Aronia melanocarpa

nesanis je napisao(la):
Pojasnite postupak dobijanja soka, kakve su to prese ...........

Ne znam, video sam prilog na TV u kome je bilo reči o tome da se teško cedi i da su potrebne posebne prese. Pazi sve voćke oimaju preko 80% tečnosti ali neke lako ispuštaju sok kao grožđe ili breskva a neke jako teško kao dunja. Izgleda da se iz aronije sok malo teže cedi.
 
Sto se tice uzimanja reznica ,to je proljece,prije kretanja vegetacije.Zemlja koja se koristi,je neki supstrat,pomijesan sa perlitom.Tako uzete reznice smjestite u poluhlad i uz orosavanje do kraja jeseni formiraju jaku zilu.Takodje mogu se dobiti nove sadnice iz izbojaka,koje sadnica izbacuje,uz to ako ima viska vode jos vise.Korijen u aronije je dosta veliki sa punooooo mali zila.
Mislim da se sok od aronije moze dobiti prokuhavanjem sa vodom,jer tako svi rade,pa onda cijede.
 
dadoxxl je napisao(la):
Mislim da se sok od aronije moze dobiti prokuhavanjem sa vodom,jer tako svi rade,pa onda cijede.
Da, može ali kao što znaš kuvanjem se deo vitamina gubi. Sok koji je skup je od sveže ceđene aronije. Da li je to trgovačka folirancija ili je stvarno bolji ne znam.
 
nema trgovacke foliracije kad je trgovci unemaju u svojoj ponudi, barem ne pravi prirodni sok.

neznam sto se toliko svi cudite cijeni od 30 eura za bocu.

pa pogledajte koliko kosta kilogram zvaka u trgovini , oko 50 eura.

e pa onda pravi prirodni sok nemoze biti nesto jeftiniji.

drugi je par cipela sto ljudi svoj rad ne cijene pa daju trgovcima svoj znoj i muku u bescjenje
 
Kod čuvenog Zareta bio je momak iz firme koja pravi pakuje i prodaje nekuvan sok. Sve ide u prodavnice zdrave hrane. Ispod je naravno išao telefon, ako neko želi da kupi sadnice ili da uđe u kooperaciju. Ti njima aroniju a oni prave sok.....

Ja se ne čudim ceni ali ona ne može da opstane. Aronija se lako gaji agrotehničke mere minimalne osim dosta đubrenja, ne prodaje se sveža pa ne moraš da paziš pri berbi. Sa prinosom koji ide do 25 tona po ha u trećoj godini to je ludačka zarada i ne može da opstane.
Visoka cena je posledica trenutka. To je tek otkrivena biljka za većinu, pripisuje joj se mnogo više nego što stvarno može...znaš ono leči sve osim ćelavosti. Tako je bilo sa borovnicom , brusnicom, sada sa aronijom a već stiže nova magična biljka, kineski Goji. E taj leči i ćelavost... :haha:
Cene aronije će padati sve do granice isplativosti.
 
Odg: Aronija melanocarpa

Pozdrav svima,vidim da se o Aroniji diskutuje,a već dve godine niko nije ništa napisao,pa evo par reči od mene.Na predavanju za voćare u Bečeju 11.02.2011.pitao sam Prof.Dr.Z.Keserovića o uzgoju Aronije i on kaže da je kod nas niko ne otkupljuje,pa će proizvođači proći kao i oni sa uzgojem puževa i nojeva.razmislite o tome,pozdrav.
 
gde kupiti proverene kvalitetne sadnice-manju kolicinu za svoje potrebe?
 
Odg: Aronija melanocarpa

dedavelja je napisao(la):
Pozdrav svima,vidim da se o Aroniji diskutuje,a već dve godine niko nije ništa napisao,pa evo par reči od mene.Na predavanju za voćare u Bečeju 11.02.2011.pitao sam Prof.Dr.Z.Keserovića o uzgoju Aronije i on kaže da je kod nas niko ne otkupljuje,pa će proizvođači proći kao i oni sa uzgojem puževa i nojeva.razmislite o tome,pozdrav.

Meni je poznato da se u Makedoniji podižu zasadi Aronije. Makedonski poljoprivrednici prve ugovore za otkup sa Nemcima. Zanima me da li u Vojvodini postoje uslovi za podizanje zasada Aronije?
 
Odg: Aronija melanocarpa

[/quote]

Meni je poznato da se u Makedoniji podižu zasadi Aronije. Makedonski poljoprivrednici prve ugovore za otkup sa Nemcima. Zanima me da li u Vojvodini postoje uslovi za podizanje zasada Aronije?
[/quote]

aronija se moze uspjesno uzgajati na cijelom balkanu i europi.
Post je spojen: [time]1299174696[/time]
_________________________________________________
poljogospodar je napisao(la):
elsale je napisao(la):
cvećka je napisao(la):
ostaje na tebi da odlucis, ja cu koristiti uvijek stajski gnoj, nikakva mineralna gnojiva :D
zbog cega ne mineralna gnojiva:haha:

zato sto smo mi u postupku dobivanja ekoloskog certifikata pa minerlna gnojiva nisu dopustena.

u "obicnom" uzgoju moze ici i mineralno
 
Odg: Aronija melanocarpa

Pozdrav svima,Bole Ser,za borovnicu i brusnicu pouzdano znam da nije pogodna za gajenje u VOJVODINI,jer volu hladovinu,šumsko zemljište,a pošto Aroniju zovu i ''Sibirska brusnica'' pretpostavljam da ni njoj ne odgovara kada leti uprži sunce.Isto tako u VOJVODINI ne odgovara ni malini,rekao Prof.dr.Z.keserović na onom predavanju od11.02.2011 Pre petnaestak godina je PIK BEČEJ sadio maline pa se baš nisu dobro pokazale,rekli su zbog klime i zemljišta,onda sam još i ja radio u PIK u..
 
Odg: Aronija melanocarpa

dedavelja je napisao(la):
Pozdrav svima,Bole Ser,za borovnicu i brusnicu pouzdano znam da nije pogodna za gajenje u VOJVODINI,jer volu hladovinu,šumsko zemljište,a pošto Aroniju zovu i ''Sibirska brusnica'' pretpostavljam da ni njoj ne odgovara kada leti uprži sunce.Isto tako u VOJVODINI ne odgovara ni malini,rekao Prof.dr.Z.keserović na onom predavanju od11.02.2011 Pre petnaestak godina je PIK BEČEJ sadio maline pa se baš nisu dobro pokazale,rekli su zbog klime i zemljišta,onda sam još i ja radio u PIK u..

I ja tako mislim, zato i pitam. Profesor Zoran Keserović je pre dve godine govorio da Bačka nije pogodna za uzgoj Kruške, sada je promoviše, možda postoje neki klonovi koji mogu da se uzgajaju u Bačkoj, moguće da i Aronija ima neki klon: Postoje neke sorte malina koje mogu da se uzgajaju u Bačkoj, to su novije sorte, samo nisam stručan da o tome pričam, znam da postoji ekonomska isplativost, mada neznam kolika :)
 
Odg: Aronija melanocarpa

:zli: Aronija se može saditi svugdje,naziv je Sibirska borovnica,ali nije u rodu ni borovnici ni brusnici,tako da ne beri brigu samo sadi i nagodinu beri ::svaka cast::
 
Odg: Aronija melanocarpa

seneka je napisao(la):
:zli: Aronija se može saditi svugdje,naziv je Sibirska borovnica,ali nije u rodu ni borovnici ni brusnici,tako da ne beri brigu samo sadi i nagodinu beri ::svaka cast::

nije uopce tako naziv, Sibirska borovnica ni brusnica". to je neko izmislio i sad svi tepu po tome. to je Aronija ili Aronia i tako se zove. lat. aronia melanocarpa
 
Odg: Aronija melanocarpa

Isto je netko izmislio glupost da paw-paw biljke moraju da se sade najmanje 3 komada i to u trougao stranica 1,5 m, več sam to pročitao na puno foruma čak i stranih a mislim da to nije istina :haha:
 
Sadnica ima u svim većim rasodnicima,ja sam je poručila iz Novog sada i već je počela da lista. Sadnice su stare tri godine i visine su 80 cm.
 
Nazad
Vrh