Aronia melanocarpa

Odg: Aronija melanocarpa

zavisi od nacina sadnje.

kod sadnje za strojnu berbu 2500 komada na hektar. izmedju biljaka 1 metar, u redovima 4 metra razmaka minimalno.

zaljevanje pozeljno.
 
Hvala za linkove prelepe plantaze....

aronia-apfelbeere-plantage.jpg
 
na ovoj slici su prskalice zato sto je to rasadnik sadnica, a ne vocnjak, pa su jako gusto posadjene.

kod vocnjaka moze i jedno i drugo.

Manji su troskovi na kap po kap , manje vode, manje energije , manje mogucnosti za kradu sistema , manje korova , manje stete po listovima itd.itd
 
Poslednja izmena od urednika:
markodanube je napisao(la):
Aronija se prodaj na zapadu industriji namirnica ( za farbanje vocnih jogurta , sokova zelei itd. ) i retko gde ima da se kupi na pijaci ili marketu

to je zato što je skoro nejestiva u presnom obliku. Ko razmišlja o sađenju ove biljke mora unapred da smisli šta sa njom hoće da radi?
1. ili da je isporučuje nekom ko ima preradu
2. ili da je sam preradi u nekom obliku
Kao svež proizvod mislim da nema perspektivu jer narod ne poznaje ovu voćku koja usput nema nikakve veze sa Sibirom već je iz Amerike.

U literaturi piše da je jedna od najzdravijih biljaka pa bi svako trebalo da ima u voćnjaku jedan dva žbuna da pravi sokove, džemove deci i starijima. Mislim da može i da se suši i onda koristi kao čaj kao odlična preventiva. lako se gaji i lako razmnožava reznicama ili korenovim izdancima. Odlična je za vikendaše jer nema posla oko nje.
 
Pozdrav :bravo: :bravo: Jesenas sam zasadio dvadeset korena aronije o njoj znam samo sa interneta, a zasto je nejestiv u svezem stanju. Danas sam se informisao kolika je cena flase 0,75 soka od aronije :sta: oko 28e, lepa cena ::novac:: ::novac::
 
ne zelim da baksuziram kolege ali mi ova prica sa aronijom malo lici na pricu sa brusnicom a oni koji su je sadili odlicno znaju kako su prosli jer cim kad se neko pojavi kod zaharija to mi smrdi na :haha:??voleo bih da se neko ovde oglasi ko je ima i to u dovoljnim kolicinama i da nam pojasni sve od sadnice pa do prodaje jer imam neke inf da se opet pojavljuju ljudi koji hoce da prodaju sadnice i magla.nisam negativac vec me iskustvo naucilo.ako je tako kako se prica ja je odmah sadim na 1h.ali se bojim da ovi sto imaju male povrsine mogu samo da je prodaju onima koji je preradjuju a mislim da ce oni tu uzeti kajmak.dajte me razuverite i odmah porucujem sadnice( ali sa argumentima: ja sam proizveo toliko i toliko, toliko i toliko sam prodao po toj i toj ceni npr).pooooz
 
kod nas je sve tako, kad sam poceo da radim sa malinama hteo sam da odmah zasadim 40ari, ali me je porodica odvratila od toga te sam zasadio samo10ari i nisam se pokajao. Prve tri godine je islo super, posla preko glave ali i novca na kraju ::novac::. Onda su poceli problemi sa odkupom i cenom, i to je bio kraj.Vratio sam ulozen novac.
Kod nas izgleda da nista ne ide na duze staze,pocnemo da radimo nesto posao ide tri do pet godina i onda zastoj. tako je sa svim vocnim kulturama . Zato sam aroniju zasadio samo za svoje potrebe. Pozzzzzz,,,,,, ::namigivanje::
 
nesanis je napisao(la):
Pozdrav :bravo: :bravo: Jesenas sam zasadio dvadeset korena aronije o njoj znam samo sa interneta, a zasto je nejestiv u svezem stanju. Danas sam se informisao kolika je cena flase 0,75 soka od aronije :sta: oko 28e, lepa cena ::novac:: ::novac::

Nije nejestiva. Jednostavno nije previše privlačna za jelo u svežem stanju. Ako si gledao prilog o aroniji, video si da je prilično "suva", to jest do soka se teško dolazi. Potrebne su posebne prese i to je jedan od razloga skupog soka.
 
Citao sam da bolesne osobe konzumiraju svezu aroniju po 30gr dnevno. Pojasnite postupak dobijanja soka, kakve su to prese :udri: :veseljak:: :veseljak:: Pozdrav,,,,
Mislim na kolicinu od petesetak kilograma aronije to je po meni (samo za svoje potrebe ) :D
 
Nesanis koliko imas posadjeni sadnica?
Imam posadjeni oko 100 komada i dovoljno za mene i prijatelje.Problem je u tome sto ljudi malo poznaju neke nove vrste voca.Kod nas je problem sve prodati ukoliko je cijena malo veca,pa bilo o kojem se proizvodu radi.Trgovacki centri se bore izmedju sebe snizavajuci cijene,a o kvaliteti i ispravnosti za ljudsku ishranu,e o tome niko ne vodi racuna.
 
Aronija se veoma lako razmnozava reznicama,od ti dvadesetak mozes imati na stotine za par godina.
 
Nazad
Vrh