Aronia melanocarpa

evo spoj (kalem) slikan danas aronija na kaludjerci:



radio sam i stit kalemljenje na spavajuci pupoljak lepo je sraslo, a u prolece videcu oce li poterati (podloga divlj. kruska):



Telefonom sam slikao zato su slike loseg kvaliteta.
 
Danas sam rasuo Kalijum hlorid po redovima, ručno. Nek se upija u zemlju do sledeće sezone. Jeftiniji je od kalijum sulfata a budući da je aronija iz porodice ruža, KCl je prihvatljiv oblik kalijuma.
 
Čuo sam se malopre sa Aronia d.o.o. i dobio uveravanja da će biti do kraja nedelje najkasnije ponedeljak sledeće nedelje. Sačekajmo.
 
Finalni proizvod.
rd7DPzE.jpg
 
Ratko ja sam dao preporuku za vino. Da treba praviti prema tehnologiji prof.Jovića. Poštujući te principe ima se automatski i proizvod koji je u skladu sa zakonom i koji može dobiti sve sertifikate u Srbiji.
 
Pozdrav forumasima i ljubiteljima aronije,nov sam na ovom forumu,inace imam zasad od 200 dvogodisnjih sadnica aronije u Drazevcu nadomak Beograda.Jako mi se svidja ova ideja o pravljenju vina pa ovom prilikom zelim da porucim Vladimiru svaka cast i samo napred.Inace nadam se da cu u buducnosti moci da pomognem nekim svojim zapazanjima kao i vi meni,jos jednom pozdrav i svako dobro!
 
Pozdrav forumasima i ljubiteljima aronije,nov sam na ovom forumu,inace imam zasad od 200 dvogodisnjih sadnica aronije u Drazevcu nadomak Beograda.Jako mi se svidja ova ideja o pravljenju vina pa ovom prilikom zelim da porucim Vladimiru svaka cast i samo napred.Inace nadam se da cu u buducnosti moci da pomognem nekim svojim zapazanjima kao i vi meni,jos jednom pozdrav i svako dobro!


Za početak kad budu cvetale obilazi ih obavezno da vidiš da li ima rutave bube . Ako ima rutave bube ne gine ti borba s njom. Najgora napast za aroniju.

sledeci postovi prebaceni:
http://poljoinfo.com/showthread.php?716-Rutava-buba
 
Poslednja izmena od urednika:
Treba li aronija da se oreze sad kad je vreme orezivanja voca? Ili treba da se pusti sama da formira zbun? Ja je nisam rezao od sadnje, a to je bila jesen 2013
 
Treba li aronija da se oreze sad kad je vreme orezivanja voca? Ili treba da se pusti sama da formira zbun? Ja je nisam rezao od sadnje, a to je bila jesen 2013

Moj je zasad iz novembra 2011.
I ja sam u sličnom rebusu oko orezivanja. Fakat je da tanke grane, bočne isto imaju roda i to toliko da padaju po zemlji. 2014 takvu nisam ni brao jer je bila toliko blatnjava da se nije isplatilo. Malo ću je ipak potkresati ove godine, jer mi prašnjav i blatnjav plod samo pravi potrošnju a ničemu ne služi. Mogu se te grane i podvezati ali na 1200 sadnica to možda i nije racionalno s obzirom na to, da u slučaju orezivanja bi trebalo da kompenzuje sa više roda na granama koje ostanu. Ovo je samo hipoteza. U svakom slučaju, imaću dovoljno roda i sa orezivanjem tako da ću ja orezati ove godine, samo da se malo "razdani" od ove kiše.
 
U većem delu Srbije se sneg otopio i došlo je vreme da se počnu radovi i sa aronijom. Kada prođe kiša naravno.
Jel je prihranjujete ovog proleća? Ako da onda sa čime?
Ja plairam ureu, meni tako treba radi zakišeljavanja zemljišta i to u trake, krajem meseca, jer tamo vidim padaće kiša pa da se lepo "upije":osmeh:. Jesenas sam razbacao KCl i to lepu količinu.
Ovih dana sam bio da obiđem, još ne otvara pupoljke, što je dobro po meni.

Možda će vam zvučati suludo ali sada je i pravi trenutak da razmišljate o ovogodišnjem rodu i šta sa njim planirate. Ja ću praviti vino, višak ako bude ide za prodaju a da čujemo i vaše predloge...

Inače Aronia d.o.o. mi je zimus isplatio 2/3 novca za predati rod. To je tek toliko da pokrije berbu i prevoz.

Eto imate sad tri teme: prihrana, planovi sa rodom ove godine i isplata vaših otkupljivača.
 
Nazad
Vrh