PIO + Zdravstveno

Gledam jutros emisiju Domaćin, i čujem da po novom zakonu od pre par nedelja bar jedan član poljoprivrednog gazdinstva mora da plaća pio. Ja sam registrovao ove godine gazdinstvo, imam cela 2ha i nisam zbog zemlje ni registrovao već zbog matičenja ovaca. Kao članovi domaćinstva vodimo se ja, koji sam u stalnom radnom odnosu, otac koji je penzioner i radio u firmi, i majka koja nije nigde radila, ta zemlja se vodi na nju i ona ima 78 godina. Da li ću morati za majku da plaćam penziono i socijalno ili ne, do sada je bila osigurana preko oca, molim nekog ako zna da mi odgovori, jer ne znam kome da se obratim više za savet, pošto su me i dok sam registrovao izvozali samo tako.

Evo i audio snimak iz emisije Domaćin, malo je lošiji
http://vocaroo.com/i/s1oCg2FK69TG


Hvala
 
Niste poljoprivredni PIO obveznici , jer ti imas preko preduzeca gde si zaposlen ,a majka je prestara....
 
Mene zanima ako neko hoce da mi kae koliko iznosi zdravstveno+pio na mesecnom nivou,jer planiram da registrujem domacinstvo na mene ?Hvala unapred
 
Evo i ja da se pohvalim sto se tice PIO osiguranja danas mi je majka zvanicno dobila resenje o odlasku u poljoprivrednu penziju posle 20i kusur godina uplacivanja koje glasi da ce joj penzija iznositi celih 9,000 DINARA mesecno.
 
Lepo je to što ti je majka dočekala penziju, ali nikako nije za pohvalu što će penzija iznositi celih 9,000 din !!!! Sramota za državu......
 
Odgovor PIO fonda na milionska dugovanja poljoprivrednika iz emisije Dobra zemlja

Gost je Željko Simić iz PIO fonda, malo je bliže objasnio šta se dešava.


citat
... Radi se znači o obaveznom osiguranju, nije potreban pristanak tih lica. To ne zavisi od njih, nego ako su ispunjeni uslovi propisani zakonom, ti ljudi su osigurani ...
 
Rekao je vec mnogima dobro poznato.Nije rekao kako to, da lice koje placa PIUO

- - - - - - - - - -

Rekao je vec mnogima dobro poznato.Nije rekao kako to, da lice koje je placalo PIO 20 god. i lice koje je placalo 30 god. imaju isti iznos penzije. Ista penzija, a ovaj drugi placao 50% vecu sumu u penzioni fond.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jedno pitanje, ako je godisnja osnovica 100.000 i neka hiljada kako meni stize da platim 254.000din ? Tako i za kevu mi stiglo 254.000 . Znaci ja godisenje 5000e samo za PIO da placam .
 
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje podseća građane koji sami plaćaju doprinos za penzije da od uplate za novembar 2014. važe nove osnovice osiguranja koje su u odnosu na prethodni period više za 0,01 odsto (zbog usklađivanja sa kretanjem zarada u prethodnom kvartalu).

Građani mogu da se opredele za jednu od 13 osnovica osiguranja, nezavisno od stručne spreme koju imaju. Po Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, najniža osnovica iznosi 35 odsto prosečne republičke zarade iz prethodnog tromesečja, što je 21.718 dinara, a najviša pet prosečnih plata, odnosno 310.255 dinara.

Doprinos za penzijsko-invalidsko osiguranje je 26 odsto, što znači da će se mesečni izdatak kretati u rasponu od 5.646,68 do 80.666,30 dinara. Ovi iznosi primenjivaće se za uplate doprinosa za novembar i decembar 2014. godine i januar 2015. godine.


OSNOVICE ZA PRETHODNI KVARTAL


  • Za preduzetnike, osnivače privrednog društva, advokate...
    Najniža osnovica osiguranja, od 1. 11. 2014. do 31. 1. 2015. godine, iznosi 21.718 dinara, a najviša 304.015 (od 1. 11. 2014. do 30. 11. 2014. godine).

  • Za umetnike, sveštenike, verske službenike, poljoprivrednike...
    Najniža osnovica za celu 2014. godinu iznosi 22.282 dinar.

Evo ti linka pa lepo u tabeli rastumači:http://www.pio.rs/lat/osnovice.html
 
Potpuno si u pravu.
Drzava samo izmislja kako da nam uzme pare, a za to sto nam uzmu nista ne dobijamo za uzvrat.
Supruga i ja idemo iskljucivo kod privatnih lekara posle jako losih iskustava kod drzavnih. Sto se mene tice najbolje ih sve otpustiti iznajmiti bolnice pa ko radi imace pacijente.
Uveli su odvodnjavanje za vojvodina vode, pa katastarski prihod za republiku, pa porez an imovinu za lokalnu samoupravu pa im ni to nije dosta nego PIO, pa ako nisi socijalan slucaj da te drzava ne mora izdrzavati to je sasvim dovoljan uspeh da te ne diraju. A sta na kraju urade sa tim parama sto su odrali seljaka, pa pokradu ih,
 
Kako možeš samo da izletiš sa takvim pitanjem?Pa misliš li da oni sami znaju šta menjaju?
 
Nazad
Vrh