Aronia melanocarpa

Druže znam da imaš iskustva sa raznim vrstama bobica i verujem ti...Mogu ti reći da prošle godine kad su mi prvi put prorodile aronije i probao u više navrata bile su očajne , što kažu "bljak" ...A ove sezone i to relatino rano , već u avgustu su bile ukusne za jelo ...maltene slatke...
Valjda zavisi od godine i vremena sazrevanja...ili već čega...
 
U cvetu aronije su sve guzice dobrodošle osim rutave... ona za sobom ostavlja pustoš..... :osmeh:
 
Valjda sam prošle godine žurio da probam , radostan zbog prvog ploda...a ove godine su nekako i rano sazrele i meni su bile slatkaste...
Čak sam jednom na pijaci, polaskom na posao, kupio 100 gr. od izvesnog ( Jedva sam ga ubedio da mi proda samo 100 gr. ) a i one su bile slatkaste...
 
Evo kalemljene na kaludjerci:



Zadnja slika je razlika debljine izmedju plemke i podloge, a predzadnja je kako je sve sraslo

Probacu sa novom podlogom, za nju kaze covek da na njoj plod bude sladji - oblacinska visnja
 
Poslednja izmena:
Nema mi to puno logike tj.skeptican sam prema teoriji da se aronija moze kalemit na visnju.
Tada bi se mogla na visnju kalemit i jarebika i oskorusa.
Pa bi vodeni tom logikom aroniju mogli kalemiti i na magrivu pa na colt.
Netko bi tada provalio da aronija kalemljena na tresnju daje jos krupniji i sladi plod.
Jbg. i da je moguce pa taj i takav plod onda vise nije aronija!!!
A cisto sumnjam jer tu se brkaju jezgricave i kosticave vocne porodice.
 
Pa nisam verovao da moze i na krusku, pa ide.
Negde se pricalo da japanski javor moze na klen - koji jeste osnova iz te porodice ali nece, familije su razlicite koliko sam upucen aronija pripada familiji ruza gde jesu kruska i jabbuka... dunja, al opet tu je i sljiva i visnja, nego covek koji je to radio - svasta je radio, pa 5minuta koliko mi treba da posadim 3-4 visnje i jos toliko da nakalemim - nije mi tesko..
Drugim recima volim pokadkad sam da se uverim da je greska, a nije mi tesko :osmeh:
 
Prvo su je rutave bube osisale a sad mraz, da li ce biti nesto i za nas videcemo.
14cxv0l.jpg
 
Jel su ove aronije zedne vode ili je neki problem u pitanju?

Kod svakog grozda je lisce suvo i sa belim tackama, a neki grozdovi imaju blago sparusene plodove, ne trule vec sparusene.



 
Šta mislite da li je pametno da zalijem Aroniju kokošijim stajnjakom?
Na selu postoji čovek koji ima neku cisternu u koju sipa vodu i kokošiji stajnjak i po pozivu ide i zaliva ljudima njive, voćke i sl.
Da nije kokošiji stajnjak, bez obzira što je razblažen u vodi, previše jak za Aroniju?

I još jedno pitanje..pošto imam 50 sadnica, da li je moguce Aroniju rasadjivati..koristiti one nove mladare i rasaditi je na taj način?
 
Razmnožavanje aronije položenicama.

[video=youtube_share;81pBFNdDTGM]https://youtu.be/81pBFNdDTGM[/video]
Razgovarao sam sa Đinovićem, on kaže 'ma kakve položenice'.. sada u Novembru, kada opadne list, bočne grane koje su starije od 1god, otseći I presaditi. Naravno, svaka grana je pustila žile pod zemljom, dakle malo zakopati kako bi se grana istekla ispod žila i to je to.
 
Nisam slikao moje, ali su isto jako lepo rodile... Sve grane se spustile do zemlje. Izgleda da im zaista odgovara malo umerenije vreme. (kao i svima nama)
 
Nazad
Vrh