Aronia melanocarpa

Lisne vaši nema greške. Ako organsko ne uspe, ideš sa woley ili mospilan dva puta u razmaku oko nedelju dana. Sve zavisi koliko ih imaš posađene. Ako je manji broj onda se možeš igrati i isprobavati koprive, maslačke, babin zub, dedin kuk i slično. JA još nisam primetio kod mene. Za klasičnu proizvodnju a na većim površinama ova i ovakva primena insekticida je u stvari jedina za ovu godinu koja će biti potrebna ukoliko se pojave vaši. Kod nas u Vojvodini obično kreću sa visokim temperaturama. Napomenuću da čak i ako ne bi ničim tretirao, to ti ne bi ugrozilo ovogodišnji rod ali bi najverovatnije uticalo na porast biljke, odnosno ne bi postigla svoj maksimum.

Znam da će biti i zabrinutih zbog ovog mog posta i upotrebe insekticida i hemije uopšte u voću a naroćito "svetoj" aroniji. Razmišljao sam dosta o tome i zaključio sledeće:

Ako brinemo zbog unosa hemikalija putem ishrane onda je fokusiranje na voće u stvari pogrešan izbor. Najviše se hemije po toj logici unese preko žitarica( hleb, peciva, testenina, grickalice...) i daljih produkata od istih-mesa( stoka se hrani žitaricama) unese tokom godine. ZA 365 dana barem trista kila ove hrane. Žitarice se tretiraju i fungicidima i insekticidima i herbicidima. Tako da mi se čini da barem ja najviše hemije unesem preko ove vrste hrane.

To nam naravno ne dozvoljava bahato korišćenje pesticida u voću i povrću. Treba ih izbegavati kada god je to moguće. Kada se i koriste ispoštovati doze, kupiti vagicu i merač za tečnosti pa precizno meriti, ispoštovati karencu barem dvostruko od propisane. Treba čitati stručnu literaturu, edukovati se od stručnjaka, stalno. Nisam pristalica kupljenja informacija bilo gde i od bilo koga po internetu. Zlatno pravilo je da nije važno samo kakva je informacija, već i ko je saopštava.

Puno pozdrava mojiim kolegama "aronijašima" :osmeh: :ppozdrav:
 
Ako neko do sada ima problema sa žućenjem lista, preporučujem korišćenje mikroelemenata preko lista za "prvu pomoć" a potom i regulaciju pH zemljišta da bi bilo oko 6,5.
Mikroelemente imate i u svakom kombinovanom đubrivu. Obratite pažnju da li ima i magnezijuma, jer sam naišao na proizvođača koji ga ne stavlja, što je uredno i navedeno u sastavu, tačnije nije napisano da ga ima dok su ostali mikroelementi navedeni da ih ima. Šteta za ovog proizvođača đubriva jer je magnezijum sulfat prilično jeftin.
 
Tamo vamo, tek sad sam rešio problem sa lisnim vašima, probao sam odmah ono prskanje sa koprivom dva puta, ali kod mene nije dalo rezultata, pa sam pre neki dan poprskao sa wizzzaardom, u apoteci nije bilo preporučenih woleya i mospilana, a prodavac je rekao da je to sve na isti fazon. Hvala vam na pomoći
 
da li rutavu bubu neprskate zbog pcela ili smeta aroniji mislio sam na neki kontaktni insekticid
Није исплативо а од јаког напада нема одбране. Пошто је регистровани инсектицид прескуп направио сам коктел од 3 контактна (дигестивни отрови нису ефикасни) и прскао кад је активна, што ће рећи у сред дана. Побио сам све инсекте ал' док сам стигао до краја воћњака друге су већ биле на почекту. Значи, понови. И тако цео дан и тако више дана. Е сад, ако имаш пуно пара за хемију и гориво, ако имаш времена да дежураш од јутра до мрака с' атомизером у воћњаку и такао икс дана, онда прскај.
 
Stvarno ljudi nemojte predlagati takve stvari, i sami vidite da dok stigneš do kraja voćnjaka na početku se pojave nove bube kojima ne smeta što si upravo oprskao a pobiješ ne samo pčele kao najosetljivije, već i buba mare koje posle jedu vaši kao i ostale korisne insekte...
 
da li rutavu bubu neprskate zbog pcela ili smeta aroniji mislio sam na neki kontaktni insekticid
Ja sam imao par cvetova na svojoj aroniji, ne znam cega sve nije bilo na cvetu od rutave bube do nekih sitnijih, jedva se cvet video
Nicim nisam prskao pa opet zametnuto je preko 70% cveta ce roditi
 
Pobicete i pcele ako prskate rutavu bubu usred dana.
Ја сам то једном пробао пре 3 год. и кад сам видео шта сам урадио, никад више (мада, по неки пут кад полудим од комараца, дође ми да направим коктел и да се попнем с' леђним атомизером на кров).

- - - - - - - - - -

Stvarno ljudi nemojte predlagati takve stvari,
Ниси пажљиво прочитао предлог. Пише: "ако имаш пуно пара за хемију ...", што подразумева употребу Маврика који је једини регистрован а (као) није штетан за пчеле.
 
Ne vezano za temu aronije ali ja kad god prihranjujem ili tretiram sa rastvorom koprive uvek se setim reči kolege oktopoda 'da ako nije štetno za pčele onda se poprskaj po sebi time što prskaš'. Meni nije prijatno i kad vetar nanase tečnu koprivu pa kad vidim bubamaru ja preskočim granu. Hoću da poručim - čuvajmo pčele.
 
Pozdrav ljubiteljima aronije.Skoro sam isao na plantazu,ima i na mojoj aroniji tih lisnih vasi ali sem za oko,ne verujem da ce mnogo da joj smeta!Nemam nameru prskati!Jos jednom pozdrav i svako dobro!
 
Oprskaj koprivom, to ti je organski.

Naseci mlade koprive, potopi u posudu s vodom tako da bude taman pokrivena, posle 24 sata razblaži 1:10 i time oprskaj, al ne po suncu već u zoru ili predveče.

Ako ti ne treba toliko tečnosti, ostavi koprivu par dana u vodi pa zalivaj ali pomalo sa njom da prehraniš gvožđem.
 
Nazad
Vrh