Aronia melanocarpa

Ne brini neće na 80 i koji stepen fa pukne,bar ne bi trebalo.Probaj sa manjom temperaturom a duže vreme još ce ukus biti približniji svežem.Ako ima neko blizu mene radi bi kupio stotinak kg sveže za sopstvene potrebe.
 
Pa tako nekako i dodje cim prelazi 80 spremno za skidanje, jos mi drugar rece da tople flase napunim prevrnem,i polako u hladnu vodu potopim da se ohlade. Zanimljivo da nepukne nijedna u tom kaljenju
Kako misliš da ih 'prevrneš' nakon punjenja? Pišeš nekako nerazgovetno, jedva shvatam o čemu govoriš.
 
Okrenes flašu naopako.Tu na grliću flaše kad se stavi čep može doći do kontaminacije .Kada je okreneš naopako (prevrneš) toplota soka pasterizuje i taj deo pa je mnogo manja verovatnoća od kvarenja.
 
To nisam video do sada da se prevrće flaša.
Hvala obojici na informacijama i pojašnjenju.
Ja ću probati, za početak, nekoliko litara, pa ako se pokaže da funkcioniše, sledeće sezone ću svu Aroniju u matični sirup.
Ovo što govorite, to je proces kako se priprema matični sirup?

Dakle,.. :
1. Mlevenje Aronije kroz vodenicu za meso,.
2. Pulpu iscediti.
3. Sirup kuvati dok ne dosegne 80C i na toj temperaturi kuvati par sekundi?
4. Sirup sipati u zagrejane flaše.
5. Potom ih prevrnuti naopako u posudu sa hladnom vodom. (Koliko dugo da stoje u toj hladnoj vodi) ?

* Pulpu proučiti, koristiti za čaj.
Mislim da za džem nema svrhe koristiti pulpu jer sve što je vredelo otišlo je u sirup?
 
Tako nekako,ja imam presu za sok i pasterizator tako da je sličan postupak ali suština je ta.
Gde se može kupiti presa za sirup? Neka preporuka?
Dakle ništa profi, već za lične potrebe da se iscedi sirup sa 50 žbunova Aronije. Kada rodi, kao ove sezone, presa bi dobro došla.
 
Poslednja izmena:
Sve je to skupa oprema za amtersko ceđenje.

- - - - - - - - - -

Možeś od povoljnijih pogledati neke prese za grožđe ubaci se cediljka unutra (džak)i udri.Imas i te vodene manjeg kapaciteta ali su skupe za te male potrebe.

- - - - - - - - - -

www.migros.co.rs pogledaj tu imas i cenovnok pa se pronađi,nije komplikovano ni napraviti.
 
Pero@
Jesi ti kad u zivotu sta pasterizovo kad prvi put cujes da treba okrenuti(prevrnuti il kako vec razumes)?
Neki dzem,sok i sl.
 
I koliko soka dobijete od koliko kila, nesto mi taj metod zvuci razbacivacki bez postene prese
 
Znaci nisi to do sada radio, ja sam razumeo da je neko to vec radio pa zna rezultate...SrdjanZorz?

To je posle prese mozda i najbolja ideja.
 
Znaci nisi to do sada radio, ja sam razumeo da je neko to vec radio pa zna rezultate...SrdjanZorz?

To je posle prese mozda i najbolja ideja.
Nisam. Aroniju sam uzeo dvogodišnju, u saksijama ovo joj je 4. godina (sa onih njenih dve). Prošle sezone je bilo ploda, ali jin približno kao ove. Prošle sezone sam ostavio u zamrzivač, a dobar deo smo konzumirali u sirovom stanju.
Ove sezone je rodila samo tako, pa ću jedan deo iscediti u sirup.
Tačno, presa bi bila idealna, ali je skupa. Ja imam tek 50 sadnica. Možda ću, sada u Oktobru, da rasadim oko 10 sadnica, ali svakako se kupovina prese za sok ne isplati za proizvodnju za lične potrebe. Ne znam nikoga ko to ima i da se plati ceđenje je jedna od opcija.
 
Hidraulicna dizalica od 10 tona Wurth kosta oko 3500 dinara, nije losa ideja za nekog ko bi da napravi sam neku presu....prakticno je potrebna ploca koju ce da potiskuje i fiksna ploca, izmedju njih idu plodovi a slobodnim padom se cedi, to je neka moja ideja
 
Hidraulicna dizalica od 10 tona Wurth kosta oko 3500 dinara, nije losa ideja za nekog ko bi da napravi sam neku presu....prakticno je potrebna ploca koju ce da potiskuje i fiksna ploca, izmedju njih idu plodovi a slobodnim padom se cedi, to je neka moja ideja
Ta cena je smešna, na 10tona koje su više nego dovoljne za ceđenje?
 
Nazad
Vrh