Aronia melanocarpa

Moja aronija 2 godina.
jpwoll.jpg
 
Već sam napominjao da mi je, preko zime, zec obrstio sve vrhove na dvogodišnjim aronijama iz saksije,koje sam prošle jeseni zasadio (50 sadnica).
Pogledam neki dan, jednu koju je preskočio, krenula da formira bobice iz cveta.

Bukvalno je obrstio sve vrhove, na svih 50 sadnica.
Da nije, imao bih već ove sezone rod.
Dakle, kupljene aronije iz saksije, [dvogodišnje], prošle jeseni zasadjene, rod već ove godine.
 
I moja je opora ko drenjina skuplja usta ako im je to lekovito svojstvo nek crknem ali je nebi vise jeo!
 
28584821805_15b90a2969_b.jpg

27969065873_5d6938f113_b.jpg

28584826265_2005f30767_b.jpg

28300584750_fc15e01ecb_b.jpg

28552043956_e598cc132d_b.jpg

28478168682_d91c781650_b.jpg

27967573294_7562de33d6_b.jpg


Da li neko zna šta da uradim sa ovim?
Primetio sam još ranije, kada je Aronija bila manja.
Kupljena je u saksijama.
Iz saksije, zajedno sa Aronijom, je krenulo da izrasta i neko drvo koje ometa Aroniju u razvoju.
Šta da uradim sa tim?
Da iščupam, izvadiću tako celu Aroniju iz zemlje.
Da sasečem makazama?
Krenuće ,verovatno, opet da raste i pravi izdanke.
Inače, to su Superior sadnice iz saksije, kupljene prošle jeseni,50komada.
 
Za divno cudo, i ja probao ovogodisnji rod, i stvarno slatka...a prosle godine ove slatkoce bilo tek u oktobru...
 
Da li neko zna šta da uradim sa ovim?
Primetio sam još ranije, kada je Aronija bila manja.
Kupljena je u saksijama.
Iz saksije, zajedno sa Aronijom, je krenulo da izrasta i neko drvo koje ometa Aroniju u razvoju.
Šta da uradim sa tim?
Da iščupam, izvadiću tako celu Aroniju iz zemlje.
Da sasečem makazama?
Krenuće ,verovatno, opet da raste i pravi izdanke.
Inače, to su Superior sadnice iz saksije, kupljene prošle jeseni,50komada.

Sačekaj jesen pa izvadi to drvo a presadi (ponovo posadi) aroniju na isto mesto ili na neko drugo... Jel to na svakoj sadnici aronije ili samo na toj jednoj? Čini se da je to drvo topola?
 
Samo na toj jednoj.
Misliš da će da se primi ponovo?
Vec je skoro godinu dana u zemlji, pustila je žilice van supstrata saksije u kojoj se nalazila.

Pisao sam mail sa istim slikama i Aleksandri iz Superiora,radi saveta šta da uradim, preko koje sam i naručio Aronije,ali se ne javljaju.
 
Ma to je korov ima da se primi samo budi strpljiv i sačekaj kraj ovogodišnje vegetacije a pre početka februara sledeće godine. Lepo pripremi mesto i pažljivo odvoj to drvo od aronije... pa presadi... želim ti uspeha.... pa sledeće godine javi rezultate....

P.S. To drvo obavezno posadi negde gde neće da smeta, neka i ono traži svoju sreću....
 
Hoću, hvala.
U medjuvremenu se javila i Aleksandra iz Superiora, dala je identičan savet koji si ti predložio.
Stim , što ona tvrdi da postoji mogućnost da je seme dospelo,preko vetra, tu na njivu, ili je bilo u saksiji.
Obećao sam joj da ću poslati slike kada budem vadio Aroniju, da joj pokazem da se seme nalazilo u supstratu, tj. u saksiji.

Postoji li neki način da se zaštitim od zeca?
Na svih 50 sadnica mi je ,preko zime, pojeo cvetove, tj. vrhove. Samo je jednu promašio i ta jedna krenula lepo da cveta..a kako ne živim aktivno tu na planini, kada sam jednom došao, našao sam rutavu bubu, preostale cvetove popasla.
Preživelo samo 5 zrna aronije, krenuli da rastu, formirala se bobica, od tih 5 preostalo samo 3 zrna :)
Da nije bilo zeca, imao bih vec ove godine da uberem plod, a zasadio sam Aroniju prošle godine na jesen.

Postoji li neki način da oteram zeca,jer predpsotavljam da ce Aronija poterati nove izdanke na prolece ?
 
Mozes je lepo celu umotati fasadnom mrezicom koju mnogi od nas stavljaju oko mladih stabala vocaka. Omotaj, zaheftaj da drzi i to je to, ali vrhom nek ide u spic da bi se sto manje snega na njoj zadrzavalo da je ne ugnjavi, porazmisli malo na tu temu pa proceni.

A mozes i par duzih kolaca oko nje pobosti pa omotati mrezicu oko kolaca.
 
Dobra je ideja. Misliš li da će Aronija da potera nove izdanke i cvetove na proleće? Ove godine bih imao rod da zec nije sve obrstio.

Što se Topole tiče, dobio sam savet da je ne vadim, već samo da je potsečem i na proleće, kada krene da pušta izdanke da ih zakidam i Topola će struliti,bez lisne mase, da ne čupam Aroniju i tako je povređujem.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Ali ce koren od topole da truli i zemlji i da prenese trulez na koren aronije koja ce onda stradati od trulezi korena. Uzmi primera radi nesto drvenasto sto poseces, ostavi koren, iscupaj za mesec dana i vec ces primetiti belu navlaku kao gusta paucina na korenu, pomirisi koren i nanjusices trulez.

Moji juce obrali dva zbuna koja imamo, dosta ranije nego prethodnih godina ali su full zrele, probao sam ih i ne znam sta moja majka tu vidi slatko, odvratne su kao i obicno. Jedino mi je gora crna ribizla, od nje mi je bas ono da povratim.
 
Nazad
Vrh