Aronia melanocarpa

Mada ako oktopod kaže da je o.k., onda ga preradi.

Nisam ni ja znao puno o tome do sad, osim oko truljenja jer se desilo i meni, čuvane u frižideru ali džabe.

Sad pročitah na netu da su to jako opasna i kancerogena čuda, jako stabilna pa se preradom ne uništavaju: http://www.tehnologijahrane.com/enciklopedija/mikotoksini

Drugim rečima najbolje je na žalost da baciš te plodove sve skupa, uključujući i one na kojima se okom ne vidi trulež.
 
Vino ok, jer ostaje sve u njemu
Rakija - kao prvo pitanje je da li sastav aronije odgovara da se dobije kvalitetna rakija, drugo gubi se mnogo destilacijom a ima mnogo lepsih aroma za rakiju od nje.
Mozda bolje u pecenu rakiju dodati svezi plod i zasladiti medom ili secerom
 
Аронију треба брати са петељком, у гроздићима. Тако се спорије квари. Не знам да ли се труљењем ароније стварају микотоксини. А, они су опасни отприлике као и виршле или пилећа салама - последице су видљиве после 10-20 година.
 
Да је ракија од ароније нешто посебно Руси би је пекли навелико а не би је за ситне паре(1,67 $ УСА франко околина Београда) смрзнуту продавали нама необавештенима и грамзивима.Држимо се ми наших традиционалних ракија а ко хоће и воли да експериментише.....
 
Свима који гаје или имају намеру да гаје аронију у великим засадима мора да буде јасно да с а м о сибирска сорта Елиот има исплативост у индустријској преради .Сорте ароније које се гаје код нас у малим или већим засадима су конзумне сорте које нису исплативе за индустријску прераду у циљу екстракције једињења, јер им количина једињења интересантна за екстракцију далеко испод сорте Елиот.
Конзумне сорте ароније имају свој значај било за употребу у свежем стању било прерађене у сокове,сирупе,компоте,слатко,џемове....
По берби аронија,ако се одмах не употреби,мора да се замрзне поштујући процедуру замрзавања да би се избегле складиштарске болести па употребљавати кад се зато укаже потреба или прилика.
 
Свима који гаје или имају намеру да гаје аронију у великим засадима мора да буде јасно да с а м о сибирска сорта Елиот има исплативост у индустријској преради .Сорте ароније које се гаје код нас у малим или већим засадима су конзумне сорте које нису исплативе за индустријску прераду у циљу екстракције једињења, јер им количина једињења интересантна за екстракцију далеко испод сорте Елиот.
Конзумне сорте ароније имају свој значај било за употребу у свежем стању било прерађене у сокове,сирупе,компоте,слатко,џемове....
По берби аронија,ако се одмах не употреби,мора да се замрзне поштујући процедуру замрзавања да би се избегле складиштарске болести па употребљавати кад се зато укаже потреба или прилика.


Prvi put cuo za sortu Eliot ali kad kaze deda Lala onda nije za ne verovati...!P.S. Sta li bi Vojvoda rekao za ovo Bog te mazo... :) !
 
Jel hoce kokoske da jedu aroniju,zasadicu 10-ak komada za svoje potrebe.Ali u taj deo parcele zalaze komsijine kokoske koje mi trenutno ne smetaju,ali kada dodje na rod jel da mu kazem da odjebe ili da ih pustim i dalje da trebe gamad sa zemlje?
 
Moji su pre neki dan pravili čaj od listova aronije i kažu da je ok.

Listovi se beru uskoro, kada dobiju crvenu boju pre neo otpadnu.

5 listova se stavi u litar provrele vode, da odstoji pola sata, a zatim se po želi dodaje isceđeni limun i med da se zasladi...a i ne mora.
 
A jel se suše ti listovi, i kako ih čuvaš, jel se nižu na nešto , kao duvan ili samo u papirnu kesu , kao lorber...
I za koje "tegobe" se koristi takav čaj?
 
Može svež a može i u papirnu kesu.

Nisam siguran ali čini mi se da sam čuo da je dobar za jačanje srca.
 
Preporučujem kolegama koji gaje aroniju u Vojvodini a da imaju problema sa hlorozom listova, da pored analize zemljišta, sada ujesen bace i inkorporiraju stajnjak prema normama a shodno veličini parcele. Prema rezultatima analize zemljišta može se odmah posle stajnjaka ići i sa veštakom da bi se korigovao mineralni sastav koliko je to moguće a potom inkorporacija zajedno sa stajnjakom. To je moja preporuka i za sve kojima ja prodajem sadnice.
 
Posadio sam 42 sadnice Aronije.
Dvogodišnje, iz saksije.
Deluju mi dosta nisko za dvogodišnje sadnice, ili grešim?
Izmedju 30 i nepunih 45-50cm su u visinu.
 
ova vest je iz oktobra...

''Prerađivači aronije u Poljskoj već nekoliko godina ucijenjuju proizvođače sa niskom otkupnom cijenom, što je iniciralo masovno odusatjanje od gajenja ove voćne vrste. Slična situacija bila je prije nekoliko godina sa proizvođačima crne ribizle kada otkupna cijena nije mogla pokriti ni tekuće troškove gajenja. Ovogodišnja cijena aronije koju su proizvođači mogli da ostvare na tržitu bila je 0.80 zl/kg ili 0.18 evra/kg, dok je cijena proizvodnje oko 1.13 zl/kg ili 0.25 evra/kg.
Poljska je već dugo godina svjetski lider u proizvodnji aronije sa proizvodnjom od 25-30.hiljada tona svježe aronije godišnje.''



http://dobarvocar.com/poljska-niska-otkupna-cijena-aronije-vocari-masovno-krce-plantaze/
 
Nazad
Vrh