Prirodni pesticidi

Gandrade, to je samo tako u početku. Prvo su nepoverljivi pa odbojni pa na kraju znatiželjni. Onda dođu da kupuju zdrav proizvod a na kraju traže recepte za 'špecije'.
 
Pole@, u kojim zasadima ih ti koristiš? U paradajzu ili.....?
Vuxsd@, e, druže, kod mene je početak dugačak....kad se setim, kad sam počeo da gajim "lufu" (vrsta povrća nalik krastavcu, biljni sunđer...)...
A niko ti ne veruje i uzima u obzir "špecije" nego si čudak...(a to kod nas se koristi samo u negativnom kontekstu, prostije rečeno budala)
 
Speciju sa jajima nisam radio ,al pripremam (mio) za ovu sezonu za maline---- neko je pisao da ima i molidbena..??? mnogo vazan a deficitaran u nasim prostorima..? Ostale specije radio i radim

Sirceta..?? da prekrije za cm + preko mlevenog .
 
Pa onda spremiću ga za paradajz...
Da li da ga stavim odmah pri sadnji ili kasnije kao prihranu?
Ili možda rasuti pri sejanju semena sad s'proleća?
Imam jedan drugi problem , i to sa komšilukom i rođacima...
Trudim se da primenjujem, ovakve i slične stvari u sopstvenoj proizvodnji skoro svih povrća pa i voća a i nešto cveća...
Ono, o koprivama, te mlekom , te mlečikom , belim lukom i drugim , unazad pominjanim ekološkim "preparatima"...tako da sam za neke postao "čudak" ...
Sa pitanjem:"Šta im to radiš, kako im baješ ?" se srećem tokom cele vegetacije...
Sad kad se pojavim sa ljuskama jajeta ...proglasiće me za vešca...
A na moje savete (dobronamerne), da primene slične stvari, uvrću glavom sa rečima :" ma gde ću ja to..."

Mislim da nije bitno jer se taj kalcijum jako sporo razlaze. Ja samo izgazim kesu sa ljuskama i raspem po zemlji ili kompostu. Ne treba tu filozofirati... Ako imas problema sa paradajzom (kao sto sam ja imao ranije) trulez izazvana nedostatkom kalcijuma onda stavi malo u jamu prilikom sadnje. Posle par godina oplemenjivanja zemlje ljuskama nema vise sanse da se pojavi trulez na paradajzu.
 
Trulez na paradajzu (i u paprici) se ne javlja samo usled nedostatka Ca u zemljistu, vec i usled mehanizma usvajanja i transporta iz korena u plodove, narocito za vreme toplih dana i kada je biljka opterecena rodom. U tim uslovima sve i da ga ima dovoljno u zemlji, moze doci do trulezi. Tada se mora dodati Ca folijarno. Sta bi od prirodnih preparata tu moglo pomoci, ne znam

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Pa može ta špecija sa 'rastopljenim' ljuskama jaja u sirćetu pa to razvodnjeno.... a može i razvodnjeno mleko folijarno....
 
Da, ta ideja sa sirćetom je dobra i svakako ću jedan deo iskoristiti za to....No, pomislio sam , ako ga rastapa sirće, zašto ne koristiti "esenciju" koju inače koristimo prilikom spravljanja zimnice...paprike, krastavaca i sl. Doduše treba potrefiti koncetraciju, jer mislim da bi otapanje ljuski od jaja moglo ići i sa nekom jačom koncetracijom , čisto efikasnosti radi tjt. bržem procesu, a posle pri upotrebi razblaživati po potrebi...
Danas sam iskoristio malo "slobodnog" vremena te sam nakopao koprive...Zelene delove sam stavio u vodu da spremim rastvor za prve prolećno zalivanje ili prskanje...Prvo ćemo krenuti sa jagodama pa posle rasad povrća...,
Delove korenova sam stavio u vodu da se očiste od zemlje , pa ću sušiti za ljudsku upotrebu...
Gavez još nije krenuo, a maslačak će uskoro, no čuo sam da i miševkinja , kad se potopi kao kopriva, isto daje dobar čaj za zalivanje...
Konačno moram naseći i vrbovog pruća jer uskoro moram izneti neke prutove vinove loze koje treba ožiliti...
To ću svakako u naredna dva dana , dok se ne "otvori" posao u smislu smanjenja vlažnosti...A trebam postaviti i motku sa prečkom na vrhu u pšenici da mogu sletati predatori za poljske štetočine...miševe , voluharice....
 
Mišnjakinja i maslačak su ti dobre biljke kao salata za ljudsku upotrebu. Oporavlja napaćeni organizam sada u rano proleće. i naravno mlada kopriva.
 
Daaa, ka bih ti rekao odakle mi je Majka, znao bi da sam već jeo i miševkinju i maslačak, pored ostalog , već odavno....
Ovog puta sam brao za potrebe bašte...koprivin koren sam danas prao i čistio i stavio da se suši.
Miševkinja ,skoro kao kopriva, ostavlja azot i gvožđe u rastopini, doduše nešto manje...a za druge elemente ne znam...
Verovatno ću u kasnijem periodu proleća izmešati ih zajedno...tako sam prošle godine mešao koprivu i gavez...čisto zbog nedostatka odgovarajućih sudova...Neke plastične kante toliko prime onu zeleno-crnu boju koprive, odnosno crveno-crnu boju gaveza, da se ne može oprati i u druge svrhe ih ne smeš koristiti...sem za praškaste stvari.
Što se tiče maslačka, čitao sam negde da ima slične efekte , čak i neke fungicidna svojstva...
Ljuske od jaja sam počeo da sušim na šporetu u jednoj velikoj četvrtastoj tepsiji i onda sitnim u improvizovanom avanu. no, ima dosta tako da i sutra moram odvojiti nekih sat i po da završim sa svim. One ljuske što nadalje sakupim ostaće da posolim u tom obliku po leji ,paradajza i paprike, kad za to dođe vreme.
Ovaj deo sada će biti potopljen i pokušaću da napravim po gornjem recaptu, za folijarnu primenu. Svakako da ću mešati i sa drugim "špecijama" kao mleko ili rastop koprive ili gaveza...ali o tom-potom , još treba proveriti i koncetracije, da ne bude "belaja".
 
Evo da vas obavestim o ljuskama od jaja...Stojale su potopljene u sirćetu skoro tri meseca...i ništa...
Ništa se tu nije razložilo, istopilo, ništa slično...ostali oni sitni komadići kako sam istucao tako i sada...
Ili je trebalo neko jako sirće ili esencija u nekom jakom procentu, zaista ne znam...
Drugu polovinu sakupljenih ljuski još čuvam po podrumu u nekim kesama, valjda treba to usitniti i posuti pored biljaka...no meni je povrće na foliji, pa bi mi rastopina svakako više odgovarala...
 
Moj izvor kaže da ljuske treba samleti što sitnije pa se tako lakše kalcijum izdvoji iz ljuski.
Inače izvor ti preporučuje da prskaš razređeno mleko sa vodom u odnosu 1:5.
 
Pa možda se ljuske i ne istope!? Možda se kalcijum izdvoji u sirće a ljuske svakako ostanu? Ja generalno prvi put čujem za tu varijantu... Znam da SO smekšava ljusku jaja. Ja ljuske izdrobim sitno pa bacam u kompost.
 
Nisam u toku , a zašto to radite kada postoji kreč ?

Jer smo tako u mogucnosti :haha:

Salim se Momo malo, oprosti :ppozdrav:

Pa pazi, ja se bavim pravljenjem komposta a sve sto mogu da dobijem "free" ne bacam i koristim za to. A krec nije bas nesto sto mi je free, a i nije preporucljiv da se baca u to.

Ovako izdvojen kalcijum bi se koristio za folijarno prskanje (pretpostavljam), a ne mozes folijarno da prskas bas sa krecom :osmeh: Mozda samo negde po fasadi ::namigivanje:: hehehe
 
Što se tiče ideje o dobijanju kalcijuma iz ljuski od jaja, to sam pročitao , već nečiju ideji, ili već probu, čini mi se upravo u ovoj temi ( treba se vratiti malo unazad)...I reko zimus ajde da ne bacam...
E sad koliko sitno...pa sitno je...A da li je ono sirće bilo dobro tjt. zasićeno sa kalcijumom ,ko će ga znati...uglavnom ja sam ga pustio kroz sistem zalivanja kap po kap...pa kako mu bude...A inače sam opet nalio sirće u onu posudu, i ne verujem da je jače nego ono prošli put...
Ako ništa prosuću ga u kompost, kako reče kolega...
A "izvoru" hvala na savetu...no valja upozoriti "izvor" da se odluči o kom mleku je stvar...?
Mislim "u mogućnosti smo" da ispratimo sve...
 
Pa 'izvor' kupuje u prodavnici ili ako neko isuviše ostane u frižideru pa nije više za upotrebu i ponekad dodao ostatke od jogurta, opere ambalažu vodom pa doda... tako da ako imaš što prirodnije mleko to bolje.... Inače mleko deluje i kao fungicid protiv gljivica a dobro je i za plamenjaču kod paradajza ako se doda i malo sode bikerbone....
 
Ја сам негде прочитао да љуске од јаја треба да стоје у соку од лимуна. А исто тако сам негде прочитао да се сирће користи као хербицид. Нисам ништа пробао.
 
А исто тако сам негде прочитао да се сирће користи као хербицид. Нисам ништа пробао.

Da, sirce ide u razmeri 2:1 sa vodom i dobar je za neke sirokolisne korove. Ali samo slabije. Ja sam prskao po dvoristu zarad probe davno i ako se dobro secam, deluje na maslacak i neke trave iz tog roda, onu glupavu mišljakinju (ili kako je ko gde zove) samo oprlji i pozuti, ali nastavi da raste, MADA se na kraju vegetacije bukvalno dezintegriše, a na poponac nije delovalo uopste. Ima jos tu kojekakvog korova, ali ne znam kako se koji jos zove na koji je delovalo... Ali ova 2-3 mi najvise prave problema po dvoristu i basti s'proleca.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh