PIO + Zdravstveno

Koliko sam shvatio jedini uslov da neko placa PIO je da ima neko zemljiste u vlasnistvu,Otac je nosilac gazdinstva i sad u Maju ide u penziju,majka i ja smo clanovi i ne placamo pio stim da otac osigurava zdravstveno majku.Po odlasku oca u penziju ja cu biti noslilac gazdinstva i necu placati Pio jel nemam u vlasnistvu nista bar je tako bilo do sad al me muci kako cu da dobijem subvencije :haha:

E bas tako! Jedini problem mogu da ti budu subvencije ako traze uslov PIO i drugi problem, tvoj licni problem je zdravstveno koje ne mozes imati a nisi ni mogao zadnjih godina jer ti ne mozes preko drugog poljoprivrednog osiguranika ostvariti pravo na zdravstveno. Jedino ako imas drugo zdrav. osiguranje.
Isti slucaj je bio i kod mene iako sam imao otvoreno gazdinstvo svo vreme nisu me ubacili u sistem PIO do 2011 kad je otac stekao pravo na penziju tad sam se ja prijavio na PIO.

- - - - - - - - - -

Pet dobro sam informisan posto je to prijateljica moje mame,jednostavno nikad je nisu ni obavestili da je pio obaveznik, ni ti neko zaduzenje da su poslali niti je nekad otvarala gazdinstvo ni slicno,a ta zemlja cak nije ni u nasoj opstini,jednostavno zena nasledila i dala bratu da radi,.Njina je greska sto je nisu obavestili da su je ubacili u pio,al oni svoje greske ne priznaju.

Razumem te u potpunosti ali opet tvrdim da su je uveli u sistem PIO pre nego sto je stekla pravo na penziju a to sto je nisu obavestili je sasvim druga stvar. Zena nije imala potrebe da ide da se raspita jer je znala da nije u sistemu ali ispostavilo se na kraju da ima dug. Da je neka normalna drzava ne bi do toga doslo vec bi joj poslali iz opstine da ce biti primorani da je uvedu u sistem PIO jer je stekla zemlje u vlasnistvu, bez obzira dali je kupljena zemlja ili je nasledstvo.

- - - - - - - - - -

Burazer kad je usao u sistem PDV-a 2011 morao je i na PIO da se prijavi (do tad je bio na birou i nema zemlje na sebe) a gazdinstvo ima otvoreno od 2008god. i sad oni mu zaracunali kao dug od kad mu je otvoreno gazdinstvo!
Dal hoce da izvacare ili ima neke veze zbog pdv-a, al u ovom slucaju gledaju na gazdinstvo, on to nece da im plati e sad sta ce biti ne znam! DA i zdraztveno hoce te tri godine da mu naplate retroaktivno a bila mu overena knjizica preko biroa, bem ti lodake!!!

Da nije usao u sistem PDV-a ne bi ga terali da plati PIO. Dobro je prosao jer su mu racunali samo od onda od kad ima otvoreno poljop. gazdinstvo. U mom slucaju iz starta su me zaduzili sa sumom od 300.000 din od 1986 do 2011 kad sam usao u sistem PIO dobrovoljno. Na taj iznos sam napravio zalbu i sve je to djabe a potom sam napravio jedan zahtev za mirovanje tog novca, odnosno da vise ne ide kamata toj sumi. U svakom slucaju ako stignem do penzije to zaduzenje me ceka. Jedino ako ih inflacija ne grize skroz.
Ali kako ide ovoj zemlji i koliko je stabilan ovaj dinar nadam se da do tada nece ostati duga!:osmeh::ppozdrav:
 
I ja danas bio u poreskoj ,tast ima duga za ZDR 255.000 din,kad nisam pao na **greška,nikada nikakvo obavestenje nismo dobilo.Zvanicno je na ZDR od 74 godine:sta:
 
Uplacena glavnica za Pio u 2014oj, dali sad po reprogramu treba da se otpise kamata???
Ludost je i spominjati PIO! Danas u AGRODNEVNIKU prikazase primere dva poljoprivredna penzionera. Jedan placao 17 god. a drugi 25 god. iznos penzija identican. Normalan covek da ne poveruje. To samo ovde u Srbiji mozes cuti. Treba svi da se zapitamo, ima li smisla placati PIO ?
 
Jedan moj prijatelj od '86 do danas sakupio vec 28 god. staza a ako ne prijavljuje nekog drugog (sina) na PIO nece moci izaci iz sistema, pa mu onda preostaje jos 12 godina placanja do svoje 65 godine kad moze ostvariti pravo na penziju. Sad koja je ovo drzava kad neko sa 28 ili cak 28+12=40 godina staza na kraju ima istu penziju kao i taj sto je platio 16 god. sto je neophodno za ostvarivanje prava na penziju!!! Mi smo ravni sa Tunguzijom!!!
 
Pa o cemu pricamo?!!! Za sve ovo sto nam se desava iskljucivo mi smo krivi! Da smo bistri bilo bi nam mnogo bolje i ne bi dozvolili da nas zgaze. Jos mnogo nepovoljnosti imamo mi videti u celom nasem poljoprivrednom sistemu.
Eto pises o reprogramu i o kamatama koje treba da se otpisu???!!! Da je sve normalno ne bi nikad do toga doslo. Sta ispadne da su oni ljudi budale koje su platili na vreme ili obracunata im je kamata ako su kasnili???!!! Isti slucaj sa pretplatnicima RTS-a!!!
 
Ludost je i spominjati PIO! Danas u AGRODNEVNIKU prikazase primere dva poljoprivredna penzionera. Jedan placao 17 god. a drugi 25 god. iznos penzija identican. Normalan covek da ne poveruje. To samo ovde u Srbiji mozes cuti. Treba svi da se zapitamo, ima li smisla placati PIO ?
Normalno da nema a zalosno je i da nije ni bilo smisla,moj slucaj je taki da sam pojeo golemo govno sto sam se prijavio za pio beneficija nema (npr.za unapredjenje poslovanja ,za kupovinu ili obnovu polj.mehanizacije i sl.) drzavnu zemlju nemoz dobiti jos pogotovo sad doso dvodlavi arapin uzece tj. dace mu drzava svu zemlju a nama k...ac da izbijumo oci ,kad steknes pravo na pemziju ona mala mosnice kad izadjes iz ledene vode i ovako mozem do nedogled
 
NAravno da ima smisla placati, treba drzavna ''jasla'' izdrzavati, kancelarija 4puta 5 metra 4 stolice a deset radnika, jedno vreme su i od kuce nosili stolice da imaju gde staviti mesto gde sunce nikad ne sija dok rade, na grbaci jednog dela PIO poljoprivrednika!!!
 
Pisem da ja licnonemam nikakvih problema sa Pio-m ali sam imao i to velikih,pa cak i hipoteka na zemlju i rok za izmirenje nema veze bilo pa proslo.Sad jedu ono sto se ne jede rekli su do kraja 2014 da se izmiri glavnica i redovne rate da se izmiruju da bi se odpisala kamata(koju su oni odredili i definisali zakonom kolika ce biti)e sad je problem sto ljudi koji su to sve platili jos uvek im nije skinuta kamata???
 
Ljudi pomagajte!!!Registrovao bih gazdinstvo,plastenicka proizvodnja pa me zanima da li moram da placam PIO?Za zdravstveno je ok ali ako placam sve sto je oko 90000din i vise a ja npr.zaradjujem ukupno toliko nije realno da placam toliko.I da li bez PIO imam prava na subvencije odn. povracaj novca koje sam ulozio u proizvodnju?
 
moja komsinica je uplacivala 27godina i 4 meseca pio za poljoprivredu i na kraju je dobila penziju poljoprivrednu 11,300 dinara ako treba da se toliko za uplacuje za tu bednu penziju onda nek se oni gone u pm iz pio-a! nemam nni zdrstveno ni overnu knjizicu bio sam u abmulanti na pregled neki pregled prehlada 200 din se plati dokotro nnije hteo ni da mi naplati,dao mi uput za bolznicu na tamo neki pregled tamo isto pitanja sto nemam overenu knjicu itd i platim tamo 380 din pregled!
 
Subvencije.rs:

[h=1]Пoљoприврeдници у сусрeт joш jeднoj измeни Зaкoнa o ПИO[/h]


Ниje билo пoтрeбнo дa прoђу ни пунa двa мeсeцa oд кaкo je пoчeo дa сe примeњуje нoви Зaкoн o пeнзиjскo инвaлидскoм oсигурaњу дa би сe схвaтилo дa je нeoдржив, бaр кaдa су у питaњу oдрeдбe прeмa пoљoприврeдним прoизвoђaчимa. Дa нe будe зaбунe, ни прeтхoдни Зaкoн o ПИO ниje нaишao нa ширoку примeну у прaкси упрaвo oд зeмљoрaдникa. Пoдaци ПИO Фoндa пoкaзуjу дa сe брoj пoљoприврeдникa кojи уплaћуjу дoпринoсe из гoдинe у гoдину oсипa, пa je 2008. њихoв брoj изнoсиo 233.385 дa би прoшлe гoдинe тa цифрa oпaлa нa 148.981. Истинa, измeнe Зaкoнa o ПИO унeлe су jeдну нoвину, дa oсигурaњe зa пeнзиjскo вишe нeћe мoрaти дa плaћajу свa чeтири члaнa пoљoприврeднoг дoмaћинствa, вeћ сaмo jeдaн, a oстaли мoгу укoликo тo жeлe. Meђутим, кључни нeдoстaтaк – дa сви пoљoприврeдници уплaћуjу исту суму у ПИO Фoнд, нeзaвиснo oд вeличинe гaздинствa, сaмo je прeписaн и у измeнe зaкoнa кojи je у примeни oд 1. jaнуaрa. Нajвeћу мaњкaвoст вaжeћeг зaкoнa, мoждa нajбoљe oписуje Рoдoљуб Живaдинoвић, прeдсeдник Сaвeзa пчeлaрских oргaнизaциja Србиje кojи нaвoди примeр дa ћe пo трeнутнoм рeшeњу пчeлaр кojи имa сaмo jeдну jeдину кoшницу мoрaти гoдишњe дa плaћa зa ПИO и здрaвствeнo oсигурaњe oкo 96.000 динaрa, кao и пчeлaр кojи имa хиљaду кoшницa. ”Зa пчeлaрe je aпсoлутнo нeприхвaтљивo плaћaњe ПИO oсигурaњa нa мaлим пoљoприврeдним гaздинствимa, a дa нe гoвoримo o oнимa кojи имajу свeгa пaр кoшницa. У свим зeмљaмa Eврoпe пoстojи нeкa грaницa изнaд кoje гaздинствo мoжe плaћaти ПИO oсигурaњe, jeр имa и прихoдe кojи тo пoкривajу”, истичe oн. Исти прoблeм имajу и рaтaри jeр oкo 96.000 динaрa гoдишњe зa ПИO и здрaвствeнo oсигурaњe издвaja и oнaj кojи имa 0,5 хa, aли и рaтaр кojи нa примeр oбрaђуje хиљaду хeктaрa. Oвe нeлoгичнoсти увидeли су и прeдстaвници Влaдe Србиje кojи су вeћ oфoрмили рaдну групу кoja спрeмa измeнe зaкoнa. Држaвни сeкрeтaр у Mинистaрству пoљoприврeдe Aтилa Jухaс кaжe дa je oвaj рeсoр oфoрмиo Рaдну групу кojу пoрeд њeгa чинe пo jeдaн прeдстaвник Mинистaрствa финaнсиja, Mинистaрствa рaдa, кao и ПИO Фoндa, a кoja трaжи рeшeњe зa пoмeнути прoблeм.”Oчeкуjeм дa ћeмo дo крaja фeбруaрa нaћи рeшeњe, a кључнo питaњe je дa нaђeмo критeриjум пo кoмe ћe плaћaњe дoпринoсa зa пoљoприврeдникe бити прaвeднo”, кaтeгoричaн je Jухaс. Oн кaжe дa пoстoje двe oпциje – или дa нaплaтa дoпринoсa будe срaзмeрнa пoвршини кojу гaздинствo oбрaђуje или гoдишњeм прихoду.
 
Od 1.2.2016. podignuta je stopa obracuna za PIO.Podigli su za oko 4,6% tako da ce sad onaj minimim koji vecina nas placa biti oko 5850rsd mesecno.
 
A ljudi se ponadali da ce im Glamocic sve odpisati i dugove i kamatu,znas ono jedan dan zazvoni telefon i kazu gospodine vise niste duzni vas milion dinara je odpisan,ljudi se nadaju tako necem....
 
Nazad
Vrh