neko za pomoc ali je gotovo za minut i bez dlaka, Udarac za vrat i klanje standardno. Uhvatite zeca za ledja i po sredini rasecite kozu 4-5 cm. U rascep vi i pomocnik gurnite prste i svako povuce na svoju stranu. Ieto zeca skroz oderanog do glave i sapica. :D
 
Neki kunici su spremni za klanje.Zanima me dali se ciste od granula domacom hranom i koliko dana pre klanja?
 
akacija
ako u granulama nema kokcidiostatika,dovoljno je samo taj dan ne nahraniti kuniće.
 
ekologija.pf.uns.ac.rs/Biljni%20i%20zivotinjski%20svet/Z%202.doc Prekopiraj u pretragu i imaces kompletnu dokumentaciju o klanju zivotinja.

IV PREGLED KUNIĆA
Član 85
Držalac kunića, najdocnije 12 časova pre klanja, prijavljuje nadležnom organu klanje kunića.
Uz prijavu iz stava 1. ovog člana mora se podneti i uverenje o zdravstvenom stanju kunića ako se kunići otpremaju u klanicu radi klanja.
Kunići pre klanja moraju gladovati najmanje tri časa.
Član 86
Kuniće za klanje pregleda nadležni organ u mestu porekla 24 časa pre prispeća u klanicu i o tome izdaje uverenje o zdravstvenom stanju. Pregled mora da se ponovi ako je prošlo više od 24 časa od prvog pregleda do klanja.
Ako su kunići pregledani u mestu porekla u poslednja 24 časa i ako je tom prilikom utvrđeno da su zdravi, premortalnim pregledom u klanici utvrđuju se zdravstveno stanje i povrede nastale u toku transporta.
Član 87
Neće se dozvoliti klanje kunića:
1) ako nije podneseno uverenje o zdravstvenom stanju;
2) ako su u stadijumu linjanja;
3) ako su mršavi ili ozleđeni;
4) ako prilikom pregleda pokazuju znake poremećenog zdravlja;
5) ako boluju ili postoji sumnja da boluju od tularemije, stafilokokoze i miksomatoze;
6) ako potiču iz uzgoja u kome je 15 dana pre klanja utvrđena tularemija.
Član 88
Kuniće pre klanja treba omamiti na human i stručan način primenom električne energije ili ugljen-dioksida.
Kunići se kolju prerezom krvnih sudova vrata.
Član 89
Zaklani kunići se obrađuju na sledeći način:
1) zaklanim kunićima treba odmah posle iskrvarenja skinuti kožu zajedno sa ušima, odrezati noge u karpalnom i tarzalnom zglobu, otvoriti trbušnu i grudnu šupljinu i izvaditi creva i želudac;
2) jetru, srce i pluća treba ostaviti u prirodnoj vezi s trupom.
Ako se zaklani kunići ostavljaju u koži, odmah posle iskrvarenja treba odstraniti organe trbušne i grudne šupljine.
Član 90
Pri pregledu mesa i organa zaklanih kunića moraju se pregledati glava, spoljna i unutrašnja površina trupa i svi unutrašnji organi.
Član 91
Na osnovu pregleda, kao i na osnovu rezultata eventualnog mikrobiološkog ili drugog ispitivanja, meso i organi zaklanih kunića ocenjuju se kao:
1) higijenski ispravni za javnu potrošnju;
2) higijenski neispravni za javnu potrošnju.
Meso i organi zaklanih kunića su higijenski ispravni za javnu potrošnju ako su organoleptički besprekorni.
Meso i organi zaklanih kunića su higijenski neispravni za javnu potrošnju:
1) ako su utvrđeni razlozi zbog kojih nije dozvoljeno klanje prema članu 87. ovog pravilnika;
2) ako je utvrđeno da su bolovali od tuberkuloze, pseudotuberkuloze, pastereloze, listerioze, salmoneloze i trovanja krvi (sepse);
3) ako su organoleptički promenjeni iz bilo kog razloga.
Meso kunića ocenjeno kao higijenski neispravno za javnu potrošnju mora se odmah učiniti neškodljivim.
Član 92
Za javnu potrošnju nisu higijenski ispravni organi zaklanih kunića ako su na njima utvrđene patološke promene.
Meso zaklanih kunića iz stava 1. ovog člana higijenski je ispravno za javnu potrošnju samo ako je organoleptički besprekorno.
Član 93*
(Prestao da važi)
Član 94
Posle pregleda zaklanih kunića, trupove i organe treba ohladiti tako da se u dubini mišićnog tkiva trupa dostigne temperatura do + 4°C, a organa do + 3°C.
Član 95
Odredbe čl. 82. i 83. ovog pravilnika koje se odnose na hlađenje i smrzavanje mesa zaklane pernate živine primenjuju se i na hlađenje i smrzavanje mesa zaklanih kunića.
 
Nazad
Vrh